Jutro do Warszawy przyleci były mistrz świata w wadze cruiser i ciężkiej David Haye, by zaznajomić się z historią legendarnego polskiego boksera Tadeusza Pietrzykowskiego.
Pietrzykowski był pięściarzem, trenerem, nauczycielem wychowania fizycznego, żołnierzem Wojska Polskiego, jednym z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau (nr obozowy 77). Karierę bokserską rozpoczął w 20-leciu międzywojennym jako gimnazjalista, trenując między innymi pod okiem słynnego Feliksa Stamma. Był wicemistrzem Polski i mistrzem Warszawy w wadze koguciej. Jego karierę przerwała wojna. Do historii przeszedł przede wszystkim jako bokser toczący pojedynki w obozie koncentracyjnym. Pierwszą walkę stoczył w marcu 1941 r., wygrywając z byłym zawodowym mistrzem Niemiec w wadze średniej, Walterem Düningiem (walka nie miała oficjalnego charakteru, a Düning przerwał ją w momencie, gdy wynik przemawiał na korzyść Pietrzykowskiego). Choć ważył ok 40 kg, nie bał się przeciwników o dwie głowy wyższych. W Oświęcimiu „Teddy” stoczył według różnych szacunków od 40 do 60 walk, pokonując między innymi holenderskiego mistrza kraju w wadze półśredniej Leu Sandersa. Za zwycięstwa otrzymywał bochenki chleba, którymi dzielił się z pozostałymi więźniami. Deportowany w 1943 r. do obozu zagłady Neuengamme, kontynuował walki bokserskie, ścierając się na ringu między innymi z niemieckim bokserem Schally Hottenbachem. W Neuengamme Pietrzykowski stoczył około dwudziestu walk. Wyzwolenia przez żołnierzy brytyjskich doczekał 15 kwietnia 1945 r. w obozie Bergen-Belsen. Po wyzwoleniu wstąpił do 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, gdzie zajmował się organizacją zajęć sportowych wśród żołnierzy. Był pierwowzorem bohatera noweli „Bokser i śmierć” Józefa Hena, na podstawie której słowacki reżyser Peter Solan zrealizował w 1962 r. film fabularny o tym samym tytule. Historia Tadeusza Pietrzykowskiego zostanie przedstawiona w powstającym filmie dokumentalnym o polskim boksie pt. „Ring Wolny”
Historią Pietrzykowskiego zainteresowali się przedstawiciele Polskiej Fundacji Narodowej, którzy z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zaprosili do Warszawy najbardziej rozpoznawalnego pięściarza na świecie - Haye’a. Sławny czempion, który w czerwcu zakończył karierę, zapozna się z losami „Teddy’ego”, w środę na obiektach Legii (ul. Waldorffa 31) poprowadzi trening z młodzieżą. Wieczorem w Hali Gwardii weźmie udział w panelu dyskusyjnym.
CZYTAJ TAKŻE: Sofia Ennaoui: Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej (…) Tak mi dopomóż Bóg
wikipedia.pl, sport.se.pl, MACRO
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/418933-haye-odda-hold-naszemu-bokserowi-wiezionemu-w-auschwitz