Andrzej Bargiel jeszcze w tym roku zamierza zjechać z najwyższej góry na świecie, czyli Mount Everestu. - Bez odpinania nart i bez dodatkowego tlenu, czego nikt jeszcze nie zrobił” - zapowiada polski narciarz wysokogórski, biegacz górski i himalaista.
Rok po niesamowitym zjeździe na nartach z K2 Andrzej Bargiel wyrusza na kolejną wyprawę, która może przejść do historii narciarstwa i himalaizmu. Pod koniec września Andrzej jako pierwszy zamierza wejść na szczyt najwyższej góry świata, Mount Everestu, bez tlenu i zjechać do bazy bez odpinania nart. Wyprawa nosi nazwę Everest Ski Challenge 2019.
Narciarstwo to moja największa pasja i ciągle czuję, że się rozwijam. Czuję, że mam przed sobą jeszcze kilka lat, w których chciałbym to robić i zrealizować swoje największe marzenia. Póki moje osiągi są na wysokim poziomie, czuję, że to ma sens i warto to robić
— mówi Bargiel.
Tym razem Polak wybiera się ponad 200 metrów wyżej, niż był na K2. I to bez tlenu.
To prawie taka sama różnica jak z nurkowaniem z tlenem i bez tlenu. Z tlenem rzeczywistość się zmienia. Nie ma ograniczenia, jakim jest brak tchu. Głównym celem jest wejście i zjazd bez użycia tlenu. Tak naprawdę to, czy uda się tam zrobić coś więcej, będziemy wiedzieli na miejscu. Muszę ocenić, jak wyglądają zbocza, jakie będą warunki śniegowe i czy będą stabilne. Mam kilka pomysłów. Na pewno nie będę się tam nudził. A jeżeli będzie można zrobić coś jeszcze, po prostu będziemy nad tym pracować
— zdradza narciarz.
Całą akcję będzie można obejrzeć po powrocie Bargiela do Polski.
Mamy urządzenia, które przygotowywaliśmy, poprawialiśmy i przerabialiśmy. To są głównie drony i jakieś filmowe rzeczy, które muszą być bardziej praktyczne niż dotychczas. Uczymy się tej praktyczności, żeby nie opierać filmowania na dużych kamerach, których i tak tam nikt nie może wciągnąć by w prostszy sposób produkować materiały filmowe na dużej wysokości. To jest fajne i przede wszystkim możliwe do zrobienia. Takie materiały są dla mnie bardzo cenne
— dodaje Bargiel.
CZYTAJ TAKŻE: Tragedia na Krymie. Mistrzyni i wicemistrzyni świata w kick-boxing utonęły
redbull.com, MACRO
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/458465-bargiel-ma-zjechac-na-nartach-z-mount-everestu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.