Wieloletnia dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, lekarz onkolog prof. Elżbieta Starosławska została pochowana na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Poseł PiS Przemysław Czarnek w rozmowie z mediami ocenił, że profesor miała „nieprawdopodobny upór w dążeniu do tego, żeby Lublin stał się centrum leczenia chorób nowotworowych”.
W Archikatedrze Lubelskiej w sobotę została odprawiona msza święta pogrzebowa, której przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Uczestniczyli w niej członkowie rodziny, przedstawiciele władz, a także personel medyczny i pacjenci.
Ponad 45 lat przepracowała w jednym szpitalu. Czwartego marca, po kilku dniach choroby, która przyszła nagle, wśród najbliższych zasnęła w Panu. Do tego momentu była duchowo i sakramentalnie przygotowana. Wierzymy i ufamy, że za tyle wyświadczonego dobra i cierpienia, poświęcenia dla doświadczonych chorobą nowotworową pacjentów, otwierają się teraz dla niej podwoje domu Ojca
– mówił podczas homilii biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej Mieczysław Cisło.
Praca prof. Starosławskiej
W imieniu społeczności pracowników COZL zabrała głos zastępca lekarza kierującego oddziałem onkologii klinicznej dr n. med. Bożena Kukiełka-Budny. Podkreśliła, że prof. Starosławska, kosztem życia osobistego i rodzinnego, skupiła się na niesieniu pomocy chorym, a Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej było jej drugim domem. Zwróciła uwagę, że profesor utworzyła wysokospecjalistyczny ośrodek, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny i zatrudniający profesjonalną kadrę, gdzie pacjenci leczeni są zgodnie z najnowszymi standardami.
Była osobą pełną energii, o niezwykłej empatii i charyzmie. Jej wiedzy naukowej i olbrzymieniu doświadczeniu towarzyszyła niezwykła intuicja lekarska, którą podziwialiśmy. Z ogromnym zaangażowaniem i determinacją walczyła o zdrowie i życie każdego pacjenta – zaznaczyła Kukiełka-Budny.
Podczas uroczystości prof. Starosławska została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju onkologii i ochrony zdrowia”.
Komentarze
W mediach społecznościowych pojawiły się komentarze pożegnalne.
Profesor Elżbietę Starosławską – twórcę potęgi Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli. Odpoczywaj w pokoju wiecznym
– napisał poseł PiS prof. Przemysław Czarnek.
Nieprawdopodobny upór w dążeniu do tego, żeby Lublin stał się centrum leczenia chorób nowotworowych
– powiedział Czarnek w rozmowie z mediami. Jak dodał, profesor „była nastawiona wyłącznie na pomoc innym”.
To są niezmierzone rzesze ludzi uratowanych przez nią samą i przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej; Znam również takich z Norwegii czy z innych krajów europejskich. Również tutaj przyjeżdżali się leczyć
– mówił poseł PiS.
Również były minister sprawiedliwości, poseł Zbigniew Ziobro zamieścił w sobotę wpis na platformie X, w którym pożegnał prof. Starosławską. Według niego była lekarzem onkologiem, który mimo ogromnej wiedzy i doświadczenia, nieustannie zgłębiał najnowsze osiągnięcia światowej medycyny.
To dzięki niej moja walka daje mi dziś nadzieję… Przebywając wiele dni w lubelskim Centrum widziałem, jak Pani Profesor cieszy się autentyczną sympatią pacjentów i nieskrywanym szacunkiem pracowników
– napisał Ziobro.
Na jego wpis zareagowali też inni politycy.
Szlachetny lekarz, wspaniała, mądra kobieta. Wieczny Jej odpoczynek. A Ty Szefie wygraj swoją walkę i wracaj do nas jak najszybciej! Jesteś potrzebny swojej rodzinie i Polsce
– napisał poseł Suwerennej Polski Michał Woś
Wspaniała kobieta, zacna pani profesor
– skomentowała europosłanka Suwerennej Polski Beata Kempa.
Kim była profesor Starosławska?
Elżbieta Starosławska urodziła się w Jarosławiu (woj. podkarpackie), ukończyła studia na Akademii Medycznej w Lublinie, tytuł profesora uzyskała w 2013 r. Od 2006 r. – z przerwą – kierowała Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, jednym z największych ośrodków onkologicznych w Polsce, który za jej kadencji został rozbudowany i zmodernizowany.
W 2011 r. Starosławska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 r. – Medalem Prezydenta Miasta Lublin, w 2023 r. – Złotym Medalem Sapientia et Veritas za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej. Papież Benedykt XVI odznaczył ją Rycerskim Orderem Świętego Sylwestra.
Starosławska była członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, Komitetu Polityki Naukowej przy Ministrze Edukacji i Nauki, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii klinicznej i lekarzem kierującym oddziałem onkologii klinicznej. Otrzymała honorowe obywatelstwo Jarosławia i tytułu Ambasadora Województwa Lubelskiego.
Zmarła 4 marca br., w wieku 71 lat.
CZYTAJ TAKŻE:
—Chorzy z nienawiści. „Leczący się były minister Zbigniew Ziobro otrzyma wezwanie na przesłuchanie”
PAP/X/wPolityce.pl/bjg
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/684552-pogrzeb-prof-staroslawskiej-byla-nastawiona-na-pomoc