Polskie siatkarki spadły na 28. miejsce w rankingu FIVB

Polska reprezentacja kobiet zanotowała poważny, bo aż o 13 pozycji spadek w rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) i obecnie zajmuje 28. miejsce. Liderem klasyfikacji zostały mistrzynie świata – Amerykanki.

Tak znaczący spadek biało-czerwonych w rankingu FIVB, w którym po World Grand Prix plasowały się na 15. pozycji, to efekt nieobecności na zakończonych w niedzielę mistrzostwach globu. Wprawdzie Polki otrzymały za drugie miejsce w turnieju kwalifikacyjnym do mundialu 18 punktów, ale straciły 40, wywalczone przed czterema laty podczas mistrzostw w Japonii. Wtedy drużyna prowadzona przez Jerzego Matlaka zajęła dziewiątą lokatę.

Liderem rankingu zostały Amerykanki, które w niedzielę po raz pierwszy w historii zostały mistrzyniami świata. Prowadzące do tej pory Brazylijki sięgnęły we Włoszech po brązowy medal i spadły na drugie miejsce. Na trzecie „wskoczyły” Chinki.

Najbardziej spektakularny awans zanotowały Bułgarki, które we Włoszech zajęły wprawdzie dopiero 11. lokatę, ale pozwoliło im to w rankingu przesunąć się z 35. na 21. pozycję.