Ruch Społeczny „Solidarność”, Ewa Tomaszewska i Waldemar Bartosz – to tegoroczni laureaci Nagrody Społecznej im. Błogosławionego Kard. Stefana Wyszyńskiego. Gala odbędzie się w piątek, 28 marca w g. 17.00 – 20.00 w Sali Konferencyjnej Kurii Archidiecezjalnej przy ulicy Miodowej 17/19 w Warszawie.
Gala wręczenia Nagród Społecznych im. Błogosławionego Kard. Stefana Wyszyńskiego
Partnerem Nagrody i Gali jest Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Głównym punktem programu Gali będzie uroczyste wręczenie tegorocznych Nagród Społecznych im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przyznanych powstałemu w 1980 r. Ruchowi Społecznemu „Solidarność” „za obudzenie w Polakach nadziei, która pomogła zorganizować się Narodowi wokół wartości stanowiących od wieków główny nurt naszej kultury społecznej, aby z czasem stanowić najważniejszy motor odrzucenia narzuconego nam siłą ustroju i odzyskania przez Polaków niepodległości” oraz Ewie Tomaszewskiej i Waldemarowi Bartoszowi za to, że osoby te „szczególnie zasłużyły się w realizacji celów społecznych Ruchu, takich jak prawa ludzi pracy, dialog społeczny, czy oparta na katolickiej nauce społecznej polityka społeczna, realizowanych w ramach i w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność””.
Nagroda dla Ruchu „S” wręczona będzie na ręce przedstawicieli władz NSZZ „S” – wiceprzewodniczącego KK p. Bartłomieja Mickiewicza oraz NSZZ „S” RI – przewodniczącego p. Tomasza Obszańskiego.
Program Gali:
1/ Przywitanie gości i wprowadzenie – Krzysztof Widmański – współzałożyciel i były prezes Fundacji
2/ Korzenie „Solidarności” w głównym nurcie polskiej kultury społecznej – prof. Paweł Skibiński – reprezentujący w Kapitule Arcybiskupa Warszawskiego
3/ Prymas Wyszyński i „Solidarność” – prof. Jan Żaryn – przewodniczący Kapituły
4/ Dziedzictwo „Solidarności” a katolicka nauka społeczna – bp dr Piotr Jarecki – b. przewodniczący Rady ds. Społecznych Konf. Episkopatu Polski
5/ Wybuch „Solidarności” jako inspiracja dla polskiego dzisiaj – Michał Drozdek – prezes Fundacji SPES
6/ Uroczyste wręczenie Nagród
7/ Wystąpienia laureatów
8/ Zakończenie i wezwanie do działań
Planowane dalsze działania
Chcielibyśmy, aby przyznanie Nagrody Ruchowi „S”, stało się asumptem do szerszej debaty na temat podjęcia dziś na nowo dziedzictwa „Solidarności”, inspirującego nas wszystkich do budowania przyszłej Polski na zasadach ten Ruch charakteryzujących.
Kongres „Solidarność. Jak budować Polskę”
Kolejnym więc krokiem, po uroczystym wręczeniu Nagród, będzie organizacja Kongresu „Solidarność. Jak budować Polskę”. Jego pierwsza, wstępna część, poświęcona przypomnieniu przesłania „S” oraz postawieniu pytań o współczesne wyzwania stojące przed nami jako świadomym społeczeństwem, odbędzie się niebawem.
Drugą zaś część, zawierającą już przesłanie zasadnicze, przygotowane przez zespoły Rady Programowej i środowiska współpracujące, planujemy zorganizować w sierpniu, w 45 rocznicę wydarzeń, które uwolniły wówczas naród polski i pozwoliły mu wokół „Solidarności” się zorganizować.
Akademia Kapitału Społecznego
W dalszej perspektywie myślimy m.in. o utworzeniu Akademii Kapitału Społecznego. Byłaby to placówka założona przez różne organizacje o profilu zbieżnym z ideami „Solidarności”, która zajmowałaby się wspieraniem nieformalnych szkoleń realizowanych przez organizacje i instytucje terenowe, głównie dla młodych ludzi wchodzących w życie zawodowe, szczególnie na stanowiskach kierowniczych. Treść tej nauki to dobre zarządzanie, trendy w ekonomii, zasady dobrego państwa i społeczeństwa, prezentująca to wszystko katolicka nauka społeczna, a także nasze korzenie historyczne i kulturowe.
Ponadto szkolenia będą tak organizowane by budować sieci znajomości i przyjaźni w terenie i w całej Polsce oraz umiejętności wspólnego działania i podejmowania trudnych zadań. Czyli wszystko to, co nazywa się w ekonomii kapitałem społecznym.
Po co to wszystko?
Potrzebne jest to do utrzymania stabilnego rozwoju gospodarczego, odbudowy naturalnego dynamizmu podmiotowego społeczeństwa (jak w „karnawale Solidarności”), opartej na własnej kulturze tożsamości narodowej i silnego, świadomego swych celów państwa. Mamy bowiem coraz trudniejszą sytuację, zarówno międzynarodową, jak i wewnętrzną. A Polska jest niewątpliwie krajem europejskim o największym potencjale kulturowym mogącym pomóc w odbudowie Kościoła, bez którego nasza cywilizacja będzie usychać.
W imieniu Rady i Zarządu Fundacji SPES, Kapituły Nagrody a także Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego
Prezes Fundacji - Michał Drozdek
Przewodniczący Kapituły - prof. Jan Żaryn
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/725005-gala-wreczenia-nagrod-spolecznych-im-kard-wyszynskiego