Ponad połowa Polaków nie zgadza się, aby w Polsce pary jednopłciowe miały prawo do adopcji dzieci. Tak wynika z sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM. Tylko 22 proc. badanych odpowiedziało, że „tak”, a 15 proc., że „trudno powiedzieć”. Społeczeństwo polskie sprzeciwia się więc adopcji dzieci przez pary jednopłciowe i opowiada się jednoznacznie za ich prawem do mamy i taty. Pojawiły się też dość absurdalne wyniki, gdyż prawie dwie trzecie Polaków chce wprowadzenia związków partnerskich, a połowa mówi „tak” małżeństwom osób tej samej płci. Czy rzeczywiście ponad połowa społeczeństwa popiera sformalizowanie związków par mniejszości? Czyżby nagle tak wielu Polaków zmieniło poglądy na lewicowe?
Na pytanie, czy w Polsce pary jednopłciowe powinny mieć prawo do adopcji dzieci, 22 proc. badanych odpowiedziało, że „tak”, 63 proc. że „nie”, a 15 proc., że „trudno powiedzieć”.
Przy czym 43 proc. wyborców koalicji rządzącej było na „tak”, 38 proc. na „nie”, a 19 proc. nie miało zdania. Jedynie 1 proc. wyborców opozycji było na „tak”, 93 proc. na „nie”, a 6 proc. nie miało zdania.
Związki partnerskie
W sondażu ankietowani zostali zapytani o to, czy w Polsce pary jednopłciowe powinny mieć prawo do zawarcia związku partnerskiego. 66 proc. badanych odpowiedziało, że „tak”, 27 proc, że „nie”, a 7 proc., że „trudno powiedzieć”.
Z sondażu wynika, że 97 proc. wyborców obecnego obozu rządzącego (KO, Trzecia Droga, Lewica) odpowiedziało na to pytanie pozytywnie, a tylko 3 proc. negatywnie. Jeżeli chodzi o wyborców opozycji (PiS i Konfederacja), to 27 proc. odpowiedziało pozytywnie, 67 proc. – negatywnie, a 6 proc. że „trudno powiedzieć”.
Zrównanie z małżeństwem?
W badaniu ankietowani byli też pytani, czy w Polsce pary jednopłciowe powinny mieć prawo do zawarcia małżeństwa. Zdaniem 50 proc. ankietowanych powinny, a według 41 proc. nie powinny. 9 proc. badanych odpowiedziało – „trudno powiedzieć”.
86 proc. wyborców obozu rządzącego było na „tak”, 12 proc. na „nie”, a 2 proc. nie miało zdania. Z kolei tylko 4 proc. wyborców opozycji było na „tak”, 90 proc. na „nie”, a 6 proc. nie miało zdania w tej sprawie.
Sondaż przeprowadzono 19-21 kwietnia 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich Polaków metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz ankiet udostępnianych za pomocą internetu (CAWI).
Część wyników sondażu wydaje się nierealna. Gdyby większość Polaków chciała legalizacji związków partnerskich, to mogli to wyrazić w wyborach parlamentarnych w październiku 2023, kiedy to jednak partie popierające takie projekty nie zyskały większości. A może część Polaków zmieniła zdanie na skutek działań rządu Donalda Tuska ws. związków homoseksualnych? Ale również PSL twierdziło jeszcze niedawno, że przysposobienie dzieci to „zagrożenie dla rodziny”. Jakiej więc Polski chcemy? Jest wciąż nadzieja w narodzie, a pokazał to chociażby ostatni Narodowy Marsz Życia, w którym uczestniczyło rzeczywiście wielu Polaków. Do tego, wielu Polaków widzi, jak ważne jest to, aby dzieci wychowywały się w rodzinie składające się z kobiety i mężczyzny.
CZYTAJ TAKŻE:
PAP/wPolityce.pl/bjg
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/689730-polacy-przeciwko-adopcji-dzieci-przez-pary-jednoplciowe