Rodzice powinni zabronić używania smartfonów oraz mediów społecznościowych dzieciom przed 13. rokiem życia – takie wnioski wyciągnęli badacze z międzynarodowych badań przeprowadzonych w 163 krajach. Zbyt wczesne korzystanie z nich pogarsza bowiem samoocenę oraz radzenie sobie z emocjami.
Jak informuje w najnowszym wydaniu „Journal of the Human Development and Capabilities” badaniami objęto prawie 2 mln dzieci na całym świecie. Wykazano, że używanie smartfonów oraz mediów społecznościowych przed 13. rokiem życia negatywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne. Związek ten okazał się tak mocny, że autorzy badania zaapelowali o podjęcie działań globalnych, które ograniczyłyby zbyt wczesne sięganie przez dzieci nastolatki po smartfony.
Badacze ostrzegają, że dzieci używające telefony komórkowe częściej zaglądają do mediów społecznościowych, co z kolei powoduje, że są bardziej narażone na cyberprzemoc, pogorszenie relacji z bliskim oraz zaburzenia snu. Skutkiem tego jest obniżenie samooceny, większe trudności w radzeniu sobie z emocjami, myśli samobójcze oraz oderwanie od rzeczywistości, szczególnie wśród dziewcząt.
Zaburzenia emocjonalne i samoocena
Podobne badania były już prowadzone wcześniej, jednak skupiały się one na takich negatywnych objawach zbyt wczesnego sięgania po smartfony, jak depresja i zaburzenia lękowe.
Najnowsze analizy dotyczą tego, co wcześniej raczej nie było badane, jak zaburzenia emocjonalne i samoocena
— zwraca uwagę główna autorka najnowszego raportu Tara Thiagarajan z Sapien Labs.
Dodaje, że wpływ na te sfery okazał się bardzo duży.
Niektórzy badacze twierdzą, że z mediów społecznościowych nie powinno się korzystać nawet do 16. roku życia. Wskazuje na to psycholog społeczny Jonathan Haidt w wydanej niedawno książce „The Anxious Generation. How the Great Rewiring of Chilhood Is Causing an Epidemic of Mental Illness”.
Psycholog kliniczny z Princeton Psychotherapy Center w New Jersey Melissa Greenberg zaleca rodzicom, by rozmawiali ze swymi dziećmi i tłumaczyli, jaki jest wpływ mediów społecznościowych na psychikę oraz jakie mogą być tego negatywne skutki.
Należy dzieci zapewnić, że mogą liczyć na ich pomoc, kiedy tylko jej potrzebują, oraz zachęcać je do tego, by z niej skorzystały
— podkreśla w wypowiedzi dla CNN.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jak zmniejszyć ryzyko licznych chorób oraz wydatki na opiekę zdrowotną? Kluczowe są nawyki dla zdrowia organizmu, w tym serca
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/735869-naukowcy-alarmuja-smartfony-niszcza-psychike-dzieci
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.