„Pochylę się nad tymi przepisami tak, jak nad każdą ustawą; podchodzę do tego bardzo spokojnie” - powiedział dziś w Dubaju prezydent Andrzej Duda, pytany przez dziennikarzy, czy jest za finansowaniem in vitro z budżetu państwa.
Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Projekt obywatelski w tej sprawie został złożony w ubiegłej kadencji Sejmu.
Prezydent o nowelizacji: „Zapoznam się z tą ustawą”
Prezydent Andrzej Duda, który bierze udział w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, został zapytany podczas konferencji prasowej, czy jest za finansowaniem in vitro z budżetu państwa.
Zapoznam się z tą ustawą
— odpowiedział prezydent.
Proszę pamiętać, że w takich sprawach, to jest też decyzja posłów, mamy Sejm świeżo wybrany przez obywateli
— powiedział. Jak dodał, „pochyli się nad tymi przepisami tak, jak nad każdą ustawą”.
Natomiast absolutnie podchodzę do tego bardzo spokojnie. Posłowie, jako przedstawiciele wybrani przez społeczeństwo, mają prawo decydować w sprawach ważnych i taką decyzję podejmują, ja oczywiście to rozważę
— dodał.
Obywatelski projekt o finansowaniu in vitro
W środę Sejm uchwalił obywatelski projekt o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa. Został on wniesiony do Sejmu w marcu 2023 r. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości w większości - 102 posłów - głosowali za odrzuceniem projektu ustawy. Za było 23, wstrzymało się 49. Za uchwaleniem nowelizacji ustawy głosowali m.in.: Mateusz Morawiecki, Katarzyna Sójka, Piotr Müller, Marcin Przydacz, Rafał Bochenek, Radosław Fogiel, Mariusz Kamiński.
Zgodnie z nowelizacją, minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe.
W ustawie określono, że minimalna wysokość środków przeznaczonych rocznie na in vitro to nie mniej niż 500 mln zł.
Wnioskodawcy podnoszą, że z uwagi na dość wysokie koszty procedury in vitro, jej dostępność jest obecnie ograniczona. Dlatego konieczne jest finansowanie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego z budżetu państwa.
CZYTAJ TAKŻE:
PAP/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/672896-prezydent-o-in-vitro-podchodze-do-tego-bardzo-spokojnie