Na poznańskim cmentarzu spoczął w środę emerytowany notariusz, Nestor Notariatu Polskiego Wolfgang Józef Żmudziński, który zmarł 12 sierpnia w wieku 89 lat. Zmarłego żegnała najbliższa rodzina, w tym córka Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Wolfgang Józef Żmudziński był notariuszem od 1962 roku. Jak przypomniała Izba Notarialna w Poznaniu, był jednym z twórców odrodzonego, wolnego i samorządnego Notariatu Polskiego. Był także zasłużonym w działalności w samorządzie notarialnym na poziomie lokalnym, krajowym, europejskim i światowym, w tym w strukturach Międzynarodowej Unii Notariatu, a także założycielem, pierwszym prezesem i następnie Honorowym Prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej.
Ostatnie pożegnanie
Zmarły 12 sierpnia Wolfgang Józef Żmudziński spoczął w środę na poznańskim cmentarzu przy ul. Nowina. Zmarłego żegnała najbliższa rodzina, w tym żona Bogumiła oraz córka Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, wraz z mężem Andrzejem Przyłębskim, byłym ambasadorem RP w Berlinie.
Wśród uczestników uroczystości był także premier Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele Trybunału Konstytucyjnego, w tym m.in. sędziowie TK - Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz oraz Bogdan Święczkowski.
Na uroczystości obecny był także m.in. minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Waldemar Kraska, a także prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu Daniel Jurkiewicz.
Wolfgang Józef Żmudziński urodził się 7 kwietnia 1934 roku. Notariuszem został w 1962 roku. Jako notariusz objął prowadzenie Państwowego Biura Notarialnego w Pile, a następnie w Trzciance – do końca 1970 r. Z dniem 1 stycznia 1971 r. został powołany na stanowisko kierownika Państwowego Biura Notarialnego w Poznaniu. Funkcję kierownika PBN w Poznaniu pełnił aż do prywatyzacji notariatu i likwidacji biura w 1992 r.
Jak przypomniano w trakcie uroczystości, z końcem lat 80. ub. wieku zintensyfikowały się prace dotyczące przemian w notariacie. Wolfgang Józef Żmudziński został wówczas oddelegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości, w latach 1988–1990, gdzie podjął obowiązki związane z przeprowadzeniem prywatyzacji notariatu. Prywatyzacja zakończyła się uchwaleniem 14 lutego 1991 r. nowej ustawy Prawo o notariacie. Z chwilą odzyskania niezależności i samorządności przez polski notariat zaangażował się w tworzenie nowych struktur polskiego notariatu.
W dniu 23 lutego 1991 r. w Poznaniu powołano Stowarzyszenie Notariuszy Polskich i ukonstytuowano pierwszy zarząd, którego pierwszym prezesem został właśnie Wolfgang Józef Żmudziński. Następnie, już jako emerytowany notariusz, był Honorowym Prezesem Stowarzyszenia Notariuszy RP.
Wolfgang Józef Żmudziński był osobą zasłużoną w działalności w samorządzie notarialnym nie tylko na poziomie lokalnym i krajowym, ale także europejskim i światowym. Brał udział w wielu zagranicznych spotkaniach i konferencjach prawniczych dotyczących notariatu, w których uczestniczył podczas pełnienia obowiązków w Ministerstwie Sprawiedliwości, nawiązując kontakty z notariuszami Europy Zachodniej, w tym m.in. nawiązując kontakty z ówczesnym Prezesem Komisji Organizacyjnej Międzynarodowej Unii Notariatu Łacińskiego (MUNŁ później MUN).
Olbrzymie zasługi
Efektem nawiązanych wówczas przez Żmudzińskiego kontaktów zarówno z notariatami Europy Zachodniej, jak i przedstawicielami Międzynarodowej Unii Notariatu było przyjęcie wolnego polskiego notariatu do MUN w 1992 r. na Kongresie Unii w Kolumbii. W 1995 r. odbył się w Berlinie Kongres MUN, na którym Wolfgang Józef Żmudziński został wybrany na członka Rady Stałej, a w 2001 r. na Kongresie MUN w Atenach wybrany do Ścisłej Rady Generalnej Unii, w której powierzono mu funkcję wiceprezesa Komisji do Spraw Wizerunku Notariusza w Świecie, dzięki czemu przyczyniał się do organizacji notariatu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
W 2004 r. w trakcie Kongresu MUN w Meksyku Wolfgang Józef Żmudziński odebrał Order Zasługi Międzynarodowej Unii Notariatu, za „wybitne zasługi dla Polskiego Notariatu i Międzynarodowej Unii Notariatu”. Za swoje zasługi Żmudziński został odznaczony m.in. także przez Krajową Radę Notarialną w Warszawie, Izbę Notarialną w Poznaniu oraz przez notarialne organizacje międzynarodowe.
Wolfgang Józef Żmudziński zmarł 12 sierpnia w wieku 89 lat.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/659653-pogrzeb-wolfganga-j-zmudzinskiegonestora-zegnala-prezes-tk