Żona prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera Elke Büdenbender zwiedziła w środę wystawę „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” w Muzeum Warszawy. Przedstawia ona odbudowę Warszawy, a gruzy są kluczowym elementem ekspozycji.
Niemiecka pierwsza dama zwiedziła wystawę o Warszawie
Żona prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera Elke Büdenbender i żona ambasadora Niemiec w Polsce Thomasa Baggera w środę odwiedziły Muzeum Warszawy, gdzie zwiedziły wystawę „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”. Po wystawie oprowadziła je dyrektorka Muzeum Warszawy Karolina Ziębińska-Lewandowska.
Zwiedzanie wystawy przez Pierwszą Damę odbyło się przy okazji wizyty Pary Prezydenckiej w Warszawie w związku z obchodami 80-lecia wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Jak informuje Muzeum Warszawy, wystawa „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” ukazuje unikalny materialny charakter miasta odradzającego się wspólnym wysiłkiem. Prowadzi przez proces przemiany ruin w gruzy, a gruzów w materiały budowlane, z których warszawianki i warszawiacy tworzyli przyszłość swoją i powojennej Warszawy. Pierwsze lata po wojnie mijały na odgruzowywaniu i wyburzaniu ruin, ale także odzyskiwaniu cegieł i żelaza, produkcji gruzobetonu, z których odbudowywana była stolica.
Po raz pierwszy na wystawie o odbudowie Warszawy gruzy stały się kluczowym elementem ekspozycji. Pokazane zostały pochodzące z kolekcji Muzeum Warszawy elementy rzeźb i architektury, kafle piecowe czy ceramika, a także materiały używane do odbudowy: cegły rozbiórkowe i gruzobeton. W kontekście historycznym osadzają je fotografie, grafiki, malarstwo, dokumenty archiwalne, mapy i infografiki oraz materiały audiowizualne (kroniki filmowe i nagrania historii mówionej), a we współczesności prace artystek i artystów, takie jak przygotowana specjalnie na wystawę prace Diany Lelonek, Antoniny Gugały czy biur architektonicznych Centrala i Archigrest.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. Powstanie zakończyło się 16 maja 1943, kiedy to Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem i zrównali z ziemią resztę getta.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/643227-pierwsza-dama-niemiec-na-wystawie-zgruzowstanie-warszawy