Woda to nieprzewidywalny żywioł, który wymaga szacunku i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Tragiczne wydarzenia przypominają, jak ważne jest odpowiedzialne zachowanie nad wodą. „Zapominamy, że woda to żywioł, nad którym nie mamy sprawczości. Ludzie nie przestrzegają zasad i to stanowi największe zagrożenie. W przypadku bezpieczeństwa dzieci, najważniejsze jest, by zawsze były w zasięgu wzroku” – mówi prezes MOPR Jarosław Sroka. Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas wypoczynku nad jeziorem, morzem czy rzeką? Kilka praktycznych porad.
1. Zawsze miej dziecko w zasięgu wzroku
Najważniejsza zasada to stała kontrola nad dziećmi. Jak podkreśla Jarosław Sroka, rodzice mają prawny obowiązek opieki, a obserwacja dziecka ułatwia życie i minimalizuje ryzyko. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wodzie, nawet na chwilę.
Praktyczna rada: Ustal z dzieckiem konkretne miejsce zabawy w wodzie i regularnie sprawdzaj, czy jest w zasięgu wzroku.
2. Wybierz bezpieczne kąpielisko
Sprawdzaj, czy miejsce, w którym planujesz kąpiel, jest oficjalnym kąpieliskiem nadzorowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Na stronie GIS znajdziesz listę 710 kąpielisk z aktualnymi informacjami o jakości wody.
Praktyczna rada: Unikaj dzikich plaż i zbiorników wodnych, gdzie nie ma ratowników ani informacji o stanie wody.
3. Dostosuj się do warunków naturalnych
Dzieci przyzwyczajone do pływania w basenach mogą panikować w jeziorze, np. gdy dotkną wodorostów. Przygotuj dziecko na różnice między basenem a naturalnym zbiornikiem wodnym.
Praktyczna rada: Przed wejściem do wody pokaż dziecku, jak wygląda dno, i wyjaśnij, że wodorosty czy muł są naturalne i niegroźne.
4. Unikaj dmuchanych zabawek w głębokiej wodzie
Dmuchane materace czy koła mogą stwarzać zagrożenie, bo dziecko może z nich spaść, a zabawka zasłoni je przed wzrokiem opiekuna. Używaj takich akcesoriów tylko w płytkiej wodzie i pod ścisłym nadzorem. „Ludzie często dziwią się, gdy ratownicy zabraniają pływać na dmuchanych materacach i zabawkach. Powód jest prosty, dziecko może spaść, a taki materac czy zabawka sprawia, że dziecka nie widzimy” – tłumaczy prezes MOPR. Ze względu bezpieczeństwa tego typu zabawki powinny być używane jedynie pod opieką rodzica i w miejscach, gdzie jest płytko.
Praktyczna rada: Zainwestuj w kamizelkę ratunkową dla dziecka zamiast dmuchanych zabawek.
5. Zadbaj o widoczność dziecka
Jaskrawe kolory kąpielówek czy kostiumu kąpielowego ułatwiają zauważenie dziecka w wodzie. Dodatkowo warto założyć dziecku opaskę na nadgarstek z zapisanym numerem telefonu rodzica.
Praktyczna rada: Wybierz kostium w kolorach takich jak czerwień, żółć lub pomarańcz, które są dobrze widoczne.
6. Naucz się reagować w razie niebezpieczeństwa
Jeśli widzisz tonącą osobę, najpierw zadbaj o własne bezpieczeństwo. Tonięcie trwa 4–5 minut, a osoba w panice może przypadkowo zagrozić ratownikowi. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, wezwij pomoc. „Osoba, która tonie będzie walczyła i chwytała się wszystkiego. Instynktownie może posłużyć się też nami, ratownikami, żeby przeżyć. Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze” – podkreśla prezes MOPR.
Praktyczna rada: Naucz się podstaw pierwszej pomocy i miej pod ręką numer ratunkowy (112 lub 601 100 100 nad wodą).
7. Przestrzegaj zasad i nie przeceniaj umiejętności
Wiele wypadków wynika z lekceważenia zasad lub przeceniania swoich możliwości. Zawsze sprawdzaj warunki pogodowe i stan wody przed wejściem do zbiornika.
Praktyczna rada: Zapoznaj się z oznaczeniami na kąpielisku, np. czerwona flaga oznacza zakaz kąpieli.
Tragiczne statystyki
Według Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, od 1 kwietnia 2025 roku w Polsce odnotowano 105 utonięć, w tym 6 dzieci. Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom, obchodzony 25 lipca, przypomina o potrzebie edukacji i ostrożności.
Śledź raporty RCB i GIS, aby być na bieżąco z informacjami o bezpieczeństwie nad wodą.
Dzięki tym zasadom możesz sprawić, że wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny i przyjemny dla całej rodziny. Pamiętaj: woda to żywioł, ale odpowiedzialne podejście pozwala cieszyć się jej urokami bez obaw.
PAP/wPolityce / mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/735852-jak-zadbac-o-bezpieczenstwo-dzieci-nad-woda-kilka-porad
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.