102 cudzoziemców próbowało w niedzielę nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią; część z tych osób przeprawiło się na pontonie lub wpław przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.
Jak podała SG w poniedziałek rano na Twitterze, w sumie 27 nielegalnych imigrantów przeprawiło się przez rzekę Świsłocz na odcinku granicy, za którego ochronę odpowiada placówka w Krynkach; dwudziestu Egipcjan użyło w tym celu pontonu, przepływając grupami, siedmiu obywateli Gambii pokonało rzekę wpław.
W okolicach Mielnika trzynaście osób podeszło pod stalową barierę na granicy, ale ostatecznie wycofały się w głąb Białorusi. Minionej doby zatrzymano też kolejną osobę - obywatela Ukrainy - podejrzewanego o pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy.
Z danych SG wynika, że od początku listopada zanotowano w sumie ponad 1,6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W październiku było takich prób ponad 2,5 tys. W sumie od początku roku było to ponad 13,3 tys. prób.
Cała bariera elektroniczna gotowa do końca roku
Trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia, zbudowanego na 186 kilometrach granicy lądowej z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki. Gotowy jest już jej pierwszy odcinek; w miniony piątek niedaleko Kuźnicy oficjalnie oddano do użytku 21 km takiej bariery, gdzie jest m.in. blisko ćwierć tysiąca kamer dzienno-nocnych i 67 kamer termowizyjnych.
Według zapowiedzi MSWiA, do końca roku powinna być oddana do użytku cała bariera elektroniczna.
Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.
Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych granicy. SG chce wnioskować o przedłużenie tego zakazu do końca roku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/622957-ponad-100-prob-nielegalnego-przekroczenia-granicy