11 listopada Halina Konopacka zostanie pośmiertnie uhonorowana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego za zasługi dla polskiej niepodległości.
Konopacka to pierwsza złota medalistka olimpijska, a później działaczka sportowa, malarka, poetka i dziennikarka. We wrześniu 1939 roku współorganizowała akcję ratowania złota ze skarbca Banku Polskiego, którą nadzorował jej mąż. Konopacka była kierowcą jednej z ciężarówek, które przez Rumunię wywiozły polskie złoto nad Morze Czarne, skąd statkami zostało przewiezione do Francji.
Nazwisko Konopackiej znalazło się wśród 25 nazwisk polskich bohaterów, którzy w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zostaną pośmiertnie odznaczeni przez prezydenta.
Każda z tych postaci jest z całą pewnością postacią wybitną i każda z tych postaci jest postacią symboliczną
—podkreślił prezydent.
Konopacka przez całą swoją karierę sportową reprezentowała barwy AZS Warszawa. Będąc studentką Uniwersytetu Warszawskiego trafiła do sekcji lekkoatletycznej AZS. Uprawiała kilka konkurencji: rzut dyskiem, rzut oszczepem, pchnięcie kulą, skok wzwyż i skok w dal. W tej pierwszej konkurencji zdobyła w 1928 roku złoty medal olimpijski na igrzyskach w Amsterdamie. Była niezwykle wszechstronna, w czasie kariery zdobyła 27 tytułów mistrzyni Polski w różnych konkurencjach lekkoatletycznych, a ponadto grała również m.in. w piłkę ręczną.
Konopacka zmarła 28 stycznia 1989 roku w amerykańskim mieście Daytona Beach, gdzie mieszkała przez wiele lat. W październiku 1990 roku jej prochy zostały sprowadzone do Polski i spoczęły na warszawskim Cmentarzu Bródnowskim.
CZYTAJ TAKŻE: W Lublinie to mają rozmach! 300 tysięcy złotych z budżetu obywatelskiego ma pomóc w kupnie piłkarzy za… 73 miliony złotych
MACRO
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/413941-posmiertne-odznaczenie-dla-wielkiej-zawodniczki