Cztery czwartkowe mecze, w tym Polska - Kolumbia w Łodzi, zainaugurują piłkarskie mistrzostwa świata do lat 20. Turniej, który odbędzie się w sześciu polskich miastach, jest drugą największą imprezą FIFA, po dorosłym mundialu. Finał - 15 czerwca.
Spotkanie biało-czerwonych z Kolumbią w grupie A rozpocznie się o godz. 20.30. Swój przyjazd zapowiedział m.in. prezydent Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Gianni Infantino.
Tego samego dnia odbędą się trzy inne spotkania. W Lublinie Tahiti - Senegal (w naszej grupie), w Gdyni Meksyk - Włochy, a w Bydgoszczy Japonia - Ekwador (oba w grupie B). Dzień później mecze odbędą się także w Tychach oraz Bielsku-Białej.
Format turnieju jest taki sam jak seniorskich mistrzostw Europy, czyli sześć grup po cztery drużyny. Do 1/8 finału awansują po dwie najlepsze z grup i cztery najlepsze z trzecich miejsc.
Centrum turnieju będzie Łódź. Na stadionie Widzewa odbędzie się w sumie 10 meczów, m.in. wszystkie trzy spotkania grupowe Polaków, prowadzonych przez trenera Jacka Magierę. Jego piłkarze 26 maja zmierzą się z Tahiti, a trzy dni później z Senegalem.
Faza grupowa potrwa do 31 maja i po dwóch dniach odpoczynku 16 najlepszych zespołów przystąpi do rywalizacji w 1/8 finału (2-4 czerwca). Ćwierćfinały zaplanowano na 7-8 czerwca w Łodzi, Gdyni, Tychach i Bielsku-Białej, a półfinały - 11 czerwca w Lublinie i Gdyni.
Turniej zakończy się 15 czerwca meczem finałowym w Łodzi, a dzień wcześniej w Gdyni odbędzie się spotkanie o trzecie miejsce.
W połowie grudnia FIFA zaprezentowała oficjalny logotyp mistrzostw, Jego głównym motywem jest rozkwitający krokus, a można znaleźć też nawiązanie m.in. do polskich barw narodowych.
Do dyspozycji fanów przygotowano ok. 850 tysięcy wejściówek. Ceny są okazyjne - z wyjątkiem finału wszystkie kosztują po 10 i 20 złotych.
Polska jako gospodarz nie musiała grać w eliminacjach. Kibice zobaczą łącznie sześć drużyn z Europy, po cztery z Azji, Afryki, Ameryki Południowej i strefy CONCACAF (państwa Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów) oraz dwie z Oceanii.
Największą niespodzianką jest brak awansu Brazylii, jednej z największych piłkarskich potęg. W grupie finałowej eliminacji w strefie Ameryki Południowej Canarinhos odnieśli tylko jedno zwycięstwo i zajęli dopiero piąte miejsce, jedynie przed Wenezuelą.
Mistrzostwa świata do lat 20 odbywają się co dwa lata od 1977 roku. Pierwsze zorganizowano w Tunezji, a trzy ostatnie w Korei Południowej (2017), gdzie triumfowała Anglia, której także zabraknie na polskich boiskach. Najwięcej mistrzowskich tytułów mają na koncie Argentyna - sześć i Brazylia - pięć.
W 1983 roku Polacy stanęli na najniższym stopniu podium, a w 1979 roku wywalczyli czwarte miejsce. Wtedy w MŚ rywalizowało jeszcze 16 zespołów.
Ostatni raz Biało-czerwoni uczestniczyli w tej imprezie w 2007 roku. Wówczas w Kanadzie, mając w składzie m.in. Wojciecha Szczęsnego i Grzegorza Krychowiaka, dotarli do 1/8 finału gdzie przegrali 1:3 z Argentyną.
Grupy piłkarskich MŚ U-20
grupa A: Polska, Kolumbia, Tahiti, Senegal
grupa B: Meksyk, Włochy, Japonia, Ekwador
grupa C: Honduras, Nowa Zelandia, Urugwaj, Norwegia
grupa D: Katar, Nigeria, Ukraina, USA
grupa E: Panama, Mali, Francja, Arabia Saudyjska
grupa F: Portugalia, Korea Południowa, Argentyna, RPA
Do 1/8 finału awansują po dwa czołowe zespoły z sześciu grup i cztery z najlepszym bilansem z trzecich miejsc.
PAP, MACRO
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/447523-polska-bedzie-centrum-mlodziezowego-futbolu