Prokuratura Krajowa nie zgadza się z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oddalającym skargę na tzw. uchwałę antysmogową. PK zamierza przeanalizować pisemne uzasadnienie orzeczenia pod kątem wniesienia skargi kasacyjnej do NSA.
Prokuratura o wyroku WSA ws. uchwały antysmogowej
Uchwała antysmogowa dla województwa mazowieckiego obowiązuje od 11 listopada 2017 r., a jej nowelizacja od 14 maja 2022 r. Zawarto w niej ograniczenia dotyczące użytkowników urządzeń, w których spala się paliwa stałe.
Prokuratura Krajowa poinformowała w sobotę, że nie zgadza się z piątkowym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oddalającym skargę na uchwałę Sejmiku Województwa Mazowieckiego z 24 października 2017 roku – tzw. uchwałę antysmogową.
Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia orzeczenia przeanalizuje je pod kątem wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie
— poinformowano w materiałach udostępnionych PAP.
PK wskazała, że „przyjęta przez samorząd podstawa prawna – art. 96 ustawy Prawo ochrony środowiska – przeprowadzenia konsultacji w sprawie planowanych restrykcji dotyczących eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych, upoważniała samorząd do konsultowania jedynie wójtów, burmistrzów i organizacji pożytku publicznego, a nie indywidualnych mieszkańców”.
Tymczasem zgodnie z uchwałą z 2011 roku samorządu mazowieckiego sprawa walki ze smogiem winna być uznana za kategorię spraw szczególnie ważnych dla województwa. A to powinno skutkować przeprowadzeniem szerokich konsultacji społecznych, przy czym powinny być one regulowane osobną uchwałą
— podkreślono.
Co z konsultacjami społecznymi?
Prokuratura Krajowa wskazała, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie dopatrzył się naruszenia prawa przy sposobie przeprowadzania konsultacji społecznych, zaś uzasadniając wyrok uznał, „że były szerokie”.
Jest to oczywiście kwestia ocenna. Prokuratura stoi jednak na stanowisku, że nieco tylko ponad 2 tys. sygnałów od mieszkańców Mazowsza to liczba zbyt mała, zważywszy z jednej strony na znaczenie planowanych zmian dla codziennego życia, w tym istotnych - w szczególności w dobie kryzysu energetycznego kwestii ekonomicznych, z drugiej zaś na ogólną liczbę mieszkańców województwa znacząco przekraczającą 5 mln osób
— poinformowano.
Dodano, że prokuratura jako „instytucja stojąca na straży praworządności, badająca w ramach ustawowych kompetencji akty prawa miejscowego w świetle ich zgodności z przepisami prawa, będzie kontynuowała tę działalność w interesie społecznym oraz mieszkańców wspólnot samorządowych”.
Stoi bowiem na stanowisku, że mają oni prawo do oddziaływania na regulacje prawne uchwalane na ich terenie i dotyczące ich bezpośrednio, a w tak ważnych sprawach jak ta ich głos nie może być pomijany
— wskazano.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w piątek skargę Prokuratury Krajowej na mazowiecką uchwałę antysmogową.
Wyrok WSA przyznaje rację organizacjom i władzom województwa, które podnosiły bezzasadność zarzutów Prokuratury Krajowej wobec uchwały antysmogowej. Mieszkańcy Mazowsza mogą spać spokojnie, uchwała antysmogowa dalej będzie chronić ich i ich bliskich
— mówił radca prawny Miłosz Jakubowski z Frank Bold, reprezentujący przed sądem organizacje biorące udział w postępowaniu: Stowarzyszenie Lepsze Miejsce i Europejskie Centrum Czystego Powietrza.
Pełna treść stanowiska Prokuratury Krajowej
Stanowisko Prokuratury Krajowej w sprawie wczorajszego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oddalającego skargę na uchwałę Sejmiku Województwa Mazowieckiego – tzw. „uchwałę antysmogową”:
Prokuratura Krajowa nie zgadza się z wczorajszym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oddalającym skargę na uchwałę Sejmiku Województwa Mazowieckiego z 24 października 2017 roku – tzw. uchwałę antysmogową. Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia orzeczenia przeanalizuje je pod kątem wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Przyjęta przez samorząd podstawa prawna – art. 96 ustawy Prawo ochrony środowiska –przeprowadzenia konsultacji w sprawie planowanych restrykcji dotyczących eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych, upoważniała samorząd do konsultowania jedynie wójtów, burmistrzów i organizacji pożytku publicznego, a nie indywidualnych mieszkańców. Tymczasem zgodnie z uchwałą z 2011 roku samorządu mazowieckiego sprawa walki ze smogiem winna być uznana za kategorię spraw szczególnie ważnych dla województwa. A to powinno skutkować przeprowadzeniem szerokich konsultacji społecznych, przy czym powinny być one regulowane osobną uchwałą.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie dopatrzył się naruszenia prawa przy sposobie przeprowadzania konsultacji społecznych. Uzasadniając wyrok uznał, że były szerokie. Jest to oczywiście kwestia ocenna. Prokuratura stoi jednak na stanowisku, że nieco tylko ponad 2 tys. sygnałów od mieszkańców Mazowsza to liczba zbyt mała, zważywszy z jednej strony na znaczenie planowanych zmian dla codziennego życia, w tym istotnych - w szczególności w dobie kryzysu energetycznego kwestii ekonomicznych, z drugiej zaś na ogólną liczbę mieszkańców województwa znacząco przekraczającą 5 mln osób.
Prokuratura jako instytucja stojąca na straży praworządności, badająca w ramach ustawowych kompetencji akty prawa miejscowego w świetle ich zgodności z przepisami prawa, będzie kontynuowała tę działalność w interesie społecznym oraz mieszkańców wspólnot samorządowych. Stoi bowiem na stanowisku, że mają oni prawo do oddziaływania na regulacje prawne uchwalane na ich terenie i dotyczące ich bezpośrednio, a w tak ważnych sprawach jak ta ich głos nie może być pomijany.
Dział Prasowy Prokuratura Krajowa
aja/PAP, Prokuratura Krajowa
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/639855-pk-nie-zgadza-sie-z-wyrokiem-ws-uchwaly-antysmogowej