Choć Polska Irlandia (dziś, godz. 20.45, Wrocław) jest tylko meczem towarzyskim, warto dowiedzieć się co nieco o kraju naszych rywali. Portal wPolityce.pl przygotował gros ciekawostek.
Przeciętnemu Polakowi Irlandia kojarzy się z: trójlistną koniczynka, garnkiem złota, harfą, Leprechaunami (skrzatami), kolorem zielonym, tańcem irlandzkim, Świętym Patrykiem, irlandzkim pubem, piwem Guinness, Irlandzką Armią Republikańską, U2 czy Sinéad O’Connor.
Irlandia była długo obiektem westchnień Polaków. To tam rodacy wyjeżdżali za czasów rządów Donalda Tuska i jego ekipy, by znaleźć pracę. A w Eire pracy było pod dostatkiem. Dziś Polacy masowo wracają z Zielonej Wyspy. Na transport do Polski, by się przeprowadzić, trzeba czekać nawet dwa miesiące.
Irlandia jest dwa razy większa od województwa mazowieckiego, a zamieszkuje ją tyle osób, co województwo śląskie.
Co do tego, kto był największym piłkarzem w historii Irlandii zdania są podzielone. Jedni uważają, że to Robbie Keane, bo rozegrał najwięcej, 146 spotkań w kadrze i strzelił najwięcej goli - 68 (, inni, że Roy Keane, bo pojechał z kadrą na dwa mundiale i był kluczowym graczem Manchesteru United (323 mecze).
Obecnie trenerem jest Martin O’Neill, który urodził się w… Irlandii Płn. Prowadzi Irlandię od 2013 roku.
W meczu z Polską zabraknie dwóch podstawowych graczy: obrońcy Stephena Warda i napastnika Jonathana Waltersa. Wszyscy, oprócz bramkarza Seana McDermotta, który występuje w norweskim Kristiansund BK, grają na Wyspach Brytyjskich.
CZYTAJ WIĘCEJ: Będą trzecie rozgrywki w Europie po Lidze Mistrzów i Lidze Europy
MACRO
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/411750-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-irlandii