Tak. Chodzi o węgiel, ale nie tylko. Jak co roku przed świętami będziemy słyszeć o dziesiątkach akcji pomocowych, w które możemy, a nawet powinniśmy się włączyć. Polski fenomen solidarności jest dowodem na to, że im jest nam ciężej, tym hojniejsi jesteśmy. Nasza romantyczna dusza działa w pełni, gdy doświadczamy ucisku i obserwujemy go wokół. Wierzę, że tak będzie i tego roku, podczas kolejnej już akcji pomocowej realizowanej pod hasłem Wirtualna Choinka.
Jak możemy się dowiedzieć z informacji zamieszczonych na jej stronie, pomoc organizowana jest już od 2010 roku, a dzięki niej udało się poprawić los 5 tysięcy osób, którym przekazano ponad 1000 ton węgla i 10500 prezentów dla dzieci. Pomysł jest prosty. Od 14 listopada darczyńcy będą mogli sami wybierać preferowaną przez siebie formę pomocy oraz rodzinę czy konkretną osobę, którą chcieliby obdarzyć w Boże Narodzenie. Akcja nie mogłaby być zrealizowana, gdyby nie zaangażowanie setek wolontariuszy, którzy m. in. zgłaszają osoby potrzebujące do akcji, znając najlepiej ich sytuację materialną. Uprzedzając pytania nieprzekonanych do tej formy działania, uspokajam, to nie tylko jednorazowy prezent, który uśpi biorcę i sumienie dawcy. To bardzo często niewymierna pomoc w wychodzeniu z biedy, która skutkuje późniejszym zaangażowaniem się obdarowanego jako wolontariusza.
Pomagamy dzieciom, osobom starszym, samotnym, rodzinom. Można przygotować prezent (wybieramy go z listy umieszczonej na stronie) dla osoby zgłoszonej do WCH lub wpłacamy datek na węgiel. Możemy także pomóc w pakowaniu i rozwożeniu węgla, zbiórce żywności i segregowaniu prezentów. Ważne, aby prezent był nowy, o ile to możliwe, pięknie zapakowany, dostarczony do jednego z punktów w Warszawie, Wołominie, Radzyminie, Zielonce.
Informacje jak włączyć się w Wirtualną Choinkę i rozświetlić ją swoim dobrem znajdują się na stronie wirtualnachoinka.pl oraz w mediach społecznościowych. Akcja jest świetnie zorganizowana, a zamieszone na stronie materiały warto pobrać i rozwiesić w miejscach pracy.
Bieda nie odbiera wrażliwości, a umiejętność jej dostrzeżenia może być doskonałą lekcją dla najmłodszych. Jak mawia mój przyjaciel, podzielenie się zmartwieniem sprawi, że troska zmaleje, ale sprawienie komuś radości zostanie pomnożone, bo obie strony na nim zyskają. Niech Wirtualna Choinka zaświeci pełnym blaskiem. Akcja rusza dzisiaj 14.11 o 15.00.
Barbara Pycel-Andrijanic
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/712921-rusza-wirtualna-choinka-moze-ogrzac-tysiace-polskich-rodzin