2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Z tej okazji biuro „Niepodległa” przygotowało ogólnopolską kampanię społeczną #mojaflaga. „Polska to historia, którą warto się dzielić!” - podkreśla w spocie prof. Richard Butterwick-Pawlikowski - brytyjski historyk, badacz dziejów Polski i Litwy, główny historyk Muzeum Historii Polski.
„Malowali świat na biało i czerwono”
Biuro „Niepodległa” z okazji Dnia Flagi RP przygotowało kampanię społeczną #mojaflaga. W specjalnie przygotowanym spocie pt. „Polska to historia, którą warto się dzielić!” Richard Butterwick-Pawlikowski - brytyjski historyk, badacz dziejów Polski i Litwy - podkreśla jak bardzo zafascynowała go nasza historia.
Polki i Polacy są niesamowici. Odbudowali państwo po latach zaborów i zniszczeniach dwóch wojen światowych. Jak to w ogóle możliwe? Polacy nigdy, nawet na chwilę, nie przestali myśleć o Polsce. Spierali się o Polskę, walczyli o Polskę, odkrywali dla Polski, malowali świat na biało i czerwono. Polska to historia, którą warto się dzielić!
— powiedział w spocie główny historyk Muzeum Historii Polski.
Dlaczego biało-czerwona?
Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.
Chociaż polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów – białego i czerwonego – to sprecyzowanie odcieni tych barw nie jest już takie łatwe. Z „Ustawy z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych” dowiadujemy się, że kolory są przedstawione w postaci współrzędnych trójchromatycznych barw. Oznacza to, że biały nie jest czystym śnieżnobiałym, a kolor czerwony to z kolei karmazyn, czyli ciemna czerwień. Jednak warto zauważyć, że na przestrzeni lat barwa czerwieni się nieco zmieniała. Pierwszy opis flagi z 1921 r. wprowadzał co prawda karmazyn (choć o odcieniu nieco jaśniejszym od współczesnego), ale już od 1927 r. przez ponad pięćdziesiąt lat obowiązywał cynober, czyli czerwony wpadający w kolor pomarańczowy.
Nie bez znaczenia jest również kolejność barw narodowych. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło. To dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole. Jest to widoczne w mowie, ponieważ mówi się, że flaga jest biało-czerwona. Jeśli natomiast barwy zawieszone są w układzie pionowym, to biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. W rozetkach (kotylionach) kolor biały powinien być wewnątrz, czerwony na zewnątrz.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/644912-dlaczego-bialo-czerwona-polki-i-polacy-sa-niesamowici