W czasie zimowego sezonu 2023/2024 Narodowy Program Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – ORLEN Szukamy Następców Mistrza będzie obchodził 20-lecie swojego powstania.
Najtrwalszy owoc małyszomanii
Ten program to fenomen wśród szkoleniowych programów sportowych, tak samo jak fenomenalnym sportowcem był inspirator jego utworzenia, czyli obecny prezes Polskiego Związku Narciarskiego Adam Małysz.
Dawid Kubacki, Maciej Kot, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka, ale przede wszystkim trzykrotny indywidulany mistrz olimpijski i multimedalista najważniejszych imprez mistrzowskich Kamil Stoch to wychowankowie programu, który w pierwszych latach swojego istnienia odbywał się pod egidą LOTOSU. Po udanej fuzji z ORLENEM i utworzeniu największego w naszej części Europy koncernu multinenergetycznego współpraca z Polskim Związkiem Narciarskim została rozszerzona, a zawody są kontynuowane pod nazwą ORLEN Cup. Jest to jeden z wielu dowodów na to, że fuzja największych polskich koncernów paliwowych, wcześniej rywalizujących ze sobą zbytecznie i ze szkodą dla interesu państwa, odbyła się z pełnym poszanowaniem najważniejszych zobowiązań z obszaru sponsorskiego, mecenatu kultury i społecznej odpowiedzialności biznesu. Dodatkowo nowy podmiot, wzmocniony najcenniejszymi polskimi aktywami, mógł rozszerzyć swoją działalność sponsorską i objąć opieką wiele najważniejszych w naszym kraju związków sportowych, reprezentacji gier zespołowych i reprezentantów sportów indywidualnych.
Skoki wśród ulubionych
Od czasu eksplozji talentu Adama Małysza skoki narciarskie bardzo szybko dołączyły do czołówki ulubionych dyscyplin sportowych Polaków. Po kilku sezonach osamotnionego wówczas w światowej czołówce mistrza z Wisły wyciągnięto wnioski, że trzeba zrobić wszystko, co się da, by jak najszybciej znaleźć jego następców. Ogromna popularność Adama, którą socjologowie uznali za zjawisko społeczne godne osobnej nazwy – „małyszomania” (hasło weszło nawet do Wikipedii), była tak mocno nacechowana emocjonalnie, że groziło jej równie szybkie ostudzenie społecznego entuzjazmu po zakończeniu kariery przez mistrza. Wszystko, co wiąże się z intensywnymi emocjami, zaczyna się bowiem od istnej eksplozji uczuć, po czym równie szybko gaśnie. Tymczasem w kręgu osób związanych ze środowiskiem narciarskim w Polsce narastało przekonanie, że pozwolenie na to, by koniec kariery Adama Małysza oznaczał równoczesny koniec zainteresowania tą piękną, choć niebezpieczną dyscypliną sportu, byłoby niepowetowaną stratą. By owoce małyszomanii nie zostały zatem zbyt szybko skonsumowane, postawiono na profesjonalne szkolenie dzieci i młodzieży. Tak narodził się Narodowy Program Rozwoju Skoków Narciarskich.
Dzięki temu programowi Polska doczekała się profesjonalnego i perfekcyjnie zorganizowanego systemu wyławiania na skoczniach narciarskich największych talentów. Przez lata cykl zawodów LOTOS Cup Szukamy następców mistrza dowiódł swojej skuteczności, bo właśnie wymienieni wyżej mistrzowie zostali wyłonieni właśnie dzięki niemu. Od lat oprócz zawodów z cyklu ORLEN Cup, odbywających się na skoczniach o budzących respekt rozmiarach, takich jak HS-75 czy HS-104, mamy też zawody ORLEN Cup Kids na skoczniach HS-20 i HS-40. Jest to więc system obejmujący swoim zasięgiem już najmłodszych adeptów latania nad zeskokiem, pomyślany i zorganizowany tak, by nie przeoczyć żadnego nowego Małysza czy Stocha, a także żadnej utalentowanej dziewczynki, bo jak wiemy, od kilku lat skoki są dyscypliną dla obojga płci.
Skoki narciarskie, jak każdy obecnie sport wyczynowy, wymaga zaangażowania sił i sporych nakładów finansowych już od najmłodszych lat szkolonego zawodnika. Obecność w tym systemie koncernu ORLEN, a więc największej i najbardziej stabilnej polskiej firmy, pozwala tworzyć plany i scenariusze szkoleniowe w perspektywie wielu lat, bo Polski Związek Narciarski ma pewność, że znajdą się pieniądze, by szkolić mistrzów. Zaangażowanie ORLENU w skoki narciarskie to także pewność kontynuacji pełnego sukcesów programu szkoleniowego, a co za tym idzie – wspaniałej serii medalowej polskich skoczków na kolejnych zawodach rangi mistrzowskiej i igrzyskach olimpijskich od czasu eksplozji talentu Adama Małysza.
Dla dzieci i juniorów
Warto zauważyć, że ORLEN Cup to bardzo intensywny cykl zawodów, bo przerwa między ostatnimi konkursami cyklu letniego – rozegranego 7 i 8 października na Średniej Krokwi w Zakopanem – a pierwszymi konkursami sezonu zimowego wynosi zaledwie dwa miesiące. Tegoroczny sezon, wyjątkowy z powodu okrągłych 20. urodzin programu, zostanie zainaugurowany w stolicy polskich Tatr konkursami 8–10 grudnia. Druga odsłona cyklu odbędzie się 5–7 stycznia na skoczni w Szczyrku, a 23 stycznia w Wiśle są zaplanowane pierwsze z serii zawody dla najmłodszych adeptów skakania, czyli ORLEN Cup Kids.
Przy tej okazji znów warte zauważenia i docenienia jest podejście sponsorskie ORLENU, który wspierając konkretną dyscyplinę sportową, nie ogranicza swojego zaangażowania do pierwszej kadry czy jej zaplecza. Umowa ze związkiem sportowym, takim jak PZN, zazwyczaj zakłada finansowanie rywalizacji i szkolenia na wielu poziomach, nie wyłączając wsparcia dla amatorów czy najmłodszych adeptów dyscypliny. W ORLENIE rozumieją, że tylko takie kompleksowe podejście do sponsoringu sportowego gwarantuje kontynuację sukcesów i stały dopływ nowych utalentowanych zawodników, których potencjał nie zostanie zaprzepaszczony przez np. przez kłopoty sprzętowe. W sportach zimowych to szczególnie istotne, gdyż jasne jest, że w Polsce młodzi adepci narciarstwa niemal w całości pochodzą z regionów podgórskich, gdzie znajdują się obiekty, takie jak skocznie narciarskie, trasy biegowe czy zjazdowe. W takim przypadku jeszcze trudniejsze jest znalezienie tych najbardziej utalentowanych, bo poszukiwań nie prowadzi się przecież w całym kraju. Tym bardziej widać więc, jak wielkim sukcesem jest ORLEN Cup, bo przecież od 20 lat nie możemy narzekać na brak dobrych zawodników na skoczniach narciarskich.
SEZON ORLEN CUP 2023/2024
ORLEN Cup I: 8–10 grudnia, Zakopane
ORLEN Cup II: 5–7 stycznia, Szczyrk
ORLEN Cup Kids: 23 stycznia, Wisła
ORLEN Cup Kids: 6 lutego, Chochołów
ORLEN Cup III: 9–11 lutego, Zakopane
ORLEN Cup Kids: 17 lutego, Wisła
ORLEN Cup Kids: 2 marca, Wisła
ORLEN Cup IV: 8–10 marca, Szczyrk
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/672290-20-lecie-programow-rozwoju-skokow-narciarskich-orlen-cup