Kibice piłkarscy, uważani przez poprzednie rządy (obecnie opozycja) za bandytów i chuliganów, niejednokrotnie robią więcej dla pamięci bohaterów i zwykłych żyjących ludzi, niż marionetkowi politycy.
Zbierają pieniądze dla potrzebujących, fundują karetki pogotowia, oddają krew, opiekują się starszymi ludźmi, czy malują szpitalne sale i korytarze. Każdego roku czczą także pamięć Bohaterów Powstania Warszawskiego, składając wieńce i uczestnicząc w patriotycznych uroczystościach. Także podczas spotkań piłkarskich oddają hołd tym, dzięki którym nie mówią po niemiecku czy rosyjsku, robiąc wspaniałe oprawy. Brylują w tym ultrasi Legii.
Portal wpolityce.pl wybrał najciekawsze oprawy ze stadionu przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie.
2 sierpnia 2006 roku. Liga Mistrzów, druga runda eliminacyjna. Legia - FH Hafnarfjoerdur (2:0)
Na trybunie odkrytej pojawiły się transparenty z hasłem „To jest hołd dla tych co noszą blizny. Dla tych co przelali krew w imię ojczyzny”. W centralnym punkcie pojawiła się sektorówka z symbolem Polski Walczącej oraz biało-czerwona flaga utworzona z małych flag na kijach.
28 września 2013 roku. Ekstraklasa, 10. kolejka. Legia - Śląsk (2:1)
W 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na ”Żylecie”, czyli trybunie najbardziej zagorzałych fanatyków Legii, pojawiła ogromna oprawa z napisem: The City that survived its own death (Miasto, które przetrwało własną śmierć).
2 sierpnia 2014 roku. Ekstraklasa, druga kolejka. Legia - Górnik Zabrze (1:1)
To było największe piro w historii opraw związanych z upamiętnieniem rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ultrasi odpalili race układające się w znak Polski walczącej.
27 września 2014 roku. Ekstraklasa, 10. kolejka. Legia - Lech (2:2)
„Ziemia, po której chodzisz, to marzenie tych, którzy odeszli za młodzi” - takie hasło wraz z kartoniadą przedstawiającą czarno-białe zdjęcie młodych Powstańców zaprezentowali fani Legii podczas meczu z Lechem.
2 sierpnia 2017 roku. Liga Mistrzów, druga runda eliminacyjna. Legia - FK Astana (1:0)
Wizerunek niemieckiego żołnierza i warszawskiego dziecka. Napis po angielsku o tym, że podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 tys. ludzi w tym tysiące dzieci. Ta oprawa znalazła wydźwięk na całym świecie. Nie obyło się bez zachwytów ale i protestów. Władze Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) ukarały właściciela Legii za tę oprawę.
MACRO
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/406158-najlepsze-oprawy-upamietniajace-bohaterow-powstania