„Akcja ‘Pomoc Polakom na Wschodzie’ integruje Polaków mieszkających w kraju, jak i tych, którzy rozsiani są po całym świecie. Ona wzmacnia poczucie jedności i przynależności” - powiedziała w Belwederze Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA. Dzień Flagi RP. Prezydent: „Jesteśmy dumni z naszej flagi”. Pierwsza Dama podsumowała akcję „Pomoc Polakom na Wschodzie”
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział w obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Spotkali się w Belwederze z rodakami mieszkającymi poza granicami naszego kraju. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe działaczom polonijnym, akty nadania obywatelstwa polskiego oraz flagi państwowe organizacjom zasłużonym w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej w kraju i za granicą.
„Wzmacnia poczucie jedności”
Pierwsza Dama podsumowała działania w ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie” w latach 2016-2025.
To jest akcja, która nie ma tylko wymiaru materialnego, ale przede wszystkim ma istotne znaczenie dla budowania naszej narodowej wspólnoty, ponieważ ona integruje Polaków mieszkających w kraju, jak i tych, którzy rozsiani są po całym świecie. Ona wzmacnia poczucie jedności i przynależności
— podkreśliła.
9 lat pomocy dla Polaków!
Podziękowała wszystkim, którzy akcję przez 9 lat współtworzyli.
Przede wszystkim naszym sponsorom i darczyńcom, którzy obecni są dzisiaj z nami. To dzięki państwu byliśmy w stanie zapoczątkować akcję i przez 9 lat ją rozwijać. Do tej pory od 2016 r. pomoc trafiła do Polaków w kilkudziesięciu miejscowościach na terenie Armenii, Białorusi, Estonii, Gruzji, Litwy, Łotwy, Kazachstanu, Mołdawii, Rumunii, Rosji oraz Ukrainy
— zwróciła uwagę.
Zaznaczyła, że akcja nie mogłaby być realizowana w tak szeroki sposób, gdyby nie pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podległych mu placówek dyplomatycznych, a także polonijnych organizacji, które pomagały dystrybuować pomoc.
Podziękowała również Ministerstwu Obrony Narodowej i podległym mu jednostkom wojskowym za pomoc w organizacji transportów oraz zabezpieczenie tych transportów, zwłaszcza tych kierowanych na Ukrainę.
I wreszcie bardzo serdecznie dziękuję wszystkim naszym współpracownikom z Kancelarii Prezydenta, bo to dzięki wam, kochani, ta akcja tak wspaniale się rozwinęła
— powiedziała.
„Rzeczpospolita o państwu pamięta”
Zwracając się do Polonii powiedziała: „Głęboko wierzę w to, że akcja również przyczyniła się do umocnienia więzi między nami, a także, że dla państwa krzepiąca jest świadomość, że Rzeczpospolita zawsze o państwu pamięta”.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja od 2002 r. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm z inicjatywy Senatu. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.
CZYTAJ TAKŻE:
nt/PAP/YT/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/728345-pierwsza-dama-polska-zawsze-pamieta-o-polakach-na-wschodzie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.