Państwowa Straż Pożarna podjęła 3200 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. Apeluję o szczególną ostrożność. Dzisiaj nadal będzie niebezpiecznie - napisał w sobotę na Twitterze Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.
„Dzisiaj nadal będzie niebezpiecznie”
Komendant Główny PSP poinformował, że strażacy podjęli ponad 3200 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru.
Podziękował strażakom Państwowej Straży Pożarnej oraz druhom Ochotniczej Straży Pożarnej za trudną służbę oraz poświęcenie i zaangażowanie w udzielaniu pomocy mieszkańcom.
Apeluję o szczególną ostrożność. Dzisiaj nadal będzie niebezpiecznie
— przestrzegł Bartkowiak.
Rano bez prądu pozostawało ok. 205 tys. odbiorców
Według stanu na godz. 6 bez prądu pozostaje ok. 205 tys. odbiorców, najwięcej - w woj. pomorskim - ok. 129 tys., w mazowieckim - 20,8 tys., zachodniopomorskim - 11,3 tys., podkarpackim - 8,3 tys. i warmińsko-mazurskim - 7 tys. - poinformował w sobotę rano wiceszef RCB Marek Kubiak.
Informację przekazał wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa we wpisie na Twitterze.
Według stanu na godz. 6:00 bez prądu pozostaje ok. 205 tys. odbiorców, najwięcej - pomorskie - ok. 129 tys., mazowieckie - 20,8 tys., zachodniopomorskie - 11,3 tys., podkarpackie - 8,3 tys., warmińsko-mazurskie -7 tys.
— wyliczył.
Przerwy w dostawach prądu związane są z wichurami. IMGW w piątek wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed silnym wiatrem w całym kraju.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców całego kraju smsy ostrzegające przed silnym wiatrem.
Jak wygląda sytuacja w województwach?
Strażacy od piątku interweniowali 1831 razy z powodu przechodzącego przez Polskę orkanu Otto. Wichury najwięcej szkód wyrządziły w woj. pomorskim, gdzie straż pożarna wyjeżdżała 850 razy. Jedna osoba została ranna - poinformował PAP rzecznik KG PSP bryg. Karol Kierzkowski.
W związku z silnym wiatrem do straży pożarnej w piątek wpłynęło 906 zgłoszeń, a od północy do godz. 6 rano w sobotę - 925 zgłoszeń. Łącznie odnotowała 1831 interwencji.
Działania polegały głównie na usuwaniu przewróconych drzew oraz połamanych gałęzi
— przekazał rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Najczęściej, bo 850 razy, strażacy interweniowali na terenie woj. pomorskiego, a także w województwach zachodniopomorskim - 340, wielkopolskim - 150, kujawsko-pomorskim - 100, mazowieckim - 74 oraz łódzkim - 47 razy.
W nocy z piątku na sobotę wskutek silnego wiatru ranna została jedna osoba. Do zdarzenia doszło w Tczewie, przed godz. 4 rano. Samochód, którym podróżowało pięć osób, uderzył w leżące drzewo. Jedna osoba trafiła do szpitala.
Jak przekazał bryg. Kierzkowski, niektóre ze strażackich interwencji w kraju były spowodowane tym, że wiatr uszkodził budynki lub sprowadził zagrożenie na drogach.
W Brusach w powiecie chojnickim (woj. pomorski) ściana pustostanu pochylała się przy drodze wojewódzkiej. Na budynek był nałożony nakaz rozbiórki, więc na miejsce sprowadzono ciężki sprzęt. Pustostan został rozebrany. Działały cztery zastępy.
Z kolei w Darżewie w powiecie lęborskim (Zachodniopomorskie) w piątek wieczorem pociąg osobowy uderzył w konar zalegający na torach. Nikt nie został ranny, skład po usunięciu konara kontynuował bieg. Interweniowały cztery zastępy.
Również w piątek wieczorem przy dworcu w Sopocie na torach leżał kawałek elewacji o wymiarach 4x5m. Wstrzymany został ruch kolejowy SKM, interweniował zastęp strażacki.
W Wielkopolsce, w Dąbrowie (pow. turecki), po północy doszło zaś do pożaru turbiny wiatrowej na wysokości 30 m. Strażacy zabezpieczyli teren wokół obiektu, a pogotowie energetyczne odłączyło zasilanie od turbiny.
W tym województwie wiatr również uszkodził dachy budynków mieszkalnych, w tym w miejscowościach Lusowo (pow. poznański) i Lipia Góra (pow. chodzieski).
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/634893-orkan-otto-w-polsce-juz-ponad-3200-interwencji-strazakow