Działacze Legii zakończyli proces pozyskiwania finansowania na stworzenie najnowocześniejszego piłkarskiego kompleksu treningowo-szkoleniowego w Polsce. Na początku kwietnia rozpocznie się budowa Legia Training Center w Książenicach.
Po pięciu latach udało się! Wchodzimy w ostatnią fazę przed rozpoczęciem budowy – teraz pozostało nam ją tylko zrealizować. Będzie to transformacyjny projekt, który zmieni Legię w przeciągu następnych kilku lat, a posiadanie tej infrastruktury pozwoli nam na wejście do europejskiej elity. Przy tym projekcie pracuje nie tylko zespół Legii ale również nasi partnerzy, w szczególności przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Rozwoju oraz Banku Gospodarki Krajowej. Stworzenie ośrodka, który będzie drugim domem Legii, było moim marzeniem i jednym z priorytetów od pięciu lat
— powiedział prezes i właściciel Legii Dariusz Mioduski.
Za realizację ośrodka treningowego wraz z centrum badawczo-rozwojowym odpowiedzialni są przedstawiciele spółki celowej Akademia Piłkarska Legii (APL), którzy przekazali plac budowy generalnym wykonawcom z PORR. Oddanie ośrodka do użytku planowane jest w czerwcu 2020 roku. Wartość projektu to 80 mln zł, z czego 11 mln zł władze Legii otrzymały w formie dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pozostałe środki to finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), Ministerstwa Rozwoju (na Centrum Badawczo-Rozwojowe LegiaLab) oraz wkład własny inwestora.
Legia Training Center będzie najnowocześniejszym ośrodkiem szkoleniowo-treningowym w Polsce z sześcioma boiskami (pięć z nawierzchnią naturalną i jedno ze sztuczną nawierzchnią - przykryte halą pneumatyczną na okres jesienno-zimowy).
Może to być pierwszy ośrodek służący nie tylko Legii, ale całej polskiej piłce. To projekt stawiający na spoglądanie w przyszłość i chcemy wspierać takie inicjatywy. Mocny akcent będzie położony na rozwój, innowację
— uważa minister sportu i turystyki Witold Bańka.
Przed stworzeniem ostatecznego projektu ośrodka przedstawiciele Legii wizytowali ok. 30 obiektów treningowych w całej Europie (m.in. Realu Madryt, FC Barcelona, Borussii Dortmund, Bayernu Monachium, RB Lipsk, Anderlechtu Bruksela, Ajaksu Amsterdam, Feyenoordu Rotterdam, Sportingu Lizbona, FC Porto, Arsenalu, Tottenhamu i Chelsea). Łącznie przeanalizowano projekty techniczne około 80 ośrodków. Koncepcja architektoniczna ośrodka została przygotowana przez projektantów polskiej pracowni LAP Studio i Estudio Lamela, które jest międzynarodowym biurem architektonicznym, które jest autorem m.in. projektu ośrodka treningowego Realu Madryt w Hiszpanii.
W skład Legia Training Center wchodzić będzie m.in.: Strefa pierwszej drużyny - szatnie, siłownia, powierzchnie treningowe, strefa wypoczynku, sale konferencyjne, gabinety medyczne i lekarskie, część hotelowa z 24 pokojami o standardzie 4-gwiazdkowym; Akademia Piłkarska: - szatnie, siłownia, powierzchnie treningowe, sale lekcyjne, bursa dla zawodników w wieku 13-18 lat (ponad 60 miejsc, w ośrodku odbywać się będą zajęcia drużyn w kategorii U15-U18 i Legii II); Biura pionu sportowego i innych działów klubu; Centrum Badawczo – Rozwojowe LegiaLab; Powierzchnie dla start-upów sportowych; Ogólnodostępna infrastruktura rekreacyjno-sportowa dla mieszkańców, która będzie popularyzowała aktywny, zdrowy tryb życia.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/439947-pod-warszawa-bedzie-najnowoczesniejszy-osrodek-pilkarski