Choć od dawna nie obowiązują już obostrzenia i restrykcje związane z Covid-19, media w ostatnim czasie donoszą o nowych wariantach wirusa, który w 2020 r. sparaliżował cały świat. Choć szczyt zakażeń zwykle następował w sezonie grypowym, czyli jesienią i zimą, naukowców niepokoi, że nowy wariant FLiRT w lipcu szybko rozprzestrzenił się po Stanach Zjednoczonych, a następnie zawitał do Europy. W ostatnich dniach w Polsce notuje się ponad 1000 zachorowań na Covid dziennie, a infekcje mają w dodatku ostry przebieg.
Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, od lipca przybywa zakażeń wirusem SARS-CoV-2. O ile na początku poprzedniego miesiąca infekcję wykrywano u ok. 60 osób dziennie, to już pod koniec lipca zakażonych było ponad 200 każdego dnia. Połowa sierpnia to już ok. 1000 zachorowań dziennie.
Powrót do maseczek?
Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski zapowiedział 20 sierpnia, że wkrótce zostaną przygotowane zalecenia dotyczące noszenia maseczek oraz odpowiedniej higieny rąk. Dotyczy to nie tylko wirusów grypy i RSV, lecz przede wszystkim SARS-CoV-2. W szpitalach przybywa osób ciężko chorych na Covid, a niekiedy przebieg jest na tyle ostry, że lekarze nie są w stanie pomóc. Tak jak i w momencie pojawienia się w 2020 r., wirus jest szczególnie groźny dla osób w podeszłym wieku, z chorobami przewlekłymi oraz osłabioną odpornością.
U zakażonych przeważa wariant omikron, przy czym wciąż stwierdza się nowe podwarianty, takie jak kraken, pirola, a obecnie (nowy wariant FLiRT) - JN i KP. Objawy także są doskonale znane: uporczywy kaszel, ból gardła, gorączka, duszność, katar, bóle mięśni, silne zmęczenie, utrata smaku i węchu. Podwariant JN daje objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak biegunka, wymioty czy bóle brzucha, przez co łatwo można pomylić covid z zatruciem pokarmowym.
Dystans, dezynfekcja, maseczki
Na początku lipca ekspertów na całym świecie zelektryzował nowy wariant FLiRT. W bardzo szybkim tempie rozprzestrzenił się wówczas w Stanach Zjednoczonych i dotarł do Europy.
Jak na razie można spodziewać się powrotu do zasady DDM: dystans, dezynfekcja, maseczki.
Jeśli jesteśmy chorzy, testujmy się, idźmy do lekarza i izolujmy się, chociaż nie ma teraz obowiązkowej kwarantanny. Jednym z ważnych elementów są te środki indywidualnej ochrony. Jeżeli możemy siebie i innych zabezpieczyć przed kontaktem z wirusem, to róbmy to
— powiedział w Polsat News dr Michał Sutkowski.
aja/Polsat News, Newsweek
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/703302-to-nie-koniec-historii-z-covidco-wiadomo-o-wariancie-flirt