W piątek w całym kraju odbywają się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Główne uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz goszczącego w Polsce prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy odbywają się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Andrzej Duda wręczł też odznaczenia państwowe. Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości. Zapraszamy Państwa na relację z uroczystości w całym kraju. Świętujmy razem!
CZYTAJ WIĘCEJ:
20:55. Koncert w podziękowaniu wojsku i innym służbom za ochronę granicy państwa
W Białymstoku odbył się w piątek koncert „Dziękujemy za ochronę granicy RP”, organizowany przez MON. Wicepremier, szef resortu obrony Mariusz Błaszczak podkreślał, że to podziękowanie dla żołnierzy, funkcjonariuszy oraz tych osób, które stanęły „murem za polskim mundurem”.
W koncercie, który miał miejsce w piątek wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej, wystąpili soliści, chór, balet i Orkiestra Symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a gościnnie żołnierze raperzy: Vito WS, Unikatos i Szosto.
Nawiązując do Narodowego Święta Niepodległości, wicepremier i szef resortu obrony Mariusz Błaszczak podkreślał, że 11 listopada to dzień wspominania bohaterów i pokoleń Polaków, którzy „nie wyrzekli się dążenia do tego, żeby Polska była niepodległa”.
Mimo zaborów, mimo krwawo tłumionych powstań narodowych, rusyfikacji, mimo germanizacji, zawsze dążyli do tego, żeby Polska była wolna
— mówił.
Oddając im hołd, pamiętamy o dzisiejszych bohaterach. O współczesnych obrońcach naszej ojczyzny, o żołnierzach WP, funkcjonariuszach SG, policjantach, funkcjonariuszach innych służb mundurowych. Dziękujemy wam za waszą odwagę, za obronę polskich granic. Jesteśmy wdzięczni
— powiedział Błaszczak.
18:17. Członkowie rządu i prezes PiS wzięli udział w mszy na Wawelu
W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w Katedrze Wawelskiej w piątek o godz. 16.30 rozpoczęła się msza św. W nabożeństwie wzięli udział m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Na popołudniową mszę na Wawelu zostali zaproszeni również wszyscy chcący modlić się za ojczyznę. Eucharystii przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, homilię natomiast wygłosił ks. Jacek Urban, dziekan Kapituły Katedralnej na Wawelu.
Wspominając tamten dzień, uczuciu radości towarzyszy wdzięczność - Bogu i ludziom. Tu, w katedrze na Wawelu, przy grobach naszych wieszczów, przy trumnie Marszałka, dajemy temu wyraz. Gdy skończymy świętować, wrócimy do naszych obowiązków, pośród których troska o Polskę i Polaków jest najważniejsza
— powiedział w Katedrze Wawelskiej ks. Jacek Urban.
W mszy wzięli udział także minister Andrzej Adamczyk, minister Marlena Maląg, wicemarszałek Ryszard Terlecki, wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
17:13. Narodowe Święto Niepodległości na Jasnej Górze
Msza za ojczyznę i wspólne śpiewanie hymnu – w taki sposób Narodowe Święto Niepodległości obchodzono na Jasnej Górze. Pielgrzymi przybywający do sanktuarium mówili o konieczności podtrzymywania pamięci i kultywowania wartości patriotycznych.
Na Jasnej Górze, podobnie jak wielu innych miejscach kraju, zabrzmiał w piątek Mazurek Dąbrowskiego - w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Po południu w Kaplicy Matki Bożej odprawiono mszę, podczas której przybywający do Częstochowy pielgrzymi zawierzali ojczyznę i modlili się o pokój na świecie.
Codzienne msze za ojczyznę, sprawowane o 15.30, to zwyczaj trwający na Jasnej Górze od czasu wprowadzenia stanu wojennego w grudniu 1981 r. W święto niepodległości ma ona szczególny wymiar – zaznaczają przedstawiciele sanktuarium.
17:12. Członkowie rządu i prezes PiS złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim w Krakowie
Członkowie rządu, a także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz Ryszard Terlecki, złożyli w piątek po godz. 16 kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katynia przy kościele św. Idziego w Krakowie.
W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie pod Pomnikiem Ofiar Katynia kwiaty złożyli premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. W uroczystości wziął udział również m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Następnie przedstawiciele władz udali się na Wawel, gdzie o godz. 16.30 rozpoczęła się msza święta pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.
17:10. Uczczono pamięć Polaków spoczywających w Bykowni i na Cmentarzu Orląt
W Święto Niepodległości Polski dyplomaci i przedstawiciele polskiej społeczności Ukrainy oddali w piątek hołd rodakom, spoczywającym na nekropoliach tego kraju, między innymi w Bykowni pod Kijowem oraz na Cmentarzu Orląt we Lwowie.
W tym roku dla Polaków w Ukrainie obchody Święta Niepodległości Polski mają szczególne znaczenie. W kraju, w którym żyją, od miesięcy toczy się wojna obronna przed agresją Rosji.
Z tradycji, z sensu odzyskania niepodległości przez Polskę 104 lata temu, w moim przekonaniu płynie ważne i krzepiące przesłanie dla Ukraińców. Nie ma czegoś takiego, jak pułapka historii, nie ma czegoś takiego, jak przeklęta geografia. Jeśli szanuje się swoje tradycje, język, kulturę, swoją wiarę, to można się z tego wyrwać. Można wywalczyć swoją podmiotowość i można obronić to, co się najbardziej kocha: wolność, ojczyznę, rodzinę
— powiedział w Bykowni ambasador RP w Ukrainie Bartosz Cichocki.
17:00. Życzenia dla Polski płyną z całego świata
Premier Estonii Kaja Kallas we wpisie zamieszczonym na Twitterze, na ręce premiera Morawieckiego złożyła życzenia Polsce z okazji Święta Niepodległości.
Estonia i Polska są bliskimi przyjaciółmi i sojusznikami. Wysyłamy nasze najlepsze życzenia podczas dzisiejszego świętowania
— napisała estońska premier.
Polska obchodzi Święto Niepodległości! Jesteśmy głęboko wdzięczni za wsparcie w naszej walce o wolność i pielęgnujemy nasze silne powiązania historyczne, wspólnych bohaterów i więzy kulturowe. Nasze narody na zawsze połączą się w przyjaźni
— napisała Swiatłana Cihanouska.
Pozdrowienia przekazał też szef ukraińskiego parlamentu.
Dzisiaj siostra Polska obchodzi Święto Niepodległości. Nasze kraje i narody łączy silna przyjaźń, wspólne zasady, wartości i aspiracje.
Życzenia płyną też od żołnierzy na froncie na Ukrainie.
16:50. Polacy świętują także na Łotwie
Wojna w Ukrainie to wyzwanie dla Polski i całego świata; to również szczególne zobowiązanie dla Polaków, bo to my nosimy w sercach tradycje zamykające się w haśle „Bóg, Honor, Ojczyzna” - oświadczyła w piątek ambasador RP na Łotwie Monika Michaliszyn.
Na Łotwie Polacy obchodzą Święto Niepodległości przez kilka dni. W Rydze, w Szkole Polskiej im. Ity Kozakiewicz, w środę rozpoczął się Tydzień Niepodległości, w ramach którego przewidziano m.in. odśpiewanie hymnów Polski i Łotwy oraz pokaz polskich i łotewskich filmów patriotycznych. Zaplanowano też bieg charytatywny organizowany przez Polski Kontyngent i mecz koszykówki uczniów z żołnierzami.
To, po pierwsze, pokazuje radosną twarz Święta Niepodległości, a po drugie pokazuje obecność polskich żołnierzy na Łotwie. (…) Wiadomo, że jesteśmy na wrażliwym terenie, gdzie Rosja prowadzi swoją akcję dezinformacyjną, dlatego takie zbliżanie polskich środowisk na Łotwie z naszymi żołnierzami to dla nas bardzo cenna inicjatywa
— powiedziała PAP Monika Michaliszyn.
W Dyneburgu (łot. Daugavpils) i okolicach, w miejscach pochówku polskich żołnierzy, przeprowadzono akcję „Światło pamięci” i złożono kwiaty przy Krzyżu poświęconym poległym Legionistom Polskim. Odbędzie się również uroczystość z okazji niepodległości Polski i Łotwy, która obchodzi ten dzień 18 listopada.
Jesteśmy pod wrażeniem wspaniałych inicjatyw, których organizatorami są łotewscy Polacy z różnych stron: z Rygi, Dyneburga, Rezekne, Jełgawy…
— powiedziała ambasador.
Jest to bardzo podnoszące na duchu
— przyznała.
W piątek w Kościele Matki Boskiej Bolesnej w Rydze modlono się na mszy św. w intencji Ojczyzny i owocnych stosunków polsko-łotewskich. Byli na niej obecni przedstawiciele polskiej ambasady, łotewscy Polacy, polscy żołnierze stacjonujący w bazie NATO w Adażi, przedstawiciele Polskiej Fundacji Narodowej. Z okazji Dnia Niepodległości również w bazie wojskowej w Adażi przeprowadzono uroczysty apel.
Ambasador podczas przemówienia zaznaczyła, że wojna w Ukrainie to kolejne wyzwanie „dla Polski, dla regionu, dla Europy i dla całego świata”.
To szczególne zobowiązanie również dla Polaków, nie tylko w ojczyźnie, ale także dla Polaków poza granicami państwa, również dla Polaków łotewskich. Bo to my w sercach nosimy te wielkie tradycje, które zamykają się w haśle „Bóg, Honor, Ojczyzna”
— podkreśliła Monika Michaliszyn.
I to właśnie kultywowanie tych wartości, o których nam tak pięknie przypomina dzisiejsze święto Niepodległości, poprzez wykazywanie solidarności z Ukrainą i z jej mieszkańcami, poprzez wspieranie walczącej Ukrainy i mówienie całemu światu, jak ważne jest to, by Ukraina pozostała wolna i niepodległa, to nasze wielkie zadanie
— dodała.
Walka o niepodległość - nie tylko własnego narodu - to polska tradycja
— podkreśliła ambasador.
16:33. Minister Czarnek: Jesteśmy członkami wielkiej sztafety pokoleń
Jesteśmy członkami wielkiej sztafety pokoleń, która rozpoczęła się ponad 1050 lat temu - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek podczas piątkowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Baranowie (woj. lubelskie).
Minister edukacji i nauki przypomniał podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Baranowie, że według konstytucji z 1997 i 1935 r. Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Jak podkreślił Czarnek, oznacza to, że Polska przede wszystkim jest naszym domem.
Samo państwo nie jest celem samym w sobie. Tak jak dom nie jest celem samym w sobie. Jest środkiem do realizacji wszystkiego, co w życiu człowieka, rodziny, społeczeństwa, narodu najważniejsze. Bez domu nie da się rozwijać rodziny. Bez państwa nie da się rozwijać narodu
— wyjaśnił dodając, że dom to nie tylko środek do realizacji rozwoju intelektualnego, edukacji, wychowania, ale też celu, jakim dla ludzi wierzących jest zbawienie.
16:06. Tradycyjne rogale i przesłanie św. Marcina - tak świętują poznaniacy
Bez tradycyjnego korowodu ze św. Marcinem na czele – ale z nieodłącznymi świętomarcińskimi rogalami mieszkańcy Poznania świętują 11 listopada. Tego dnia poznaniacy pamiętają nie tylko o Narodowym Święcie Niepodległości, ale też o przesłaniu św. Marcina, który jest symbolem dobroczynności.
11 listopada jest dla mieszkańców Poznania dniem szczególnym, w którym obchodom święta narodowego towarzyszy lokalna tradycja. Św. Marcin jest patronem jednej z głównych ulic w mieście, która właśnie 11 listopada świętuje swoje „imieniny”. W poprzednich latach głównym elementem wydarzenia był tradycyjny korowód prowadzony przez św. Marcina na koniu; ze szczudlarzami, dudziarzami, akrobatami i muzykami. Tego dnia organizowany był też kiermasz, na którym na licznych stoiskach można było kupić rogale świętomarcińskie.
Z powodu pandemii w 2020 i 2021 roku imieniny odbywały się w ograniczonej formie. W tym roku – tym razem ze względu przede wszystkim na trwający w centrum miasta remont – organizator wydarzenia, Centrum Kultury Zamek, zdecydował, że świętowanie odbędzie się w kilku lokalizacjach; na placu Kolegiackim, dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania oraz w parku Chopina, gdzie odbywać się będą „Dni Świętomarcińskie”. Hasłem wydarzenia są słowa „czyń dobro”, a tegoroczne obchody dedykowane są w szczególny sposób społeczności ukraińskiej – ludziom szukającym schronienia w obliczu trwającej w ich ojczyźnie wojny.
Mieszkamy w Poznaniu dopiero kilka lat, od czasu, kiedy przyjechaliśmy tu na studia, ale obchody 11 listopada właśnie tu, w Poznaniu, są zupełnie inne. Tego dnia nie ma tu polityki, nie ma rozmów o jakichś wielkich problemach, ale rzeczywiście to świętowanie jest takie autentyczne
— powiedziała PAP Karolina.
Dodała, że „to nie tak, że te kalorie po zjedzeniu rogali świętomarcińskich jakoś ‘otumaniają’, nie chodzi też o te jakieś hasła, które gdzieś krążą w internecie, choćby: ‘make rogal not war’. Tu mam wrażenie ludzie wiedzą o co tego dnia chodzi – o to, by doceniać i cieszyć się wolnością, ale cieszyć się tak naprawdę radośnie, i po prostu pamiętać o drugim człowieku”.
W ramach tegorocznych „Dni Świętomarcińskich” na placu Kolegiackim odbywa się Kiermasz Świętomarciński, któremu towarzyszą działania performatywne w wykonaniu artystów z Ukrainy i z Polski. W parku Chopina prezentują się z kolei organizacje pozarządowe. Organizatorzy przygotowali też m.in. warsztaty plastyczne i muzyczne, mikrokoncerty, prezentacje, czy przejażdżki rikszą i rowerem towarowym.
Po południu na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania nastąpiło symbolicznie przekazano klucz do bram miasta Świętemu Marcinowi. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zwracając się ze sceny do zgromadzonych przeprosił ich, że tegoroczne obchody nie odbywają się tradycyjnie „na Św. Marcinie”.
Obiecuję, że za rok ul. Św. Marcin będzie po kapitalnym remoncie
— zapewnił Jaśkowiak.
Przy stoiskach z rogalami świętomarcińskimi, podobnie jak w poprzednich latach, ustawiają się kolejki, ale jak powiedziała PAP jedna ze sprzedawczyń „obserwujemy, że klienci kupują mniej – osobiście chciałabym wierzyć, że to może przez tę modę na zdrowy tryb życia ludzie ograniczają trochę słodycze” – powiedziała z uśmiechem.
Żarty żartami, ale nie ma się co oszukiwać – to też kwestia inflacji; podrożało wszystko. Chociaż osobiście nie znam żadnego poznaniaka, ani żadnej osoby, która byłaby w Poznaniu i nie zjadła tego dnia choćby jednego rogala – już może nie dwa, czy trzy – ale jednego trzeba zjeść, bo wtedy to święto naprawdę smakuje
— zaznaczyła.
Mimo, że obecnie znaczna część ul. Św. Marcin jest przebudowywana, to z inicjatywą organizacji wydarzeń dla mieszkańców - na odnowionym już fragmencie ulicy - wyszła Koalicja Święty Marcin, której prace na potrzeby tego projektu koordynuje Fundacja Pokolenie 2020 i Towarzystwo Wiedzy Powszechnej. W ramach wydarzenia pod hasłem „Stary Dobry Święty Marcin – święto ulicy” poza Targiem Świętego Marcina, gdzie można kupić rogale, miody, sery, czy przetwory mięsne i rękodzieło, stanęła też scena, na której odbywają się koncerty. Organizowane są również warsztaty dla dorosłych i dzieci oraz przechadzki z przewodnikami.
Nie wyobrażamy sobie, żeby 11 listopada nie być na Św. Marcinie – to dziś szczególne miejsce i trochę nas dziwi decyzja, by te obchody przenosić w zupełnie inne miejsce. To trochę tak, jakby ktoś nam próbował zmieniać tradycję – po co? Tradycji się nie zmienia
— powiedziała PAP pani Krystyna, mieszkanka Poznania, który na Św. Marcin przyszła kupić rogale.
Podobnego zdania był pan Tomasz, który stwierdził, że „w ostatnich latach to pandemia, to wirusy, to wojna, inne kataklizmy. Ludzie tęsknią do normalności, do takiego spokoju sprzed tych dziwnych czasów. I do tego, by przez Św. Marcin można było normalnie przejść – bez tych niekończących się remontów”.
Ja jestem już dawno na emeryturze, ale szkoda mi bardzo tych ludzi, jak sobie pomyślę, o tych przedsiębiorcach, którzy próbują tu jeszcze coś prowadzić, jakieś sklepy, restauracje. Plac Kolegiacki, czy dziedziniec urzędu może to i dobre miejsca na organizację jakichś letnich wydarzeń, które się tam przecież dzieją, no ale Św. Marcin jest przecież tu - nie na żadnym innym placu, czy na innej ulicy
— powiedział.
W weekend 11-13 listopada restauratorzy działający przy ul. Św. Marcin zapraszają też na wyjątkowe dania z gęsiny, specjalne menu, ręcznie szyte upominki i wystawę „Stary Dobry Święty Marcin - sentymentalnie” ukazującą historię i tradycje ulicy.
16:00. Prezes TK: W tym roku Święto Niepodległości ma wymiar szczególny
Kiedy naród ukraiński musi zmagać się codziennie z agresją rosyjską, to nasze święto niepodległości przeżywamy w nastroju zadumy, a jednocześnie radości, że możemy żyć w wolnym, suwerennym państwie - powiedziała PAP prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Prezes TK uczestniczyła w piątek w uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Następnie Julia Przyłębska złożyła kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
W rozmowie z PAP prezes Trybunału zwróciła uwagę, że Narodowe Święto Niepodległości ma w tym roku wymiar szczególny.
Narodowe Święto Niepodległości dla mnie, jako Polki, zawsze było bardzo ważne. Uważam, że w dzisiejszych czasach, kiedy tuż przy naszej granicy jest wojna, święto Niepodległości ma wymiar szczególny, ponieważ myślimy wtedy o obronie ojczyzny, o obronie suwerenności i jesteśmy zatroskani tym, by tej niepodległości nie utracić
— powiedziała prezes TK.
15:26. Premier Morawiecki: W Święto Niepodległości Polacy są myślami i sercami z Ukrainą
W Dzień Święta Niepodległości Polski wszyscy Polacy są myślami i sercami z Ukrainą, która walczy o swoją przyszłość, ale także o nasze, polskie i europejskie, bezpieczeństwo - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na tweet premiera Ukrainy.
W Dzień Święta Niepodległości Polski wszyscy Polacy są myślami i sercami z Ukrainą. Nasze Narody wiedzą, jakiej ceny wymaga wolność i suwerenność. Dziś Ukraina walczy o swoją przyszłość, ale jesteście także w boju o nasze, polskie i europejskie, bezpieczeństwo. Dziękuję za ten heroizm
— napisał w piątek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na tweet premiera Ukrainy Denysa Szmyhala.
Premier Denys Szmyhal napisał:
W imieniu Rządu Ukrainy oraz własnym życzę wszelkiej pomyślności i pokoju dla Narodu Polskiego z okazji Święta Niepodległości Polski! Wywalczyliście swoją wolność i niepodległość dzięki bohaterstwu i poświęceniu wielu pokoleń. Dziś wspieracie nas. Dziękuję Panie Premierze Morawiecki!.
15:00. Lublin - uroczysta msza święta i apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Msza święta w intencji ojczyzny, defilada wojskowa i uroczysty apel z udziałem mieszkańców i władz odbyły się w piątek w Lublinie podczas wojewódzkich obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości w Lublinie rozpoczęto od uroczystej sesji Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym, po której w archikatedrze lubelskiej odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny z udziałem reprezentantów władz różnego szczebla, instytucji, partii politycznych i stowarzyszeń.
Po nabożeństwie uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi i kompaniami honorowymi przemaszerowali na pl. Litewski, gdzie odbył się uroczysty apel z odegraniem i odśpiewaniem hymnu oraz podniesieniem flagi państwowej na maszt.
14:42. Obchody na wileńskiej Rossie
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości na wileńskim Cmentarzu Rossa, przy mauzoleum Józefa Piłsudskiego, w którym obok matki marszałka spoczywa jego serce, odbyły się w piątek centralne uroczystości okolicznościowe na Litwie.
Kwiaty przy płycie Piłsudskiego złożyli przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie oraz społeczności polskiej. W uroczystościach udział wzięli też żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) „ORLIK-11”, który stacjonuje w litewskiej bazie lotniczej w Szawlach i prowadzi nadzór nad przestrzenią powietrzną (Air Policing) w rejonie państw bałtyckich: Litwy, Estonii i Łotwy.
14:34. Wojewoda łódzki: przeszłość i teraźniejszość pouczają nas, jak bronić wolności i niepodległości
Przeszłość i teraźniejszość pouczają nas, w jaki sposób należy bronić wolności i niepodległości. Przeszło sto lat temu my o nie walczyliśmy, dziś stają do boju Ukraińcy – powiedział podczas obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.
Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości w regionie rozpoczęły się w łódzkiej archikatedrze. W homilii metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś nawiązał do odnalezienia przez Mojżesza ziemi obiecanej. „Ciągle wchodzimy do ziemi naszej niepodległości, do ziemi, która jest naszą ojczyzną. Wybierajmy życie!” – podkreślił arcybiskup.
Po mszy na ul. Piotrkowskiej przed łódzką archikatedrą odbyły się oficjalne obchody z udziałem władz regionu. W uroczystościach wzięli udział reprezentanci rządu – minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski i wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, a także marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, posłowie, senatorowie, przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, przedstawiciele miast i gmin regionu, m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
14:30. Rozpoczął się Marsz Niepodległości
Na rondzie Dmowskiego w Warszawie oficjalnie rozpoczął się w piątek Marsz Niepodległości. Nad rondem unosi się dym z rac, powiewają biało-czerwone flagi. Pochód z ronda ma wyruszyć o godz. 14.30.
Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego manifestacja ma dotrzeć po dwóch godzinach na błonia Stadionu Narodowego. Tam od godz. 17 zaplanowane są koncerty po Marszu Niepodległości. Zakończenie przewidziane jest na godz. 19.
14:00. Wicepremier Sasin: Duch niepodległości unosi się nie tylko nad Polską
„Nasi sąsiedzi pokazują dziś jak wielką moc ma niepodległość” – napisał Jacek Sasin w dniu Narodowego Święta Niepodległości.
Wicepremier polskiego rządu zwrócił uwagę na walkę Ukraińców o własną niepodległość. Jacek Sasin pisze też o potrzebie „wolnej od zewnętrznego nacisku wizji państwa”.
Zdaniem Sasin, pamiętać o tym powinniśmy nie tylko 11 listopada.
Duch niepodległości unosi się nie tylko nad Polską, ale też nad resztą wolnego świata. Nasi sąsiedzi pokazują dziś jak wielką ma moc. Fundamentem niepodległości winna być niezależna, suwerenna, wolna od zewnętrznego nacisku wizja państwa. Pamiętamy o tym. Nie tylko 11 listopada
– czytamy we wpisie Ministra Aktywów Państwowych.
13:30. Wokół ronda Dmowskiego gromadzą się uczestnicy Marszu Niepodległości
Uczestnicy Marszu Niepodległości, który przejdzie w piątek ulicami stolicy, gromadzą się wokół ronda Dmowskiego. Wielu z nich trzyma w rękach sztandary w barwach narodowych. Wzdłuż trasy przemarszu są duże siły policji.
13:03. Prezydenci Polski i Litwy złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza
12:53. Wystąpienie prezydenta Litwy
Od dawnych czasów nasze kraje łączy obowiązek obrony cywilizacji zachodniej. Przyjaźń między Litwą a Polską, zapoczątkowana w Krewie, zahartowana krwią pod Grunwaldem i umocniona w Lublinie, dała nadzieję na wolność i sprawiedliwość dla całego regionu. Nasi przodkowie strzegli jej z bronią w rękach, stawiając opór uciskowi imperium rosyjskiego. Ofiary złożone w trzech powstaniach tylko wzmocniły determinację naszych narodów . (…) Wspólnie bronimy prawdy historycznej przed zafałszowaniem i dezinformacją
– podkreślił w przemówieniu prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
Razem budujemy więzi, jesteśmy partnerami. (…) Dziś również wspieramy się w walce o lepsze życie. Razem czujemy się i jesteśmy silniejsi. Dziś życzę, żeby Pogoń i Orzeł wiernie towarzyszyły sobie na wieki, nie tylko nad naszymi głowami, ale i w naszych sercach. Za naszą i waszą wolność
– powiedział prezydent Litwy.
12:29. Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy
- rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten czas stulecia polskiej niepodległości obchodzimy od grudnia 2017 roku, kiedy zainaugurowaliśmy ten ważny okres w dziejach niepodległej RP. (…) Mimo wszystkich dziejowych wichrów, trudnych dziesięcioleci i straszliwych lat II wojny światowej, Polska była państwem suwerennym, była państwem niepodległym. Polacy byli wolnymi ludźmi w swoim kraju i mogli w pełni żyć jak wolni ludzie.
– podkreślił prezydent Duda.
Dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie prawie 5 lat przypominali o wielkiej wartości, jaką jest suwerenne niepodległe państwo. Dziękuję wszystkim, którzy edukowali młodzież, przypominali o bohaterach odzyskania niepodległości, którzy wyszukiwali tych bohaterów, często przez lata bezimiennych
– wskazał prezydent.
Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim, moim rodakom, z całego serca, za budowanie głębokiej świadomości o wartości niepodległości, o wartości suwerenności, wśród naszych rodaków – zwłaszcza wśród młodego pokolenia, ale także rodaków mieszkających poza granicami. Padało bardzo często na przestrzeni ostatnich lat, wiele sceptycznych słów, że w kółko mówimy o historii. Zapominano, niektórzy nie chcieli pamiętać o słynnym zdaniu, że niepodległość i wolność nie jest dana raz na zawsze, że można ja stracić, że może jej nie być, że ktoś może ją odebrać, tak jak odebrano ją Polakom na przełomie XVIII i XIX wieku. (…) Często jest tak, ze o trudnym się zapomina, pamięta się to, co dobre, człowiek próbuje oddalić od siebie to, co zaburza jego poczucie komfortu. Niestety rzeczywistość, zwłaszcza ostatnich lat, w bardzo gwałtowny sposób uświadomiła nam, co to znaczy mieć i nie mieć wolne, suwerenne, niepodległe państwo. Co to znaczy mieć i nie mieć niepodległość
– mówił prezydent Duda.
W jakimś sensie dla tych, którzy szerzej patrzyli, zaczęło się to już w momencie, kiedy dopuszczono się ataku hybrydowego na naszą granicę. W zeszłym roku mówiłem o tym, że musimy bronić Rzeczypospolitej, choć na szczęście nasi żołnierze i funkcjonariusze nie muszą tego czynić z bronią w ręku, tylko strzegąc naszej granicy. Nie wiedzieliśmy do końca, jakie jest głębokie podłoże tej hybrydowej akcji realizowanej przeciwko Polsce, Litwie, także przeciwko UE. 24 luty dobitnie pokazał, jakie najprawdopodobniej było źródło tej akcji, jaki najprawdopodobniej był zamysł, którzy towarzyszył temu hybrydowemu atakowi na Polskę, na nasze kraje. Chodziło o to, by sprawdzić naszą determinację, zdecydowanie i gotowość, ale także o to, by wywołać zamęt, kryzys, konflikty wewnętrzne i zewnętrzne, także kryzys w łonie UE, by dokonać zaburzenia, by odwrócić uwagę od sytuacji na Wschodzie i skierować ją na wewnętrzne problemy. Dzięki twardej postawie obrońców RP to się nie udało
– mówił prezydent.
Granica została obroniona, wielkim wysiłkiem i poświęceniem. Wielokrotnie za to dziękowałem, choć podziękowań nigdy dosyć. Dziękuję wam jeszcze raz za oddanie sprawie Rzeczypospolitej, za zrozumienie sedna problemu, za służbę w trudnych warunkach, także tych społecznych, kiedy byliście z różnych stron atakowani. Dziękuję także wszystkim tym, którzy obok funkcjonariuszy, często bezimiennie, nieśli pomoc ludziom. Dzięki ofiarności ludzi, którzy rzetelnie wspierali żołnierzy i byli nastawieni na pomoc drugiemu człowiekowi, wyszliśmy z tej sytuacji obronną ręką. Jestem wdzięczy tym, którzy z wiarą działania dla dobra ojczyzny, dla bezpieczeństwa i dobra współobywateli i dobrego imienia Polski pełnili swoją służbę i służyli jako wolontariusze na polskiej granicy, przy granicy i wszędzie tam, gdzie trzeba było nieść pomoc. Dziękuję wam za to z całego serca. Chcę podziękować i jako prezydent Rzeczypospolitej przeprosić was za to, że często musieliście znieść przeciwności, obelgi i trudne słowa. Ale wierzcie mi, opłacała się ta służba. Sami zresztą wyraźnie to widzicie. Dziękuję wszystkim, którzy nieśli wsparcie dla naszych ukraińskich sąsiadów. Dziękuję wszystkim, którzy przyjęli przybyszów z Ukrainy do swoich domów, nie pytając o to, kto jest kim. (…) Pokazaliście wielką klasę, pokazaliście, że Polak potrafi – w najlepszym tego słowa znaczeniu. Dziękuję za wszystkie działania realizowane po to, by wesprzeć obrońców Ukrainy – nie tylko poprzez przyjęcie ich żon, matek i dzieci pod swój dach, ale także poprzez zbiórki. Wszystko, co czyniliście, co robiło wiele prywatnych osób – to były i są działania w obronie niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, w obronie wolności naszej i naszej części Europy. Mówię o tym tutaj, na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z Ojców Niepodległości. Mówię to w obliczu naszego sąsiada, pana prezydenta Litwy, naszych przyjaciół, sąsiadów, sojuszników, którzy razem z nami walczą dzisiaj, wspierając wolną, niepodległą Ukrainę, wspierając jej obrońców, czyniąc to odważnie, zabierając głos na scenie politycznej i wysyłając wsparcie
– dodał prezydent Duda.
Dziękuję za to z całego serca, że dzisiaj – panie prezydencie – żeby pokazać braterstwo i solidarność naszej części Europy jest pan z nami, symbolicznie, z jakże wielkim i wymownym gestem obecności. Litwa i Polska rzazem, suwerenne, niepodległe, dumne, mocne. To jest wzmacnianie bezpieczeństwa naszej części Europy. Wierze w to, że jesteśmy tutaj wszyscy – państwa bałtyckie, członkowie NATO, wierzę, że są nasi sojusznicy z Południa, wierzę, że także duchem jest z nami dzisiaj wielu przyjaciół z Ukrainy, ale także naszych przyjaciół i sąsiadów z Białorusi, z głębokim pragnieniem wolnego i suwerennego państwa
– wskazał prezydent Duda.
Na Ukrainie dobrze widać, co oznacza jedność, co oznacza wsparcie, co oznacza to, że nie jesteś sam, że nie zostałeś pozostawiony tak, jak stało się to z Ukrainą w 2014 roku, kiedy prawie nikt nie poszedł z rzeczywistą, silną, zdecydowaną pomocą. Jakże inaczej dzieje się dzisiaj, kiedy Ukraina otrzymuje pomoc i dzięki niej i bohaterstwu ukraińskiego żołnierza jest w stanie bronić swojej ziemi. Trzeba tego wsparcia udzielać nadal. To także działanie dla bezpieczeństwa RP
– podkreślił Andrzej Duda.
Jest kryzys, wszyscy to widzą, jest bardzo trudna sytuacja. Jasną sprawą jest, że przyczyniły się do niej trudne okoliczności ostatnich lat, poczynając od pandemii koronawirusa, która zachwiała gospodarkami, co w oczywisty sposób musiało zachwiać sytuacją i dać negatywny impuls dla ekonomii całego świata. Niestety do tego dołączyła się, w sposób absolutnie jednoznaczny, rosyjska agresja na Ukrainę, wywołując praktycznie krach na rynku energetycznym. Dramatyczne wzrosty cen, przerażające dla przemysłu, dla przedsiębiorców, dla zwykłych rodzin, gospodarstw domowych, także dla władz. Także i naszych władz, także niezwykle trudne dla mnie. Czy damy sobie z tym radę? Jestem przekonany, że działając razem, damy sobie radę. Tak, jak razem zbudowaliśmy interkonektor gazowy łączący Litwę z Polską i inne. Tak, jak razem zrealizowaliśmy Baltic Pipe. Tak, jak razem radzimy sobie z innymi problemami, choćby realizując program budowy elektrowni nuklearnych, byśmy mieli energię stabilną i odpowiadającą wymogom ochrony klimatu, realizacji zasady zrównoważonego rozwoju. To także kwestia suwerenności, niepodległości i istnienia RP
— mówił prezydent.
Czy damy radę? W 1918 roku nasi przodkowie rozpoczęli odbudowę Polski z absolutnych zgliszcz po zaborach, po straszliwym kataklizmie I wojny światowej. Trzeba było lepić państwo polskie na nowo spośród trzech zaborów. (…) Wierzę w opiekę Opatrzności nad naszą Ojczyzną. Niech Pan Bóg ma w swojej opiece Polskę, naszych sąsiadów, którzy są naszymi braćmi i sojusznikami. Niech Pan Bóg ma w swojej opiece naród polski. Niech żyje Polska
— zakończył prezydent Andrzej Duda.
12:18. Uroczysta zmiana warty
Przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana warty honorowej.
12:17. Piknik żołnierski w Muzeum Wojska Polskiego
W Muzeum Wojska Polskiego odbywa się żołnierski piknik. Oprócz wystaw czasowych i plenerowych, można zobaczyć historyczne uzbrojenie, a także współczesny sprzęt wojskowy.
12:00. Uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie
Na placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się główne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w których bierze udział prezydent Andrzej Duda, a także przebywający z wizytą w Polsce prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
W uroczystościach biorą również udział marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, premier Mateusz, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
11:50. Premier Morawiecki: dzięki niepodległości możemy planować przyszłość na własnych zasadach
Dzięki niepodległości możemy być sobą, cieszyć się wolnością, planować przyszłość na własnych zasadach; Polska, nawet jeśli ma wady, to jest największą wartością, dla której warto żyć i pracować - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu zamieścił w mediach społecznościowych krótkie nagranie z okazji Święta Niepodległości.
11 listopada jest świętem podniosłym, ale chyba czas najwyższy, żeby stał się też świętem radosnym, bo przecież dzięki niepodległości możemy być sobą, cieszyć się wolnością, planować przyszłość na własnych zasadach, po prostu być gospodarzami we własnym domu
— powiedział w nagraniu premier.
Zaznaczył, że święto niepodległości spędza zawsze z rodziną - z żoną i dziećmi, bo to przede wszystkim święto rodzinne.
A naród to także wielka rodzina
— podkreślił premier.
11: 36. Prezes IPN: Niepodległość to możliwość budowania suwerennego państwa
Niepodległość to możliwość budowania suwerennego państwa, ale to także świadomość nas wszystkich, że jesteśmy wolnymi ludźmi w wolnym kraju – powiedział w piątek w Gdańsku prezes IPN Karol Nawrocki.
W piątek z okazji Święta Niepodległości w Gdańsku ruszyła XX Parada Niepodległości, do której dołączyli uczestnicy 10. Siedleckiej Parady Niepodległości, czyli parady organizowanej przez mieszkańców gdańskiej dzielnicy Siedlce. Biorą w nich udział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, władze Gdańska, samorządowcy, mieszkańcy oraz grupy rekonstrukcyjne.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki podkreślił podczas przemówienia pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego w Gdańsku, że pojęcie niepodległości jest zaprzeczeniem podległości.
W sensie twardym, rzeczywistym, realnym, państwowym, ale także w sensie mentalnym. Niepodległość to możliwość budowania suwerennego państwa, ale to także świadomość nas wszystkich, że jesteśmy wolnymi ludźmi w wolnym kraju. Biorąc pod uwagę, że w XX wieku, przez 100 lat, Polska niepodległa była zaledwie 33 lata, jeszcze bardziej dojrzymy piękno tego poniedziałkowego, mglistego, zimnego poranka 11 listopada 1918 roku, kiedy marszałek Józef Piłsudski odbierał władzę nad zaledwie 10-tysiącami polskiego wojska
— mówił.
Prezes IPN zaznaczył, że 11 listopada 1918 roku był kumulacją pragnień wielu pokoleń Polaków.
11:20. Bp polowy WP: potrzebna jest solidarna odpowiedzialność za los ojczyzny
W warunkach odzyskanej niepodległości potrzebna jest postawa solidarnej odpowiedzialności za los ojczyzny - powiedział w piątek biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz podczas mszy św. za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej. Wolność wymaga pracy nas sobą - dodał.
W homilii bp Lechowicz podkreślił, że „Polska zawdzięczała niepodległość swym niepodległym obywatelom”.
Polacy osiągnęli cel w postaci niepodległości ojczyzny między innymi dzięki ciągłemu sprzeciwowi wobec wszystkich i wszystkiego, co zagrażało polskiej tożsamości – polskiej kulturze i tradycji
— powiedział hierarcha.
W warunkach odzyskanej niepodległości nie wystarczy sprzeciw
— dodał.
Potrzebna jest postawa solidarnej odpowiedzialności za los ojczyzny
— wskazał bp Lechowicz. Za św. Janem Apostołem ostrzegł: „Uważajcie na siebie, abyście nie utracili tego, co zdobyliście pracą”.
11:13. Katolicy i luteranie modlili się w intencji niepodległej Polski
W intencji niepodległej ojczyzny modlili się wspólnie katolicy i luteranie podczas nabożeństwa ekumenicznego w piątek w luterańskim kościele Jezusowym w Cieszynie. Narodowe Święto Niepodległości upamiętnili także żywczanie.
Proboszcz cieszyńskiej parafii luterańskiej ks. Marcin Brzóska mówił, że wierni zgromadzili się, by prosić Boga „o błogosławieństwo dla tego skrawka ziemi, który możemy nazwać naszą ojczyzną”.
11:10. Bieg Niepodległości
Pierwsi biegacze wyruszyli już na trasę Biegu Niepodległości. Uczestnicy biegną al. Jana Pawła II. Zamknięta dla ruchu została ul. Nowy Świat, na odcinku między ul. Świętokrzyską a pl. Trzech Krzyży. Utrzymany jest przejazd dla autobusów i tramwajów przez rondo de Gaulle’a.
11:00. Abp Polak: Pamiętajmy o szacunku dla wolności
Jan Paweł II uczył, że wolność jest zawsze darem i zadaniem. Może trzeba nam dziś wołać o pamięć i o szacunek dla wolności odzyskanej po latach zaborów – powiedział w piątek w katedrze gnieźnieńskiej prymas Polski abp Wojciech Polak.
Metropolita gnieźnieński przewodniczył mszy świętej podczas obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Prymas zaznaczył, że budowa wspólnego ojczystego domu „nikogo nie wyklucza i nikomu nie odbiera prawa i możliwości istnienia i działania”.
Każdy ma w nim swoje własne miejsce. Każdy ma prawo i obowiązek go tworzyć. Wszyscy jesteśmy za siebie nawzajem odpowiedzialni i sobie potrzebni
— powiedział.
W homilii przywołał słowa błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że Bóg, wskrzeszając Polskę, „właśnie w tak przełomowych dla świata czasach prowadził nas przez krainę cudów”.
Bo czyż nie cudem było, że powalonych zostało trzech mocarzów, by mógł powstać związany Łazarz, od tylu lat w grobie leżący? A czyż to nie był cud, że Polska śmiercią blada jeszcze, słaba i odarta, Polska bez broni, bez sprzymierzeńców zwyciężyła sama jedna olbrzyma wschodniego (…)?
— mówił prymas słowami kard. Wyszyńskiego.
Przypomniał też jego ostrzeżenie przed pychą, wyniosłością, targami, wzajemnym pomiataniem i lekceważeniem własnych zasług, wydzieraniem sobie tytułu do chwały.
10:45. Przedstawiciele rządu i PiS upamiętnili Ojców Niepodległości
Premier Mateusz Morawiecki, wicepremierowie Piotr Gliński i Mariusz Błaszczak oraz wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński złożyli wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego koło Belwederu w Warszawie.
Politycy złożyli również wieńce pod znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami: Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego.
Wieńce złożono też pod pomnikami: prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kard. Stefana Wyszyńskiego, Stefana „Grota” Roweckiego oraz prezydenta USA Ronalda Reagana.
10:02. Msza św. w intencji Ojczyzny
W 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej w piątek rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. W mszy św. uczestniczy też prezydent Litwy Gitanas Nauseda wraz z małżonką.
Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz a koncelebruje biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.
W liturgii uczestniczą prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz przebywająca w Polsce litewska para prezydencka - Gitanas Nauseda i Diana Nausediene, a także m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Zostanie też odmówiony „Akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej”. Po raz szósty zapłonie również Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Świecę zapali prezydent Andrzej Duda.
10:20. Orban: odzyskanie przez Polskę niepodległości to przejaw sprawiedliwości dziejowej
Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku było przejawem sprawiedliwości dziejowej - napisał w liście do premiera Mateusza Morawieckiego i Polaków premier Węgier Viktor Orban z okazji Święta Niepodległości.
11 listopada to dzień szczególny, bo oznacza realizację marzeń o wolnym i suwerennym państwie. W tym dniu my, Węgrzy, oddajemy hołd ofiarnej walce polskich patriotów, którzy walczyli o niepodległość
— napisał Orban w wiadomości, o której poinformował media rzecznik premiera Bertalan Havasi.
Szef węgierskiego rządu zaznaczył jednocześnie, że braterstwo pomiędzy narodami polskim i węgierskim jest wyjątkowe.
Więzi, które nas łączą są znacznie silniejsze niż dążenia, które starają się nas podzielić
— napisał w liście do polskiego premiera.
10:00. Życzenia od ukraińskiej pierwszej damy
„Zawsze będziemy wdzięczni. Nigdy nam się nie znudzi mówienie ‘dziękuję’. Mimo, że ‘dziękuję’ nie wystarczy za uratowanie i schronienie milionów ludzi. Nie wystarczy na niesamowite i nieustające wsparcie, które odczuwaliśmy przez ostatnie dziewięć miesięcy” - napisała na Facebooku pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.
Dziś, w Narodowe Święto Niepodległości Polski, gratulujemy Polakom - którzy stali się kimś więcej niż naszymi sąsiadami, ale prawdziwymi sojusznikami, przyjaciółmi i rodziną. A miliony Ukraińców dołączą do swoich polskich przyjaciół na uroczystej kolacji, aby wspólnie świętować. Rozumiemy cenę niezależności. Bronimy naszych, mamy nadzieję, że Polska nigdy nie znudzi się wspieranie nas. A my zawsze będziemy wdzięczni i zawsze gotowi pomóc, gdy tego potrzebujesz
— wskazała ukraińska pierwsza dama.
09:55. Życzenia od premiera Ukrainy
„My, Ukraińcy i Polacy znamy cenę niepodległości. Dla obu naszych narodów jest ona wartością najwyższą, okupioną stuleciami wiary, poświęcenia i bohaterskiej walki wielu pokoleń” – powiedział premier Denys Szmyhal w życzeniach złożonym Polakom z okazji Święta Niepodległości.
W imieniu rządu Ukrainy oraz własnym składam wam najserdeczniejsze życzenia z okazji Święta Niepodległości RP
— mówi w języku polskim w nagraniu opublikowanym w piątek premier ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.
09:50. Polskie placówki dypomlatyczne opowiadają o niepodległości
11 listopada polskie placówki dyplomatyczne opowiadają na świecie o odzyskaniu niepodległości.
09:45. Ambasador Ukrainy: Nie zapomnimy nigdy pomocnej dłoni
Na znak wdzięczności za okazaną pomoc i wsparcie ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz wraz z ukraińskimi dziećmi i znaną piosenkarką Jamalą złożyli Polakom życzenia z okazji Święta Niepodległości i wspólnie odśpiewali hymn Polski. Nie zapomnimy nigdy pomocnej dłoni - mówi dyplomata w specjalnym nagraniu.
Drodzy polscy przyjaciele, dziś składamy Wam najszczersze życzenia z okazji Święta Niepodległości. Swoją wolność i niepodległość naród polski zdobył dzięki determinacji, patriotyzmie i odwadze
— mówi w specjalnym nagraniu z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ambasador Ukrainy w RP Wasyl Zwarycz.
Nie baliście się wtedy bronić swojej niepodległości i nie boicie się dziś pomagać i wspierać nas Ukraińców walczących w obronie swojej wolności i niepodległości
— zaznaczył dyplomata.
Przekazał również najszczersze wyrazy wdzięczności od każdego Ukraińca i każdej Ukrainki.
Nie zapomnimy nigdy pomocnej dłoni oraz odruchu milionów polskich serc, w których znalazło się tak dużo miejsca dla milionów potrzebujących Ukraińców, szczególnie matek z dziećmi
— zaznaczył Zwarycz. Życzył Polakom, by zawsze cieszyli się swoją niepodległością i wolnością.
09:40 Wyjątkowe wykonanie utworu „Marsz Polonia”
Z okazji Święta Niepodległości Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” opublikował nagranie i wykonanie utworu „Marsz Polonia”.
09:30. Ambasador USA: Polacy płacili najwyższą cenę za wolność ojczyzny
Polacy płacili najwyższą cenę za wolność ojczyzny, dlatego dziś rozumieją i wspierają Ukrainę w jej walce o suwerenność - podkreślił w piątek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski składając Polsce życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Serdeczne życzenia dla Polski z okazji Dnia Niepodległości! Polacy płacili najwyższą cenę za wolność ojczyzny, dlatego dziś rozumieją i wspierają Ukrainę w jej walce o suwerenność. Stany Zjednoczone podzielają te wartości. Niech żyje wolność!
— napisał w piątek Brzezinski na Twitterze.
09:22. Prezydent Ukrainy złożył Polsce i Polakom życzenia
Ukraińcy zawsze będą pamiętali pomoc Polaków, jesteście naszymi sojusznikami, wasz kraj – to nasza siostra – mówi Wołodymyr Zełenski po polsku w nagraniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Kochana Polsko, twoja odzyskana niepodległość ma dzisiaj 104 lata i moje 104 słowa dla ciebie
— mówi Zełenski w nagraniu opublikowanym w języku polskim w piątek rano.
09:16. Politycy KO złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem Piłsudskiego
Politycy Koalicji Obywatelskiej złożyli w piątek 11 listopada wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. „W sąsiednim kraju trwa wojna, to nam pokazuje, jaką wagę ma niepodległość” - powiedział wiceszef PO Tomasz Siemoniak.
Politycy Koalicji Obywatelskiej złożyli w piątek rano wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
To jest bardzo ważne święto, które powinno nam przypomnieć, z jakim trudem i z jakim wysiłkiem nasi pradziadkowie odzyskali niepodległość. Do tego była potrzebna współpraca, było potrzebne myślenie o przyszłości i było potrzebne zasypywanie podziałów i sporów. A także myślenia o tym, co Polaków łączy, a nie dzieli
— powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Mam nadzieję, że będziemy mówić w tak radosnym dniu co nas łączy, a nie o tym co nasz dzieli, że nie będziemy wykluczali dużej grupy naszego społeczeństwa. Ten dzień ma łączyć a nie dzielić
— dodała.
09:10 Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe
Dominikanin, teolog i pisarz ojciec Jacek Salij został w sobotę odznaczony przez prezydenta Orderem Orła Białego. Andrzej Duda, podczas uroczystości w Belwederze, wyróżnił też Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski satyryka Jana Pietrzaka oraz ks. Jana Sikorskiego.
Myślę, że gdyby mogło do nas przemówić z zaświatów wielu bohaterów niepodległości, tych którzy ginęli na różnych frontach by odzyskać wolną, suwerenną i niepodległą Polskę, to wielu postaw nie byliby w stanie zrozumieć. Przez to, że poczucie w jakimś sensie zagrożenia niebytem własnej ojczyzny, kiedy się ja rzeczywiście ma, zanika. Nie myśli się o tym
— mówił Andrzej Duda podczas uroczyści wręczenia odznaczeń państwowych w Belwederze.
Niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Niepodległość trzeba pielęgnować
— dodał prezydent.
Marszałkowie Sejmu i Senatu składają wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki i Sejmu Elżbieta Witek składają 11 listopada rano wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości: Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. Pomniki znajdują się przy Trakcie Królewskim w Warszawie.
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
Prezydent składa wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości
Prezydent Andrzej Duda w piątek w dniu Narodowego Święta Niepodległości składa wieńce pod znajdującymi się przy trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości.
Prezydent składa wieńce pod pomnikami: Wincenta Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.
O godz. 9 Andrzej Duda wręczy w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Następnie, o godz. 10, prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą oraz przebywającą z wizytą w Polsce litewską parą prezydencką Gitanasem Nausedą i Dianą Nausediene weźmie udział w uroczystej mszy za ojczyznę, która odprawiona zostanie w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy przewodniczył będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
W południe odbędą się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, podczas których prezydent zabierze głos. „Można się spodziewać, że pan prezydent będzie mówił o tym, jak wysoka jest cena, którą czasem się płaci za niepodległość - tak, jak Polacy w 1918 roku i w latach późniejszych, tak, jak i Ukraińcy obecnie walczą o swoją niepodległość” - zapowiedział szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.
Podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego zaplanowano również wystąpienie prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy.
Prezydenci Polski i Litwy złożą również wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Po uroczystościach Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/621649-relacja-obchody-swieta-niepodleglosci-2022