„Szwajcarzy, Norwegowie, Duńczycy, Szwedzi i Polacy – to według badania przeprowadzonego przez szwajcarski Gottlieb Duttweiler Institute najbardziej uczciwe narody na świecie.
Uczciwość narodowości naukowcy sprawdzili analizując gotowość przypadkowych obywateli do zwrotów portfeli z dokumentami i pieniędzmi.
Sprawdzono w ten sposób 40 narodowości świata. Badacze podrzucali w różnych miejscach publicznych półprzezroczyste portfele wypełnione ważnymi rzeczami osobistymi, takimi jak karty kredytowe wystawione w danym kraju, klucze do mieszkania. W części portfeli umieszczali dodatkowo pieniądze w lokalnej walucie. W każdym z portfeli znajdował się ponadto podany na wizytówce adres mailowy rzekomego właściciela.
Aż 65 proc. badanych Polaków zwracało zgubę bez pieniędzy i 70 proc. z nich – gdy zawierała pieniądze.
Co więcej, Polacy znaleźli się w grupie narodowości poddanej dodatkowemu badaniu. W część „zagubionych” portfeli wkładano bowiem wyjątkowo dużą ilość pieniędzy (równowartość 94 dolarów amerykańskich). Tu okazało się, że ta zwiększona kwota dodatkowo motywuje znalazców do zwracania znalezionych dokumentów.
Uczciwość obywatelska
Celem badania było nie tylko sprawdzenie, czy znalazcy będą aktywnie szukali właścicieli zagubionych portfeli, ale też czy na decyzję o zwrocie wpłynie zawartość pieniędzy wśród dokumentów
— czytamy w podsumowaniu raportu.
Wnioski okazały się dla badaczy z Gottlieb Duttweiler Institute zaskakujące. Przytłaczająca większość narodowości chętniej zwracała znaleziony portfel gdy był wypełniony pieniędzmi, co badacze tłumaczą wrodzoną niechęcią społeczeństw do bycia uznanym za złodzieja, choćby we własnych oczach.
— zaznaczono.
Nieuczciwi
Wyjątkiem okazali się tu Meksykanie i Peruwiańczycy, którzy chętniej zwracali znalezisko gdy nie było w nim pieniędzy. Obie narodowości znajdują się jednak i tak na samym dole zestawienia, jako narodowości najmniej uczciwe
— zaznaczono. Za nami w rankingu, na miejscu ósmym Niemcy, USA aż na miejscu 20, za Rumunami i Izraelem. Na samym dole zestawienia Chińczycy.
Uczciwość obywatelska jest niezbędna dla kapitału społecznego oraz rozwoju gospodarczego danego kraju, ale często pozostaje w konflikcie z własnym interesem materialnym. Nasze badania wskazują, że główne powody uczciwego zachowania to połączenie troski o innych (altruizmu) oraz niechęci do postrzegania samego siebie jako oszusta, zwłaszcza gdy zyski finansowe z nieuczciwości były większe
— piszą autorzy badania w podsumowaniu.
Badanie przeprowadzono w roku 2019 a jego wyniki ukazały się na łamach naukowego pisma „Science”.
edy/Science/wszystkoconajwazniejsze.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/669160-polacy-wsrod-najbardziej-uczciwych-narodow-swiata