40 osób próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna.
Na terenie działania placówki SG w Bobrownikach dwie osoby (obywatel państwa Komory oraz Marokańczyk) przedostały się do Polski pokonując granicę na rzece Świsłocz.
Monitoring pomaga SG
Na odcinku granicy chronionym przez placówki SG w Czeremsze i Mielniku dziewięć osób próbowało przekroczyć granicę, widział ich w monitoringu operator bariery elektronicznej na granicy. SG podała, że gdy na miejsce przybyły polskie patrole, osoby, które chciały dostać się do Polski, wycofały się.
Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje już w Podlaskiem zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą, niż 200 metrów. Przestało bowiem obowiązywać rozporządzenie wojewody podlaskiego w tej sprawie. Obowiązywało od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. w związku z budową na granicy zapory elektronicznej. Tak SG motywowała swój wniosek o ten zakaz.
Obowiązki przy granicy
Obecnie obowiązują tam przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje inne rozporządzenie wojewody - wydane we wrześniu 2021 roku, w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest - wg. definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej - obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.
Obowiązujący zakaz nie dotyczy jedynie właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej oraz oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami „Pas drogi granicznej - wejście zabronione”.
Zapora elektroniczna w styczniu
Na 186 km granicy w Podlaskiem powstała stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników. Do końca ubiegłego roku oddano do użytku sześć odcinków tej zapory elektronicznej, o łącznej długości 108 km.
SG zapowiadała, że całość zabezpieczeń elektronicznych powstanie do połowy stycznia.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejna prowokacja białoruskich służb? Ktoś podszywa się pod Straż Graniczną i rozsyła komunikaty, że otwarto jedno z przejść granicznych
mam/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/629487-zapora-w-styczniu-sg-40-osob-chcialo-dostac-sie-do-polski