Federacja Polskich Banków Żywności alarmuje, że decyzja Ministerstwa Finansów o nieprzedłużaniu zerowej stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze uderzy przede wszystkim w osoby najbardziej potrzebujące opieki i ochrony państwa. Od 1 kwietnia przestanie obowiązywać tymczasowe obniżenie stawki VAT do 0 proc. i nastąpi wzrost do 5 proc. W związku z zaistniałą sytuacją sieć 31 Banków Żywności wystosowała apel o podjęcie działań osłonowych względem osób najuboższych oraz o podniesienie progów dochodowych uprawniających do uzyskania pomocy żywnościowej, a także o wzmocnienie trzeciego sektora, który świadczy pomoc żywnościową.
Zerową stawką VAT z inicjatywy rządu Mateusza Morawieckiego objęte były podstawowe produkty spożywcze: owoce, warzywa, mięso, nabiał, produkty ze zbóż.
Skok cen żywności
Według Federacja Polskich Banków Żywności decyzja resortu finansów wpłynie na skokowy wzrost cen żywności. Jak zauważa federacja, „spowolnienie inflacji i tempa wzrostu cen żywności nie oznacza, że produkty spożywcze tanieją w sklepach, a wskaźniki rok do roku porównują obecną sytuacją z tą, której doświadczaliśmy na początku 2023 roku”.
Eksperci zwracają uwagę na koszty żywności w szerszej perspektywie.
Faktem jest, że w ciągu ostatnich ponad dwóch lat koszty życia i zakupu żywności dynamicznie wzrosły, co odczuli wszyscy w Polsce. W 2022 roku, według danych GUS, aż o 2,6 proc. spadł miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w gospodarstwach domowych. Polacy mają mniej pieniędzy i już ponad 26 proc. swojego miesięcznego budżetu przeznaczają na żywność i napoje bezalkoholowe
– zauważyły Banki Żywności w opublikowanym stanowisku.
W ich opinii, „w obliczu kolejnego, nieuchronnego skoku cen żywności jej zakup będzie pochłaniał jeszcze więcej naszych środków”. Jak podkreślono, „są w Polsce ludzie, których na żywność nie stać już teraz”.
W październiku 2023 roku Federacja Polskich Banków Żywności opublikowała raport „Niedożywienie i głód w Polsce”.
Przeprowadziliśmy rozmowy z osobami, które korzystają z bezpłatnej żywności otrzymywanej od organizacji charytatywnych i spytaliśmy o ich sytuację. Osiem na dziesięć badanych osób przyznało, że w ciągu ostatniego roku zdarzyło im się odczuwać głód, a 76 proc. podkreśliło, że w tym okresie ich sytuacja ekonomiczna pogorszyła się. Przez inflację sześć na dziesięć z nich musiało pożyczyć pieniądze, żeby samodzielnie kupić jedzenie. Tylko co czwarta osoba mogła sobie codziennie pozwolić na zjedzenie ciepłego posiłku do syta
– przekazano.
Apel o wsparcie dla najuboższych
Eksperci alarmują, że „5-procentowa podwyżka cen żywności sprawi”, że wielu Polaków będących już w trudnej sytuacji materialnej „będzie musiało zrezygnować z części kupowanej żywności”.
Federacja Polskich Banków Żywności zaapelowała też o „podjęcie działań, mających na uwadze troskę o sytuację osób potrzebujących w Polsce”.
Te działania mogą przyjąć formę działań osłonowych, skierowanych do osób najuboższych, podniesienia progów dochodowych uprawniających do uzyskania pomocy żywnościowej oraz wzmocnienia trzeciego sektora, świadczącego pomoc żywnościową, poprzez nowelizację np. Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności
– zaznaczono.
Jak zaznaczono w stanowisku, „’Obowiązek solidarności z innymi’ jest zwrotem wpisanym w preambułę polskiej konstytucji i cechą, która jest ważna dla wielu osób w Polsce”.
Eksperci podkreślili, że decyzje, podejmowane „na najwyższych szczeblach władzy, muszą brać pod uwagę dobrostan wszystkich obywateli Polski, a nie tylko tych, których głos da się usłyszeć”.
Federacja Polskich Banków Żywności zabrała głos w imieniu najbardziej potrzebujących i zaapelowała o solidarną politykę socjalną.
Osoby ubogie, potrzebujące i w kryzysie często nie mają siły, aby głośno wyrażać swój sprzeciw. Bardziej od polityki zajmują ich codzienne troski i dylematy dotyczące zakupu żywności, leków bądź opłacenia rachunków
– wskazano.
CZYTAJ TAKŻE:
bankizywnosci.pl/wPolityce.pl/bjg
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/685081-mf-rezygnuje-z-zerowej-stawki-vat-banki-zywnosci-alarmuja