Tak zwane szkolenia w Stałych Rejonach Odpowiedzialności (SRO), czy w terenie skąd wywodzą się żołnierze WOT, są wizytówką formacji.
Terytorialność jest wpisana w nazwę WOT, oznacza ona dla nas gotowość do obrony i wspierania rodzin, bliskich i sąsiadów. Stąd wprost wywodzi się misja formacji: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności
— mówi dowódca 18 Stołecznej Brygady OT płk Marek Pietrzak.
W miniony weekend odbyło się pierwsze praktyczne szkolenie rotacyjne żołnierzy 18 Stołecznej Brygady OT. Wzięło w nim udział blisko 100 żołnierzy. Wyjątkowy charakter szkolenia wynikał z tego, że odbyło się ono poza terenem wojskowych placów ćwiczeń i poligonów, na terenie dzielnicy Rembertów oraz Wesoła.
Stołeczni terytorialsi w sobotę odbyli strzelania z wykorzystaniem ostrej amunicji, a w niedzielę głównym elementem programu szkoleniowego był marsz ubezpieczony. Podczas marszu żołnierze wykonywali zadania topograficzne w wyznaczonych sekcjach lekkiej piechoty i plutonach.
Kompania została podzielona na trzy plutony, które tego dnia swoje działania prowadziły na terenie dzielnicy Rembertów oraz Wesoła. Wspólnym zadaniem wszystkich pododdziałów było dotarcie do wskazanego celu. Zespoły operowały w ramach narzuconej sytuacji taktycznej, wykorzystując umiejętności i wiedzę z zakresu topografii, taktyki oraz pierwszej pomocy. zdobyte na wcześniejszych szkoleniach.
Obrazki żołnierzy 18SBOT szkolących się w naszym otoczeniu nie powinny niepokoić mieszkańców. Coraz częściej będzie można zaobserwować moich terytorialsów działających w różnych miejscach Warszawy. Żołnierze 18 SBOT muszą dokładnie poznać teren, za który są odpowiedzialni. W przypadku Stołecznej Brygady, którą tworzymy od czerwca, jej terenem odpowiedzialności, tj. działań (obrony, pomocy ludności cywilnej, wsparcia służb w akcjach poszukiwawczo ratowniczych) jest właśnie stolica, a nasi żołnierze szkolą się do walki w swoim mieście, na wypadek ataku militarnego, ale też do działań kryzysowych, poszukiwawczych i ratowniczych
— wyjaśnia dowódca 18SBOT płk Marek Pietrzak.
Tego typu szkolenia określają wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia pododdziałów lekkiej piechoty na terenie gminy, powiatu czy też dzielnicy, który jest jej rejonem działania.
18 Stołeczna Brygada OT jest najmłodszą jednostką Wojsk Obrony Terytorialnej. Brygada powstała na przełomie czerwca i lipca br., już w październiku przyjęła na szkolenie pierwszych ochotników. Obecnie brygada liczy już blisko pół tysiąca żołnierzy, docelowo nawet ponad 3 tysiące. W Rembertowie formowany jest sztab brygady oraz pierwszy batalion lekkiej piechoty.
W 2023 roku planowane jest rozpoczęcie formowania drugiego batalionu na Ursynowie, a rok później trzeciego w Borzęcinie Dużym.
Specyfiką 18 SBOT jest walka w mieście oraz zadania poszukiwawczo – ratownicze. Najbliższe szkolenie podstawowe, przygotowujące do służby w stołecznej brygadzie, rusza już 11 lutego, a wyrównawcze 18 marca 2023 r.
— wyjaśnia płk Pietrzak.
Właśnie teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o powołanie w szeregi stołecznych terytorialsów, bowiem na lutowe szkolenie jest tylko 200 miejsc. Można to zrobić w każdym Wojskowym Centrum Rekrutacji lub drogą elektroniczną pod adresem:
Zapraszamy do wspólnego budowania stołecznej brygady OT!
WUj
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/625325-stoleczni-terytorialsi-cwiczyli-na-miescie-zobacz-zdjecia