Na cztery i pół roku więzienia skazali wrocławscy sędziowie Ryszarda „Fryzjera” F. oskarżonego o korupcję w polskiej piłce nożnej. Sąd umorzył m.in. zarzut założenia i kierowania przez „Fryzjera” zorganizowaną grupą przestępczą, ponieważ mężczyzna został już wcześniej za to skazany.
Sędziowie uznali, że „Fryzjer” jest winny większości z ponad 100 zarzutów, w tym m.in. tego, że obiecywał i wręczał łapówki. Wymierzył mu karę cztery i pół roku więzienia i zakazał mu organizowania i uczestniczenia w profesjonalnych zawodach sportowych przez 10 lat.
„Fryzjer” został też oskarżony o to, że założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Oskarżenie dotyczy korupcji w klubach piłkarskich, m.in. Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Górniku Polkowice, Zawiszy Bydgoszcz, Kujawiaku Włocławek, Świcie Nowy Dwór, Pogoni Szczecin i Podbeskidziu Bielsko-Biała. Sędzia Mariusz Wiązek w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że zgadza się z twierdzeniem prokuratury, że Ryszard F. działał w zorganizowanej grupie przestępczej.
Te zdarzenia korupcyjne były kierowane przez jedną zorganizowana grupę przestępczą, która wiedziała, jakie są jej cele
— mówił sędzia.
Wskazał jednak, że „Fryzjer” został już wcześniej skazany za zarzut kierowania grupą przestępczą, dlatego teraz sąd umorzył ten zarzut.
Sędzia Wiązek mówił, że wszyscy oskarżeni zostali w poniedziałek uznani winnymi większości spośród 330 zarzutów sformułowanych przede wszystkim na podstawie zeznań świadków. Wskazał, że w większości oskarżeni przyznali się do zarzutów w śledztwie, a później przed sądem się z tego wycofali.
Jak powiedział sędzia, z liczących ponad 260 tomów akt sprawy wyłania się „uderzający obraz polskiej piłki” z lat, których dotyczą zarzuty.
Składano wówczas propozycje korupcyjne, bo uważano, że jest to powszechnie przyjęte
— mówił.
W poniedziałek oprócz „Fryzjera” zostało skazanych również 30 innych osób – to byli działacze piłkarscy, sędziowie i piłkarze. Sąd wymierzył im kary od ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu do dwóch lat więzienia w zawieszeniu. Na przykład były piłkarz Lecha Poznań Piotr R. usłyszał wyrok roku i dwóch miesięcy więzienia w zawieszeniu, a Wit Ż., były obserwator PZPN - roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu.
Prokuratura domagała się dla Ryszarda F. sześciu lat więzienia. Dla pozostałych oskarżonych - 30 byłych działaczy piłkarskich, sędziów i piłkarzy - od trzech lat bezwzględnego więzienia do sześciu miesięcy w zawieszeniu na dwa lata.
Prokurator Mariusz Kucharski z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu podkreślił, że wyrok to duży sukces prokuratury. Jak zapowiedział, decyzja o ewentualnej apelacji zostanie podjęta po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.
Poniedziałkowe orzeczenie jest nieprawomocne.
Proces, w którym w poniedziałek zapadły wyroki, rozpoczął się w 2012 r. Cały akt oskarżenia obejmował 114 osób, z których 48 dobrowolnie poddało się karze. Proces pozostałych został podzielony na dwie części. W 2014 r. zapadły wyroki w zawieszeniu dla 24 byłych sędziów i obserwatorów piłkarskich objętych tym samym aktem oskarżenia co „Fryzjer”.
W kwietniu 2009 r. wrocławscy sędziowie m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na cztery lata więzienia byłego prezesa tego klubu Jacka M., a „Fryzjera” na trzy i pół roku roku więzienia.
W maju 2010 r. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok dla „Fryzjera”, a Jackowi M. obniżył karę do trzech lat więzienia. Z kolei w 2017 r. „Fryzjer” został skazany prawomocnie na półtora roku w zawieszaniu na pięć lat za ustawianie meczów Piasta Gliwice.
CZYTAJ TAKŻE: Kary w zawieszeniu dla 15 osób oskarżonych ws. korupcji w polskiej piłce nożnej
PAP, MACRO
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/478092-45-roku-dla-fryzjera-wyrok-w-sprawie-korupcji-w-futbolu