W ciągu zaledwie pięciu dni, z czego dwa to weekend, w którym zawsze ruch we wszystkich aplikacjach jest niższy, osiągnęliśmy milion wydanych mDowodów - powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Podkreślił, że przez ten czas odnotowano też 100 tys. użyć mDowodu na węźle krajowym.
Minister przekazał, że w piątek została uruchomiona aplikacja mObywatel w nowej wersji.
„To jest wersja, który na pierwszy rzut oka nie zmienia zbyt dużo, ale jeżeli chodzi o jej funkcjonowanie to od strony technicznej, jest to bardzo duża rewolucja”
— dodał.
„W ciągu zaledwie pięciu dni, z czego dwa to weekend, w którym zawsze ruch we wszystkich aplikacjach jest niższy, osiągnęliśmy milion wydanych mDowodów. Są one dostępne do wykorzystania w wielu sytuacjach życia codziennego, w których do tej pory ten dokument w telefonie nie był wykorzystywany”
— przekazał minister Cieszyński.
Podkreślił, że przez ten czas odnotowano też 100 tys. użyć mDowodu na węźle krajowym. Wyjaśnił, że chodzi o to, że logując się do rządowych usług nie musimy już wpisywać loginu i hasła, tylko skanujemy QR kod na ekranie monitora.
„Takie logowanie trwa cztery razy krócej niż dotychczas i jest znacznie bardziej bezpieczne” - wyjaśnił.
Przypomniał, że wszystkie urzędy w Polsce mają ustawowy obowiązek akceptowania mDowodu.
„Mamy trochę sygnałów od obywateli, że są z tym problemy. To jest normalne, że w okresie przejściowym takie sytuacje mogą występować” - wyjaśnił.
Przypomniał urzędnikom, że metody weryfikacji mDowodu są trzy.
„Najbardziej zaawansowana metoda kryptograficzna polegająca na zeskanowaniu QR kodu u osoby, który weryfikuje naszą tożsamość ale jest też metoda wizualna czyli po prostu zobaczenie danych i metoda funkcjonalna, żeby się na nabrać na to, że ktoś zrobił screena i pokazuje go jako taki dowód, czyli należy poprosić użytkownika, żeby wykonał dowolną czynność z aplikacją”
— wyjaśnił.
„To jest zgodne z prawem i to podnosi istotnie poziom bezpieczeństwa. Nie wymaga posiadania dodatkowego sprzętu” - dodał.
Minister przypomniał też, żeby zweryfikować czyjąś tożsamość przy pomocy aplikacji mObywatel, nie trzeba się logować.
„Mam też dobrą wiadomość dla wszystkich którzy robią teraz kursy na prawo jazdy. 7 sierpnia w aplikacji mObywatel rusza tymczasowe prawo jazdy
— przekazał minister cyfryzacji.
Minister Cieszyński wyjaśnił, że tymczasowe prawo jazdy to takie, że w momencie w którym będziemy mieć zdany egzamin, egzaminator wprowadzi pozytywny wynik i przez 30 dni czekając na wydanie plastikowego dokumentu, możemy jeździć na tym dokumencie elektronicznym.
Przypomniał, że już dzisiaj w Polsce nie ma obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy. „Natomiast chcemy, aby młodzi ludzie mogli jak najszybciej cieszyć się możliwością korzystania z nowo uzyskanych uprawnień” - wyjaśnił.
„Dzisiaj ogłaszamy de facto to, że po zdanym egzaminie, można wsiąść za kółko i wrócić już z nowo nabytymi uprawnieniami do domu” - podkreślił. „To funkcja, która na pewno obywatelom się przyda” - dodał.
Zaznaczył, że nowa funkcja w mObywatelu rozpropaguje się wśród wszystkich użytkowników od 7 sierpnia, tak żeby sprawdzić, czy na pewno wszystko działa dobrze. „Na początku zaczniemy do małej grupy i stopniowo najpóźniej 21 sierpnia udostępnimy tę funkcję wszystkim” - podkreślił Cieszyński.
PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/655390-milion-nowych-mdowodow-wydano-w-ciagu-5-dni