Maciej Badurek (Mińsk Mazowiecki) i Karolina Pilarska (WKB Meta Lubliniec) zwyciężyli w 26. Biegu Powstania Warszawskiego ze startem i metą przy stadionie stołecznej Polonii. Dystans 10 km pokonało ponad 7000 osób.
Po raz trzeci wziąłem udział w tej wyjątkowej imprezie i po raz trzeci zająłem drugie miejsce
—powiedział Michał Bernardelli, wielokrotny medalista mistrzostw Polski na różnych dystansach, od ośmiu lat pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej.
Dodał, że w jego „naukowe ślady” idzie narzeczona Iwona Lewandowska, ale…
Kolejność jest taka: w sierpniu olimpijski maraton w Rio de Janeiro, we wrześniu ślub, natomiast dopiero potem obrona pracy doktorskiej. Igrzyska są priorytetem. Obecnie Iwona przygotowuje się do startu w Alpach Szwajcarskich. A poznaliśmy się ponad 10 lat temu na obozie we Włoszech. Ona była wtedy juniorką, ja seniorem
—wspomniał.
Przed wieczornym biegiem pół tysiąca osób rozpoczęło „zdobywanie” PAST-y (PAST - skrót od nazwy polsko-szwedzkiego towarzystwa Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna, gmach wybudowano w latach 1908-10). Historyczny budynek przy ul. Zielnej 39 ma 54 m wysokości i 11 pięter, ale zawodnicy kończyli bieg po schodach na dziewiątym. Najszybciej metę osiągnęli Rafał Krzeszewski (Warszawa) - w 38 sekund, Sylwester Kuśmierz (Marki) i Adrian Bednarski (Osiecznica) - obaj w 39, natomiast w gronie kobiet Alicja Luba (Warszawa) - w 53 s.
Pierwotnie wybuch Powstania planowano na 29 lipca 1944 roku. Był on poprzedzony stanem czuwania oddziałów w punktach koncentracyjnych. Jednak termin odwołano, żołnierze rozeszli się do domów. Następny w trybie pilnym wyznaczono na 1 sierpnia na godz. 17.00.
ann/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/301937-historyczna-trasa-oswietlona-zniczami-biegacze-uczcili-powstanie-warszawskie-zdjecia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.