Trwa trzeci i niestety już ostatni dzień wyjątkowego kongresu naukowego Futurist of The Year, zorganizowanego w Warszawie przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika. Wykład wprowadzający do tematyki trzeciego dnia „Przyszłość Nauki i Edukacji” wygłosił prof. dr hab. Krzysztof M. Górski, wybitny astronom i Sekretarz Generalny Akademii Kopernikańskiej. Trzeci dzień kongresu to dyskusje i debaty wybitnych naukowców i ekspertów z najlepszych ośrodków naukowych na świecie i w Polsce o przyszłości nauki, edukacji i czekającej je nieuniknionej transformacji pod wpływem nowych technologii. Jak zmieni się nauczanie, uniwersytety, praca, i czy ludzkość podoła nowym technologiom, czy zostanie też zostanie przez nie zdominowana, a czynnik humanistyczny będzie znaczył coraz mniej w świecie sztucznej inteligencji?
Ostatniego dnia kongresu debata poświęcona jest przyszłości edukacji, nauki, w tym jaka transformacja nauczania i rynku pracy nas czeka w związku z pojawianiem się nowych technologii , zwłaszcza sztucznej inteligencji. O tym, czy czeka nas nowa koncepcja edukacji i prawdziwy skok w przyszłość, o możliwościach finansowania nauki, wsparcia publicznego i prywatnego, o budowie kapitału żelaznego uczelni i przyszłości szkolnictwa wyższego w świecie gwałtownej digitalizacji, o tym co łączy futurologię i edukację i w końcu o tym, czy ostatecznie AI nas „zje”? – będą dziś debatować i wciągać w dyskusję uczestników znakomici prelegenci futurologicznego kongresu naukowego Futurist of The Year.
Wśród prelegentów trzeciego dnia znajdują się światowej sławy futurolodzy, wybitni naukowcy i eksperci swoich dziedzin z najważniejszych ośrodków akademickich i instytucjonalnych na świecie i w Polsce: Gerd Leonhard (futurolog, jeden z najlepszych mówców świata), Thomas Frey (w rankingu Google najlepszy futurolog na świecie), prof. Peter C. Bishop (futurolog, profesor ds. przewidywania strategicznego na Uniwersytecie w Houston), prof. Wesley Rosslyn-Smith (Uniwersytet w Pretorii), prof. dr hab. Krzysztof M. Górski (Akademia Kopernikańska, NASA), Nikola Bukowiecka (University of Rhode Island, Harvard i NASA), prof. Andrzej Dragan (Uniwersytet Warszawski, Narodowy Uniwersytet w Singapurze), dr Saša Horvat (Uniwersytet w Rijece, SGMK), dr Jakub Morze (najmłodszy profesor SGMK, Uniwersytet Technologiczny w Chalmers).
Zwieńczeniem trzeciego dnia kongresu i ostatnim punktem programu futurologicznego kongresu, będzie Gala wręczenia nagród finału projektu „Dom Kopernika”.
Futurist of The Year 2024, który odbywa się właśnie w Warszawie, jest największym futurologicznym kongresem naukowym w 2024 roku. Szkoła Główna Mikołaja Kopernika zorganizowała również wydarzenia towarzyszące Kongresowi #FOTY2024. Równolegle pierwszego i drugiego dnia kongresu odbyła się konferencja naukowa „Debata Kolegiów SGMK” w czterech obszarach kopernikańskich, czyli w Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych, Kolegium Nauk Medycznych, Kolegium Filozofii i Teologii, Kolegium Nauk Prawnych. Wciąż trwa także finał Konkursu „Dom Kopernika”.
Szkoła Główna Mikołaja Kopernika jest nowym ośrodkiem akademickim, który stawia na wysoką jakość nauczania, interdyscyplinarność i międzynarodowość o czym świadczy chociażby znakomite grono prelegentów jakie udało się zgromadzić na kongresie FOTY2024.
Zapraszamy do oglądania trwającej transmisji wideo z kongresu oraz do zapoznania się ze szczegółami kongresu na stroni[www.futuristoftheyear.com/harmonogram.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/688219-czy-sztuczna-inteligencja-zje-ludzkosc