105 osób, m.in. ze Sri Lanki, Sudanu, Etiopii, Iranu czy Egiptu próbowało w czwartek nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską i dostać się do Polski - podsumowała w piątek Straż Graniczna.
Z Moskwy na polską granicę zorganizowanym transportem
SG poinformowała, że zatrzymani cudzoziemcy mieli rosyjskie wizy turystyczne i pracownicze wydane w ostatnim czasie. Na Białoruś przyjechali z Moskwy zorganizowanym transportem.
Od początku 2023 r. SG odnotowała ponad 16 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju - ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu były 4 tys. takich prób, a w sierpniu - około tysiąca.
Od początku 2023 r. 16 tys. nielegalnych prób oraz 450 zatrzymanych pomocników i organizatorów przerzutu
Z danych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wynika, że od początku 2023 r. pogranicznicy z tego oddziału zatrzymali ponad 450 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
W Podlaskiem, zamknięte do odwołania, są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
„Z Sudanu do Niemiec”
Relację z krótkiej wymiany informacji przez zaporę na granicy między migrantami a funkcjonariuszami SG umieścił na Twitterze wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
Z Sudanu do Niemiec, ale pomylił drogę. Tu przejścia nie ma…
— napisał.
CZYTAJ TAKŻE:
rdm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/658124-wschodnia-granica-w-czwartek-105-prob-przejscia-z-bialorusi