Szefowie marki wody mineralnej Uliveto, sponsor włoskiej reprezentacji siatkarek, które w sobotę zdobyły wicemistrzostwo świata, zostali oskarżona w internecie o rasizm. Uznano, że w jednej z reklam specjalnie nie pokazano ciemnoskórych zawodniczek występujących w ekipie Italii.
Dzień po wywalczeniu przez Włoszki srebrnego medalu w kilku mediach, m.in. dzienniku „La Reppublica”, opublikowano reklamę, w której wielka butelka wody stoi przed drużyną, a zdjęciu towarzyszy slogan „mistrzynie siatkówki piją Uliveto!”. Wielu internautów dość szybko zauważyło, że na fotografii nie widać dwóch ciemnoskórych zawodniczek: Miriam Sylli i Paoli Egonu, i zarzuciło marce, że specjalne ustawiła butelkę tak, by zasłonić te dwie siatkarki. Zarówno Sylla, jak i Egonu urodziły się we Włoszech. Rodzice pierwszej pochodzą z Wybrzeża Kości Słoniowej, a drugiej z Nigerii. Obie były ważnymi postaciami w zespole z Italii, a Egonu wymieniana był jako jedna z największych gwiazd mundialu.
Na portalach społecznościowych zaczęło pojawiać się coraz więcej oskarżeń o rasizm i Uliveto wystosowało na Facebooku oświadczenie w tej sprawie.
Z wielkim entuzjazmem śledziliśmy przygodę naszych siatkarek, wszystkich bez wyjątku. Jakakolwiek forma dyskryminacji jest nam obca. Nasze wsparcie dla drużyny i wszystkie jego elementy są zilustrowane za sprawą wielu zdjęć zamieszczonych w mediach społecznościowych
— zaznaczono w komunikacie.
Na wcześniej opublikowanych zdjęciach na profilu tej marki ciemnoskóre zawodniczki były dobrze widoczne.
Internauci znaleźli później także oryginalne zdjęcie, które wykorzystano w reklamie wzbudzającej kontrowersje. Fotografię wykonano jeszcze przed mistrzostwami świata. Sylla była wówczas nieobecna. Okazało się zaś, że butelka zasłoniła poza Egonu także Serenę Ortolani, która nie jest ciemnoskóra.
CZYTAJ TAKŻE: Ten film stał się hitem! Amerykański pięściarz przeprasza Tomasza Adamka. Jarell Miller określa się jako „czarny Polak”. WIDEO
PAP, MACRO
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/417666-szefowie-firmy-produkujacej-wode-oskarzeni-o-rasizm