Jako kobieta, matka i żona nie mogę się zgodzić na to, że wojna pochłonęła już tyle niewinnych istnie ludzkich, przede wszystkim dzieci i kobiet - powiedziała w Waszyngtonie Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama podziękowała za międzynarodową solidarność w pomocy ofiarom wojny.
Pomoc ofiarom wojny
W rezydencji Ambasadora RP w Waszyngtonie z udziałem pierwszej damy odbyła się konferencja „Commemorating the One–Year Mark of the Inhumane and Full–Scale Russian Invasion of Ukraine” poświęcona działaniom na rzecz wsparcia ukraińskich uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych.
Jako kobieta, jako matka i jako żona nie mogę zgodzić się na to, że wojna pochłonęła już tyle niewinnych istnień ludzkich, przede wszystkim dzieci i kobiet
— powiedziała podczas konferencji pierwsza dama, cytowana w komunikacie prezydenckiej kancelarii. Agata Kornhauser-Duda podziękowała za międzynarodową solidarność w pomocy ofiarom wojny.
„Prawdziwe pospolite ruszenie”
KPRP przypomniała, że od 24 lutego 2022 r. polską granicę przekroczyło ponad 9 300 000 obywateli Ukrainy; szacuje się, że w naszym kraju przebywa ponad 1 300 000 uchodźców wojennych, a pomoc tym osobom jest wielkim zadaniem i odpowiedzialnością społeczności międzynarodowej.
Polska jest liderem pomocy dla Ukrainy, a jak podkreśliła Agata Kornhauser–Duda, naszych gości przyjmowaliśmy i przyjmujemy w swoich domach, dzięki czemu nie powstał ani jeden obóz dla uchodźców
— czytamy.
Pierwsza dama podkreśliła, że „dla niej samej było to niezwykłe zaskoczenie, prawdziwe pospolite ruszenie”. Jak zauważyła, „nikogo nie trzeba było zachęcać do pomocy”, w którą zaangażowali się obywatele, instytucje rządowe i samorządowe, organizacje, podmioty prywatne, służby i formacje mundurowe, wolontariusze, przedstawiciele Polonii z całego świata.
Jak podała KPRP, pierwsza dama omówiła podczas konferencji działania podejmowanych przez Polskę od dnia wybuchu wojny; przypomniała m.in. o regulacjach umożliwiających uchodźcom dostęp do opieki medycznej i edukacji w naszym kraju oraz podkreśliła, że obecnie najistotniejszym wyzwaniem jest przygotowanie i koordynacja planów długofalowych, które realnie wspomogą dążenia uchodźców do samodzielności i niezależności. Służyć temu mają m.in. kursy językowe dla dorosłych i szkolenia zawodowe umożliwiające zatrudnienie zgodne z posiadanym wykształceniem. Zauważyła również, że „już 80 proc. dorosłych Ukraińców otrzymało w Polsce legalne zatrudnienie”.
Edukacja ukraińskich dzieci
Odpowiadając na pytanie o przebieg edukacji ukraińskich dzieci, Agata Kornhauser-Duda zauważyła, że nauka odbywa się zarówno w polskim systemie oświaty, jak i w ukraińskim – dzięki zajęciom online.
To, co jest bardzo ważne, to by uczniowie mieli możliwość kształcenia, ale i kontynuacji edukacji po powrocie do Ukrainy
— zaakcentowała.
Cytowana również w komunikacie ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa przypomniała podczas konferencji, że Ukraina walczy już od 370 dni.
To 370 dni barbarzyństwa i zbrodni wojennych popełnianych w środku Europy. Do tej pory daliśmy radę oprzeć się Rosji. Oczywiście udało się to dzięki odważnemu prezydentowi (Wołodymyrowi) Zełenskiemu i jego małżonce, którzy stoją ramię w ramię z obywatelami, dzięki walczącym ukraińskim kobietom i mężczyznom, dzięki wsparciu Stanów Zjednoczonych i ich mieszkańców
— powiedziała. Markarowa - w imieniu Ukraińców - podziękowała również Polsce, która - jak podkreśliła - była „pierwszym miejscem, w którym bezpieczeństwo znalazły kobiety i dzieci zmuszone do opuszczenia swoich domów”.
Jak wynika z komunikatu KPRP, dyskusja dotyczyła również m.in. kwestii międzynarodowej współpracy oraz działań organizacji pozarządowych, a także przedsięwzięć zainicjowanych w ramach kooperacji pierwszych dam kilku krajów.
Agata Kornhauser–Duda podzieliła się swoimi doświadczeniami z ewakuacji chorych i dotkniętych niepełnosprawnością dzieci oraz podopiecznych domów dziecka, którym udało się zapewnić schronienie i fachową opiekę medyczną w Polsce oraz innych państwach. Dzięki współpracy pierwszych dam Polski i Ukrainy w naszym kraju odbywają się szkolenia dla personelu medycznego
— czytamy.
Jak zaznaczono, małżonka prezydenta podziękowała za niedawną wizytę prezydenta USA Joe Bidena w Polsce, podkreślając, że „to była historyczna i ważna wizyta zarówno dla Ukrainy, jak i dla Polski”. W ubiegłym tygodniu prezydent USA Joe Biden złożył wizytę na Ukrainie i w Polsce.
Kancelaria Prezydenta przekazała, że pierwszej damie podczas konferencji towarzyszył minister w KPRP Andrzej Dera, a konferencję poprowadzili wspólnie ambasador Polski w USA Marek Magierowski oraz Alina Polaykova, prezes Center for European Policy Analysis (CEPA). Jak zaznaczono, wydarzenie zorganizowane zostało wspólnie przez Ambasadę RP w Waszyngtonie oraz wiodący amerykański think–tank Center for European Policy Analysis (CEPA), a wśród panelistów i gości specjalnych znaleźli się m.in. Oksana Markarowa, Ambasador Ukrainy w USA, James Risch, Senator USA, Wojciech Wilk, Dyrektor Zarządzający Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowe oraz Mark Simakovsky, Zastępca Asystent Administrator w Biurze ds. Europy i Eurazji USAID.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/636560-pierwsza-dama-w-usa-dziekuje-za-miedzynarodowa-solidarnosc