Wizyta polskiej Pary Prezydenckiej w Afryce to nie tylko szereg spotkań o charakterze polityczno-gospodarczym. To także rozmowy i wizyty w wielu placówkach, w których osoby duchowne i świeckie troszczą się o najsłabszych. To właśnie w tych miejscach Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda dzieli się swoim doświadczeniem z wizyt w polskich placówkach o podobnym charakterze. Nie brakuje też rozmów z najmłodszymi.
Wizyta w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Kibeho
Para Prezydencka podczas wizyty w Rwandzie odwiedziła Ośrodek Szkolno–Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Kibeho. Pomysłodawczynią założenia Ośrodka dla Niewidomych Dzieci w Kibeho była siostra Rafaela Nałęcz ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Plan utworzenia placówki został zatwierdzony przez rząd Rwandy, zaś środki finansowe na jej budowę przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ośrodek rozpoczął swoją działalność we wrześniu 2008 roku, kiedy przyjęto pierwszą grupę dzieci. W 2009 roku powstała szkoła podstawowa jako pierwsza szkoła dla osób niewidomych w Rwandzie.
Prezydent Andrzej Duda dziękował siostrom, władzom Rwandy i władzom lokalnym za niesienie tej bardzo szczególnej edukacji.
Prowadzenie takiej szkoły wymaga wyjątkowych umiejętności ze strony kadry pedagogicznej, ale także zrozumienia problemu i niezwykle wizjonerskiego spojrzenia ze strony władz centralnych i lokalnych
– wskazywał prezydent Duda, który wyrażał także radość, że szkoła w Rwandzie jest swoistą córką polskiego ośrodka dla dzieci niewidomych i niedowidzących w Laskach.
Ośrodek ten stanowi naszą wielką polską dumę i tradycję ośrodka prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża założone przez bł. siostrę Różę Czacką
— powiedział prezydent Andrzej Duda dodając, że ten projekt był od samego początku wspierany przez polskie władze, także finansowo przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dodał, że Polska cały czas systematycznie wspiera Ośrodek.
Wizyta w Hospicjum im. Św. Jana Pawła II w Kabuga
Podczas wizyty w Rwandzie Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda odwiedziła prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr od Aniołów Hospicjum im. Św. Jana Pawła II w Kabuga.
Pierwsza Dama powitana została przez Przełożoną Zgromadzenia Sióstr od Aniołów w Kabuga Siostrę Maria Piątek, dzieci pacjentów oraz dzieci personelu Hospicjum, które zaprezentowały krótki występ w tradycyjnych strojach.
Agata Kornhauser-Duda udała się do Kaplicy pw. Św. Jana Pawła II. Wskazała, że „hospicjum w Kabuga ma wspaniałego patrona, który jest niezwykle bliski Polakom”.
Siostra Maria przyznała, że cierpienie było obecne w życiu Ojca Świętego, dlatego został wybrany patronem tego miejsca
— mówiła.
Podczas wizyty Pierwsza Dama rozmawiała z pacjentami oraz personelem placówki i wolontariuszami, także z Polski. Agata Kornhauser–Duda podziękowała za niezwykłe zaangażowanie w pracę w hospicjum i podzieliła się swoim doświadczeniem z wizyt w polskich placówkach o tym charakterze.
Zwracając się do personelu, Małżonka Prezydenta przytoczyła cytat Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
Państwo dzielą się swoimi umiejętnościami i swoją miłością do Pacjentów. Bardzo się z tego cieszę, gdyż jest to wielkie dzieło. Jestem dumna jako Polka, że to hospicjum założyły właśnie Siostry z Polski
— powiedziała Agata Kornhauser–Duda dziękując także wolontariuszom pracującym w hospicjum.
Wizyta w Ośrodku Wczesnego Rozwoju Dziecka
Małżonka Prezydenta RP odwiedziła również Ośrodek Wczesnego Rozwoju Dziecka EZA, stworzony przez Pierwszą Damę Republiki Rwandy Jeannette Kagame we wrześniu 2022 r., który specjalizuje się w świadczeniu opieki nad najmłodszymi. Placówka znajduje się na terenie Kancelarii Prezydenta Republiki Rwandy.
Celem placówki jest opieka nad najmłodszymi, zapewniając im jednocześnie odpowiednie warunki do funkcjonowania i prawidłowego rozwoju.
Pierwsze Damy rozmawiały z maluchami o ulubionych zabawach i marzeniach i wspólnie z nimi wykonały prace plastyczne.
Pierwsze Damy o rozwoju społeczeństwa
Rozwój społeczeństwa, zwłaszcza w wymiarze zdrowotnym i edukacyjnym, był tematem poruszonym podczas spotkania Pierwszych Dam Polski i Rwandy. Okazją do rozmowy na ten temat była prezentacja działalności Fundacji Imbuto, założonej przez Prezydentową Jeannette Kagame.
Wizyta w szkole Don Bosco Boys’ Town w Karen
Z kolei podczas wizyty w Kenii, Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda odwiedziła szkołę techniczną Don Bosco Boys’ Town w Karen.
Kierownictwo placówki zaprezentowało Pierwszej Damie historię oraz program oferowany przez szkołę. Agata Kornhauser–Duda zwiedziła obiekt, w tym znajdujące się tam warsztaty kształcenia zawodowego.
Pierwsza Dama wpisała się do księgi pamiątkowej, a także uroczyście otworzyła warsztat naprawy silników samochodowych, który – podobnie jak wiele innych działających w ramach placówki np. warsztat krawiecki – służy uczniom do nauki umiejętności niezbędnych w przyszłym życiu zawodowym.
Bardzo się cieszę, że macie tutaj możliwość rozwijania swoich talentów i zainteresowań. Dla mnie, jako nauczyciela, każda wizyta w szkole jest niezwykle ważnym i inspirującym doświadczeniem
— podkreśliła Pierwsza Dama.
Cieszę się, że Polska wspomaga Waszą Szkołę od wielu lat i że mogłam osobiście otworzyć jeden z warsztatów, który był współfinansowany z Polskiej Pomocy Rozwojowej
— zaznaczyła Małżonka Prezydenta.
Wizyta Pierwszej Damy w Domu Dziecka w Limuru
Także podczas wizyty w Kenii, Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser–Duda odwiedziła Dom Dziecka pw. Św. Antoniego prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek w Limuru.
Pierwsza Dama została powitana przez podopieczne Domu Dziecka, Siostry oraz Ojców Franciszkanów. Wizyta była okazją do poznania działalności placówki oraz pracy, jaką wykonują opiekunowie.
Agata Kornhauser–Duda zwiedziła pracownię krawiecką, w której dziewczynki doskonalą swoje umiejętności, wykonując rękodzieło. Podopieczne zaprezentowały Pierwszej Damie także swoje pokoje, miejsce do zabaw i sale, w których spędzają wolny czas. Chętnie opowiadały o swoich codziennych aktywnościach, ulubionych rozrywkach, talentach plastycznych, a także marzeniach.
Spotkanie Małżonek Prezydentów Polski i Kenii
W Nairobi Małżonki Prezydentów Polski i Kenii rozmawiały o działalności społecznej oraz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Spotkanie było okazją do przedstawienia działalności Fundacji MaMa Doing Good, założonej przez Pierwszą Damę Rachel Ruto.
Działalność placówki jest przede wszystkim skupiona wokół aktywizacji kobiet oraz osób z niepełnosprawnościami, i ten obszar był głównym tematem rozmów obu Pań.
Rachel Ruto przedstawiła świadectwa osób, które dzięki pomocy MaMa Doing Good, nabyły umiejętności niezbędne do rozpoczęcia aktywności zawodowej.
W Nairobi Para Prezydencka spotkała się także z przedstawicielami Polonii.
To piąta wizyta Pary Prezydenckiej na kontynencie afrykańskim.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/Prezydent.pl/Twitter/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/681155-poruszajace-spotkania-pierwszej-damy-w-afryce