Projekt ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, przedłożony we wtorek przez ministra sportu i turystyki, a przyjęty przez Radę Ministrów, przewiduje powołanie Polskiego Laboratorium Antydopingowego.
Zmiana ustawy ma na celu dostosowanie polskich przepisów do międzynarodowych standardów antydopingowych, a jej głównym celem jest powołanie Polskiego Laboratorium Antydopingowego. Obecnie taką rolę pełni Zakład Badań Antydopingowych działający w ramach Instytutu Sportu - Państwowego Instytutu Badawczego.
Zgodnie z projektem z Instytutu Sportu - Państwowego Instytutu Badawczego najpierw zostanie wydzielony niezależny Zakład Badań Antydopingowych, a na tej bazie powstanie Polskie Laboratorium Antydopingowe, które będzie działać jako instytucja prawna, co umożliwi osiągnięcie całkowitej niezależności finansowej i operacyjnej. Takie rozwiązanie jest wymagane przez władze Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).
W laboratorium głównie prowadzić się będzie, zgodnie ze standardami WADA, analizy antydopingowe próbek fizjologicznych pobranych u zawodników, wykonywać analizy toksykologiczne w ramach współpracy z policjantami, przedstawicielami sądów, prokuratorami, pracownikami służby celno-skarbowej, Głównego Inspektora Sanitarnego, Głównego Inspektora Farmaceutycznego, szpitali, instytutów badawczych, uczelni medycznych oraz żandarmami wojskowymi.
Prace laboratorium i analizy antydopingowe zawodników realizowane w ramach krajowego programu badań finansowe będą głównie z dotacji budżetowych, ale mogą być nimi też np. środki unijne oraz inne pochodzące z krajowych i międzynarodowych projektów oraz programów badawczych.
Przy laboratorium będzie mogła funkcjonować jednostka ds. zarządzania paszportem zawodnika (APMU), działająca w oparciu o przepisy WADA. Dokument będzie obejmował zbiór wyników analiz próbek fizjologicznych pobranych w trakcie kontroli antydopingowej. Zadaniem jednostki ma być zarządzanie paszportami zawodników w celu wykonania kontroli antydopingowej lub ustalenia stosowania przez zawodnika zabronionej substancji bądź metody. Do zadań jednostki należeć będzie także nadzorowanie działań koniecznych do utrzymania akredytacji Światowej Agencji Antydopingowej. Laboratorium będzie mogło zajmować się także realizacją projektów badawczych dotyczących zwalczania dopingu w sporcie oraz współpracą krajową i międzynarodową dotyczącą badań naukowych i prac rozwojowych.
Proponowane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019
CZYTAJ TAKŻE: Po latach mistrz olimpijski z NRD w dziesięcioboju przyznał się do stosowania dopingu. Wyznał to w biografii
MACRO
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/409730-strzezcie-sie-koksiarze