Wprowadzenie euro w Chorwacji potwierdziło, że rezygnacja z własnej waluty zawsze wiąże się z falą podwyżek. Takie były doświadczenia także innych narodów, choćby Słowaków czy Litwinów. Ceny rosną, równając do poziomów w Europie zachodniej. Płace, niestety, nie nadążają.
Jak wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, Polacy także uważają, że wprowadzenie euro przyniosłoby przede wszystkim wyższe ceny.
W naszym badaniu zadaliśmy następujące pytanie:
Jaki wpływ na ceny produktów i usług miałaby według Ciebie rezygnacja ze złotego i wprowadzenie Euro w Polsce?
Największa grupa badanych - aż 61 proc. - uznała, że w wyniku przyjęcia euro nastąpił by wzrost cen.
Zdaniem 11 proc. - nastąpiłby spadek cen.
4 proc. ocenia, że ceny nie zmieniłyby się.
W opinii 24 proc. - „trudno powiedzieć”.
Wzrostu cen po przyjęciu euro obawiają się elektoraty wszystkich największych partii politycznych.
Warto podkreślić, że rezygnacja z narodowej waluty oznacza nie tylko wzrost cen, ale także pozbycie się kluczowych narzędzi polityki gospodarczej. Euro utrwala różnice, co sprawia, że państwa biedniejsze nie mają szans na dogonienie najbogatszych. Polityka monetarna prowadzona jest bowiem w interesie największych i najbogatszych państw Unii, przede wszystkim Niemiec, Francji, Holandii, Belgii.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 6 do 9 stycznia 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1056 osób.
Kleb
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/629733-nasz-sondaz-polacy-sa-zgodni-przyjecie-euro-to-wyzsze-ceny