Pod hasłem „Niechaj prowadzi nas gwiazda!” wyruszył Traktem Królewskim – z placu Zamkowego w Warszawie na plac Piłsudskiego – „Orszak Trzech Króli”. Podobne pochody przejdą ulicami 800 miejscowości w kraju i poza granicami Polski.
CZYTAJ TEŻ:
„Orszaki Trzech Króli” przejdą ulicami miast
Od 2009 r. „Orszaki Trzech Króli” stanowią w Polsce tradycyjny element obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego, zwanego Epifanią, a w naszym kraju świętem Trzech Króli. Motywem przewodnim tegorocznego orszaku jest gwiazda.
Uświadamia nam ona, że do Boga można dojść przez wiarę, jak to było w przypadku narodu żydowskiego, bądź za pośrednictwem rozumu, jak pokazują nam mędrcy ze Wschodu, którzy reprezentują pogan
— powiedział prezes fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych.
W samo południe w piątek biskup pomocnicy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki poprowadził modlitwę Anioł Pański, po której orszak wyruszył w drogę. Pochód ma przejść Traktem Królewskim na pl. Piłsudskiego, gdzie nastąpi uroczysty pokłon trzech królów Jezusowi w stajence.
Na czele orszaku idzie gwiazda, a za nią grupa pastuszków. Trzem królom – Kacprowi, Melchiorowi i Baltazarowi, symbolizującym trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę i trzy pokolenia mężczyzn – młodzieńca, mężczyznę w sile wieku i starca – towarzyszą rycerze i dwórki.
Imprezie towarzyszy zbiórka pieniędzy. Dochód z niej zostanie przekazany na wsparcie szkoły zawodowej Eastlands w Nairobi, stolicy Kenii. Placówka jest w jedną z biedniejszych dzielnic Nairobi – Donholm i jest otoczona slumsami. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia stanowisk szkoleniowych.
Organizatorem orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w 2009 r. w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”.
Orszak Trzech Króli wyruszył także ulicami Krakowa.
Pozdrowienia od pary prezydenckiej
Uczestników barwnych pochodów pozdrowiła para prezydencka.
Jak co roku gorąco wszystkich państwa pozdrawiamy. Sprawiają państwo, że mimo styczniowego chłodu na ulicach polskich miejscowości robi się cieplej i pogodniej. Dziękujemy za barwne pochody i za wspaniałe stroje kolędników. Za serce i radość, jakie wkładają państwo we wspólny śpiew
— powiedział prezydent Andrzej Duda na nagraniu skierowanym do uczestników orszaków.
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że tworzą oni wielką wspólnotę, otwartą na wszystkich tych, którzy chcą dołączyć do Orszaków Trzech Króli.
W ten sposób stały się one już tradycją w setkach miast i miejscowości na pięciu kontynentach. Gratulujemy tego wyjątkowego sukcesu oraz wielu imprez i inicjatyw, które towarzyszą Orszakowi – takich jak konkurs szopek bożonarodzeniowych, konkurs poetycki i plastyczny oraz świąteczny jarmark
— powiedziała. Szczególnie podziękowała za zorganizowany w Warszawie koncert i wspólne śpiewanie kolęd w języku polskim i ukraińskim.
Jak ocenił prezydent, to ważny gest solidarności z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy – tymi, którzy przebywają w Polsce oraz tymi, którzy pozostali w swojej ogarniętej wojną ojczyźnie.
Ufamy, że już wkrótce zagości tam sprawiedliwy pokój
— powiedział Duda.
Życzymy Państwu udanego kolędowania oraz radości z tak wyjątkowego, niezapomnianego wydarzenia
— oświadczyła pierwsza dama.
Jeszcze raz najserdeczniej państwa pozdrawiamy
— dodał prezydent.
Para prezydencka kilkakrotnie wzięła udział w Orszaku Trzech Króli: w 2016 r. - w Warszawie, w 2017 r. - w Cieszynie, w 2018 r. - w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim, w 2019 r. - w Wadowicach i w 2020 r. - ponownie w Warszawie.
Święto Objawienia Pańskiego
Święto Objawienia Pańskiego, nazywane także Epifanią lub świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim).
Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy).
W naszym kraju 6 stycznia to także Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Taca zbierana tego dnia w świątyniach przekazywana jest na Krajowy Fundusz Misyjny, z którego utrzymywane jest m.in. Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz wspierani są misjonarze z Polski.
Od 2011 r. w naszym kraju 6 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy, podobnie jak w innych państwach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/629084-barwne-orszaki-trzech-kroli-w-wielu-miastach