Prezydent Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak i premier Mateusz Morawiecki to liderzy rankingu zaufania w marcu - wynika z sondażu CBOS. Z największą nieufnością spotykają się szef PO Donald Tusk, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Prezydent Duda z największym zaufaniem
W marcu liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Andrzej Duda; zaufanie do niego deklaruje 60 proc. badanych (o 4 pkt procentowe więcej niż miesiąc temu). Nieufność wobec prezydenta wyraża 29 proc. respondentów (spadek o 3 pkt proc.).
Drugie miejsca zajmuje, tak samo jak w lutym, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, któremu w marcu ufa 44 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), a 28 proc. badanych deklaruje w stosunku do niego nieufność (spadek o 1 pkt proc.).
Na trzecim miejscu w rankingu zaufania znalazł się premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa po 43 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.); nieufność wyraża 45 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.).
Wiceszefowi PO, prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu ufa 38 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt. proc.); nieufność do niego deklaruje 43 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.).
W marcu nieznacznie polepszyły się notowania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego; zaufanie do niego deklaruje 36 proc. badanych (o 1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem), nie ufa mu 51 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.).
Na kolejnym miejscu rankingu znalazła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek, której ufa 34 proc. ankietowanych (wzrost o 2 punkty procentowe), a 28 proc. deklaruje wobec niej nieufność (wzrost o 1 pkt proc.).
Szefowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi ufa 33 proc. respondentów (spadek o 2 punkty proc.). W marcu nieufność w stosunku do niego wyraża 29 proc. (spadek o 1 punkt procentowy).
Ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu ufa 32 proc. ankietowanych (wzrost o 2 punkty procentowe), zaś nieufność wyraża 30 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.).
Liderowi Polski 2050 Szymonowi Hołowni ufa 32 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt proc.). Nieufność w stosunku do niego wyraża 40 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt proc.).
31 proc. badanych ma zaufanie do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry (wzrost o 1 pkt procentowy). Jednak dominującym nastawieniem wobec szefa MS pozostaje nieufność - takie nastawienie ma 50 proc. ankietowanych (spadek o 2 punkty proc.).
Minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński zdobył 27 proc. deklaracji zaufania (bez zmian) i 25 proc. deklaracji nieufności (spadek o 3 punkty proc.).
CZYTAJ TAKŻE:
Brak zaufania do Tuska
Zaufanie do przewodniczącego PO Donalda Tuska deklaruje 26 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt proc.); nieufność wobec niego wyraża 58 proc. ankietowanych (o 2 punkty proc. więcej niż w lutym).
Zaufanie do szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua deklaruje 25 proc. ankietowanych (o 1 punkt procentowy mniej), 13 proc. (spadek o 3 pkt. proc.) wyraża w stosunku do niego nieufność. 47 proc. badanych nie zna szefa MSZ.
Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego obdarza zaufaniem 23 proc. badanych (wzrost o 1 punkt procentowy), nie ufa mu 39 proc. respondentów (bez zmian).
Wicepremierowi, szefowi MAP Jackowi Sasinowi ufa 23 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt procentowy); nieufność w stosunku do niego wyraża 45 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.).
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek może liczyć na 23-proc. zaufanie; nie ufa mu 47 proc. ankietowanych. Czarnek nie był uwzględniony w badaniu z poprzedniego miesiąca.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk cieszy się zaufaniem 22 proc. ankietowanych (wzrost o 1 punkt procentowy), nie ufa mu 17 proc. badanych (spadek o 3 pkt. proc.). 45 proc. nie zna ministra rolnictwa.
Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty może liczyć na 20 proc. zaufanie; nie ufa mu zaś 29 badanych.
Politykowi Konfederacji WiN Krzysztofowi Bosakowi ufa 20 proc. badanych (spadek o 7 pkt proc.), nie ufa mu 38 proc. badanych (wzrost o 2 punkty proc.).
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę.
Badanie zrealizowano w dniach od 6 do 16 marca br. na próbie liczącej 993 osób (w tym: 58 proc. metodą CAPI, 24,6 proc. – CATI i 17,4 proc. – CAWI).
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/640070-prezydent-liderem-rankingu-zaufania-fatalny-wynik-tuska