Z Krakowa do Bukowiny Tatrzańskiej poprowadzi trasa 76. edycji wyścigu kolarskiego Tour de Pologne (3-9 sierpnia). Licząca 1060 km trasa w dużym stopniu pokrywa się z ubiegłoroczną. Rywalizacja zaliczana do prestiżowego cyklu World Tour UCI rozpocznie się w sobotę 3 sierpnia etapem długości 136 km ze startem i metą w Krakowie.
W kolejnych dniach kolarze będą finiszować w: Katowicach, Zabrzu, na górze Kocierz w Beskidzie Małym, w Bielsku-Białej, Zakopanem i Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie wyścig zakończy się trzeci raz.
Nowym elementem będzie etap z metą przy hotelu „Kocierz”. Lang wybrał to rozwiązanie po wspólnym objeździe trasy z Przemysławem Niemcem, który po zakończeniu kariery kolarskiej dołączył do grona organizatorów Tour de Pologne.
Będzie na tym etapie podjazd o kącie nachylenia ponad 20 procent. To trudniejszy odcinek od zeszłorocznego do Orlego Gniazda w Szczyrku
— ocenił Lang.
Na miano królewskiego, najtrudniejszego etapu zasługuje ostatni, z sześcioma górskimi premiami pierwszej kategorii w: Rzepiskach (ściana Harnaś), Sierockiem i Gliczarowie Górnym (ściana Bukovina) na które kolarze będą podjeżdżać dwukrotnie.
Tegoroczny Tour de Pologne będzie trudniejszy, bardziej dynamiczny i bardziej ciekawy niż w ubiegłym roku. Przygotowaliśmy super trasę
— podsumował Lang.
Wyścig będzie przebiegać pod hasłem „Wyścig pokoleń” i uczci jubileusz stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Niewiele jeszcze wiadomo o obsadzie. Na starcie staną wszystkie 18 drużyn World Tour, a dzikie karty otrzymała reprezentacja Polski oraz trzy ekipy z zaplecza elity: francuski Cofidis, rosyjskie Rusvelo oraz amerykański Novonordisk.
W ubiegłym roku wyścig na trasie z Krakowa do Bukowiny Tatrzańskiej wygrał Michał Kwiatkowski. Zawodnik grupy Sky planuje w lipcu start w Tour de France i nie jest pewne czy na początku sierpnia przyjedzie do Krakowa. Swój udział w Tour de Pologne potwierdził natomiast triumfator z 2014 roku Rafał Majka (Bora-Hansgrohe).
Trasa 76. Tour de Pologne:
3 sierpnia, 1. etap: Kraków – Kraków (136 km)
4 sierpnia, 2. etap: Tarnowskie Góry – Katowice (153 km)
5 sierpnia, 3. etap: Chorzów – Zabrze (157 km)
6 sierpnia, 4. etap: Jaworzno – Kocierz (173 km)
7 sierpnia, 5. etap: Wieliczka – Bielsko-Biała (154 km)
8 sierpnia, 6. etap: Zakopane – Zakopane (150 km)
9 sierpnia, 7. etap: Bukovina Resort - Bukowina Tatrzańska (132,5 km)
CZYTAJ TAKŻE: W Białymstoku rozdawali rogale świętomarcińskie, w Poznaniu rozdadzą sękacze. Rewanż jagiellończyków dla lechitów
PAP, MACRO
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/442230-kocierz-trudniejszy-od-orlego-gniazda-to-bedzie-wspinaczka