169 osób próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie do Polski z terytorium Białorusi - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. Funkcjonariusze wskazali, że „polskie służby były kilkukrotnie atakowane przez agresywnych migrantów”.
169 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę
Wśród osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę byli między innymi Syryjczycy, Jemeńczycy i Somalijczycy -podała SG na platformie X (dawniej Twitter).
W rejonie działania placówki SG w Białowieży 9 osób nielegalnie przeprawiło się przez rzekę Podcerkówka.
Polskie służby były kilkukrotnie atakowane przez agresywnych migrantów
— podała Straż Graniczna.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej
Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali ponad 470 osób zaangażowanych w organizowanie nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy; zdecydowana większość z nich to tzw. kurierzy, czyli kierowcy przyjeżdżający po odbiór nielegalnych migrantów.
Według danych Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 21,8 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., zaś we wrześniu - niespełna 1,1 tys.
Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z ponad 50 krajów.
Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
SG szuka wykonawcy zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
Przetarg na tę inwestycję ma być rozstrzygnięty w połowie listopada, by prace mogły ruszyć jeszcze w tym roku. Również w tym roku SG chce wyłonić w przetargu wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Tu prace miałyby ruszyć w 2024 roku.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/PAP/Twitter/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/667880-obroncy-polskiej-granicy-zaatakowani-przez-imigrantow