Mieszkańcy Łodzi oddali wczoraj hołd ofiarom komunistycznego terroru, ekshumowanym po ponad siedemdziesięciu latach przez Instytut Pamięci Narodowej. W kaplicy cmentarza rzymskokatolickiego „Doły” przy ul. Smutnej 6 w Łodzi w miniony piątek odbył się ich pogrzeb. W uroczystości uczestniczyli także członkowie rodzin pomordowanych oraz przedstawiciele IPN.
„Są bohaterami, tymi, o których mówimy Żołnierze Wyklęci”
W piątek 13 października 2023 r. o godz. 14.00 w kaplicy cmentarza rzymskokatolickiego „Doły”, przy ul. Smutnej 6 w Łodzi, odbył się uroczysty pogrzeb ofiar terroru komunistycznego ekshumowanych przez IPN: Ireneusza Kiwacza ps. Komar, Jana Kwaka, Stanisława Serwy ps. Płomień oraz Jana Żaka ps. Huragan, Bohun. Przez lata spoczywali w bezimiennych grobach. Tego dnia, ich rodziny doczekały się pochówku bohaterów i ich godnego pożegnania. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. ppłk Tomasz Krawczyk.
Dla nas Polaków, są oni bohaterami, są tymi o których mówimy Żołnierze Wyklęci. To ci którzy przed laty, w niezwykle trudnych warunkach, podjęli decyzję o walce z systemem komunistycznym. To Ci, którzy za tę walkę na ziemi łódzkiej, kieleckiej i śląskiej zapłacili najwyższą cenę
— zaznaczył podczas uroczystości Zastępca Prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.
W wydarzeniu wzięli udział członkowie rodzin ofiar, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i miejskich oraz służb mundurowych. Asystę wojskową zapewniła 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej. Poczet wystawił Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej. Pogrzeb miał charakter państwowy i towarzyszyła mu asysta wojskowa.
„Nie zgadzali się na Polskę spod znaku sierpa i młota”
W wygłoszonej homilii pogrzebowej ks. ppłk Tomasz Krawczyk powiedział, że godny, państwowy pochówek jest swoistym zadośćuczynieniem, jakie Kościół i państwo polskie składa dziś swoim bohaterom, którzy pragnęli, aby Polska była niepodległą i szczęśliwą.
Wierność ideałom zaprowadziła ich do walki o wolną Polskę. Nie przyjęli oferty ze strony okupantów komunistycznych, oferty spokoju za milczenie, oferty stanowisk za odrzucenie prawdy, nie godzili się na zło. Nie zgadzali się na Polskę spod znaku sierpa i młota. Mieli świadomość, że każdy wybór może skończyć się tragicznie. Jednak wybrali wierność słowom przysięgi wojskowej, a tym samym pragnęli zachować godność i wolność wewnętrzną, wolność sumienia, która jest najwyższym dobrem dla każdego rozumnego człowieka. Dziś zebraliśmy się na uroczystości pogrzebowej, aby we wspólnocie wiary złożyć dziękczynienie Panu Bogu za wiernych synów naszej Ojczyzny. Jesteśmy tu dziś, aby oddać zamordowanym polskim żołnierzom należny hołd, cześć i szacunek, a także spełnić wobec nich posługę miłosierdzia: «umarłych pogrzebać». Godnie pogrzebać!
— powiedział ks. ppłk Krawczyk.
Od 2017 r. łódzki odział IPN prowadził prace poszukiwawcze w wyniku, których natrafiono na szczątki osób ofiar komunistycznej bezpieki. Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do uroczystego pogrzebu ks. kapelan powiedział:
Dziś chylimy głowy przed Instytutem Pamięci Narodowej, nad trudem archeologów, którzy z pietyzmem wydobywają szczątki bohaterów, przed profesjonalizmem antropologów i genetyków, którzy podejmują trud ich identyfikacji. Dziękujemy Ministerstwu Obrony Narodowej za jego starania, aby etos współczesnego wojska w służbie polskiej wspólnoty, formowały najpiękniejsze, patriotyczne wzorce, które długo czekały na swe pogrzeby, godne ich ofiary. W ich intencji płynie i płynąć będzie do Pana Wieków nasza modlitwa o światłość wiekuistą dla nich, o «niewiędnący wieniec chwały» (1 P 5,4). To dla nich w narodowe rocznice będą brzmieć polskie wojskowe werble
— powiedział.
Na zakończenie homilii ks. ppłk Krawczyk nawiązał do odczytanej Ewangelii:
I jak dziś nie przywołać Jezusowej przypowieści o ziarnie, które musi wpaść w ziemię i obumrzeć, aby wydać swój owoc, ukazać światu swoją wartość, znaczenie, duchowe piękno, sens, wielkość. Jak dziś nie odnieść tych Jezusowych słów do ziarna życia naszych bohaterów - żołnierzy niezłomnych. Dziś wreszcie to ziarno ich ofiary życia, które nie sczezło - po 73 latach - ukazuje nam swój głęboki sens. Staje się ważnym elementem historycznej pamięci. Staje się swoistym symbolem narodowych wartości godnych czci, szacunku, podziwu
— powiedział ks. kapelan.
Po Mszy św. kondukt żałobny udał się do Alei Zasłużonych na cmentarzu komunalnym „Doły”, gdzie zgodnie z ceremoniałem wojskowym i wszystkimi honorami pochowano zmarłych w sąsiedztwie innych bohaterów poległych za Polskę. Wieńce w imieniu władz państwowych złożyli przedstawiciele IPN.
Sylwetki bohaterów
Od 2017 roku łódzki odział IPN prowadził prace poszukiwawcze na łódzkim cmentarzu „Doły”, w wyniku których natrafiono na szczątki osób ofiar komunistycznej bezpieki.
Ireneusz KIWACZ, ps. Komar - ur. 04.05.1929 r. w Kruszynie, członek organizacji „Wolność i Niepodległość”, aresztowany 13.11.1949 r., wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi skazany na śmierć 19.06.1950 r. Stracony 10.10.1950 r. w łódzkim więzieniu przy ul. Sterlinga. Odnaleziony 13.11.2020 r. na cmentarzu rzymskokatolickim „Doły” w Łodzi.
Jan KWAK - ur. 19.03.1904 r. w Jozefowie, współpracownik Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, aresztowany 02.01.1948 r., wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi na sesji wyjazdowej w Piotrkowie Trybunalskim skazany na 7 lat pozbawienia wolności 20.04.1948 r. Zmarł 01.06.1951 r. w raciborskim więzieniu. Odnaleziony 09.11.2020 r. na cmentarzu rzymskokatolickim Jeruzalem w Raciborzu.
Stanisław SERWA, ps. Płomień - ur. 04.05.1931 r. w Kruszynie, należał do organizacji „Wolność i Niepodległość”, aresztowany 13.11.1949 r. w Jaworze. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi skazany na śmierć 19.06.1950 r. Stracony 10.10.1950 r. w łódzkim więzieniu przy ul. Sterlinga. Odnaleziony 13.11.2020 r. na cmentarzu rzymskokatolickim „Doły” w Łodzi.
Jan ŻAK, ps. Huragan, Bohun – ur. 30.071927 r w Wolce Skotnickiej, żołnierz Armii Krajowej oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego, aresztowany 12.1949 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi skazany na śmierć 26.05.1950 r. Stracony 01.08.1950r. w łódzkim więzieniu przy ul. Sterlinga. Odnaleziony 15.11.2019 r. na cmentarzu rzymskokatolickim „Doły” w Łodzi.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/666675-ostatnie-pozegnanie-ofiar-komunistycznego-terroru-w-lodzi