Opowiadający o reprezentacji siatkarzy dokument „Drużyna” w reż. Michała Bielawskiego trafi w piątek do kin. Pokazuje polskich zawodników podczas meczów oraz w trakcie przygotowań do spotkań z innymi zespołami. Kręcono go przez rok, m.in. w Spale, Warszawie i Płocku.
Bartosz Kurek, Michał Winiarski, Michał Kubiak, Marcin Możdżonek, Krzysztof Ignaczak, Łukasz Żygadło oraz trenerzy, Włoch Andrea Anastasi (do października 2013) i następca Anastasiego, Francuz Stephane Antiga - m.in. ich zobaczą widzowie w trwającym ponad 70 minut filmie.
Pokazano w nim, jak na co dzień wygląda życie reprezentantów Polski w siatkówce. Twórcy dokumentu przypomnieli m.in. fragmenty spotkań biało-czerwonych z reprezentacjami innych krajów - z okresu od 2011 do 2014 r. Przede wszystkim jednak starali się oddać atmosferę przygotowań, ciężkiej pracy zawodników przed kolejnymi meczami.
39-letni reżyser Michał Bielawski tłumaczy, że najbardziej zależało mu właśnie na tym - by pokazać, jak wielki wysiłek siatkarze wkładają w przygotowania do meczów, jaki ogrom codziennej pracy to dla nich oznacza.
Nie próbujemy opowiadać tylko o tym, jak istotne są zwycięstwa. Chcemy pokazać, jak ważna jest praca prowadząca do tego, by zespół stanął naprzeciw rywala i zmierzył się z przeciwnikiem. Sport nie dokonuje się tylko w chwili, gdy osiągane jest zwycięstwo. Dokonuje się poprzez ogrom pracy włożonej w przygotowania
— podkreślał autor dokumentu.
Zdjęcia do „Drużyny”, rozpoczęte w maju 2013 r., trwały - z przerwami - rok. Dokument kręcono m.in. na zgrupowaniach kadry w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale, podczas meczu z Brazylią w Lidze Światowej na warszawskim Torwarze i XI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera w Płocku.
Kierowana przez Bielawskiego filmowa ekipa towarzyszyła siatkarzom na treningach na hali, podczas ćwiczeń zawodników na siłowni, w chwilach odpoczynku w szatni, a także np. na specjalnie zorganizowanym spotkaniu z Mamedem Chalidowem, podczas którego mistrz mieszanych sztuk walki MMA opowiadał siatkarzom o własnych metodach na radzenie sobie z rywalem.
W indywidualnych rozmowach z reżyserem członkowie drużyny opowiadają o tym, jak reagują na sukcesy i jak radzą sobie po porażkach. Podkreślają, że sport to nie tylko rywalizacja z przeciwnikiem, lecz także niekiedy walka z samym sobą. Oprowadzając Bielawskiego po ośrodku w Spale (ekipa filmowa spędziła tam z siatkarzami parę tygodni) pokazują mu pokoje, w których na zgrupowaniach mieszkają przez kilka miesięcy w roku.
Michał Bielawski powiedział PAP, że cieszyłby się, gdyby widzowie uznali jego sportowy dokument za film, który może mieć jednocześnie wymowę uniwersalną - opowiadać o pracy nad samym sobą, podnoszeniu się po porażkach, nie ustawaniu w wysiłku, trzymaniu się wybranej drogi.
Jedna z cenniejszych refleksji, która może towarzyszyć oglądaniu filmu o sporcie, to by zobaczyć w wysiłku sportowców metaforę ludzkiego losu
— uważa reżyser.
We współczesnym sporcie sam trening, nawet katorżniczy, nie wystarczy do osiągania sukcesu. Zwłaszcza w dyscyplinach zespołowych
— podkreślił psychoterapeuta i trener grupowy Robert Szostek, który dokument Bielawskiego oglądał przed kinową premierą.
Według Szostka, „tytuł dokumentu jest bardzo wymowny”.
Ten film wytwarza poczucie, że to bardzo zgrany zespół, w którym panuje dobry duch, dobra atmosfera. Wielką siłą tej reprezentacji są relacje między poszczególnymi zawodnikami. Jest w tej drużynie wiele wzajemnego zaufania, otwartości
— powiedział Szostek.
Za zdjęcia do „Drużyny” (dokument powstał przy udziale Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej) odpowiadało kilku operatorów, wśród nich Tomasz Naumiuk i Filip Pakuła. Muzykę do filmu skomponował Krzysztof A. Janczak.
Pomysłodawczyniami i producentkami dokumentu „Drużyna” są Beata Machała i Anna Chudziak, wieloletnie fanki siatkówki. Producentem tego filmu jest również firma Unlimited Film Operations (jednym z jej założycieli jest Bielawski).
„Drużyna” to drugi kinowy dokument o sporcie w reżyserii Michała Bielawskiego, po „Mundialu. Grze o wszystko” z 2013 r. (film o słynnych polskich piłkarzach, m.in. Zbigniewie Bońku, którzy brali udział w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1982 r.; podczas gdy w kraju panował stan wojenny, polscy sportowcy walczyli w Hiszpanii m.in. z reprezentacją ZSRR).
MG/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/208269-film-o-siatkarskiej-reprezentacji-polski-juz-od-piatku-w-kinach
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.