Wynajmowanie mieszkania wymaga odpowiedniego podejścia, wiedzy i cierpliwości, jest to bowiem dość skomplikowany proces. Od etapu poszukiwania nieruchomości, przez załatwienie formalności, aż po wprowadzenie się mija często sporo czasu. Na szczęście, korzystając ze sprawdzonych rozwiązań można przejść całą procedurę o wiele szybciej i sprawniej. O czym dokładnie mowa? Przekonajmy się?
Wiele osób z pewnością myśli, że najgorszym etapem przy wynajmowaniu nieruchomości jest zadbanie o wszelkie kwestie formalne, w tym podpisanie umowy. Oczywiście, aspekt prawny jest niezwykle istotny, ale równie ważny jest etap poszukiwań oraz oględzin mieszkania, które chce się wynająć. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej!
Jak znaleźć mieszkanie na wynajem?
To pierwsze pytanie, jakie zadają sobie osoby poszukujące mieszkania pod wynajem. Najszybszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwisów internetowych, których specjalnością jest właśnie łączenie ze sobą właścicieli nieruchomości z najemcami. Na uwagę zasługuje tutaj choćby portal ogłoszeniowy Rentola, gdzie w jednym miejscu dostępnych jest nawet kilkadziesiąt tysięcy ofert związanych wyłącznie z rynkiem nieruchomości. Przydatna okazuje się przede wszystkim wyszukiwarka, dzięki której w prosty sposób dokonamy wstępnej, ale szczegółowej selekcji mieszkań czy domów do wynajęcia. W tym celu wystarczy określić lokalizację (miasto, kod pocztowy, obszar), w której zamierzamy zamieszkać, a następnie można przejść do dokładniejszej filtracji, wskazując widełki czynszowe, metraż, liczbę pokoi itp.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Już podczas przeglądania ofert możemy wyrobić się zdanie na temat każdej z propozycji. Im więcej informacji znajdziemy w ogłoszeniu, tym lepiej dla obu stron, a dodatkowo jest to dowód na to, że właściciel nie ma nic do ukrycia. Jeśli któraś z ofert przypadnie nam do gustu, nie ma co zwlekać, tylko od razu umówmy się na oględziny mieszkania. Będzie to świetna okazja do sprawdzenia, czy opis i zdjęcia były zgodne z rzeczywistością, a także zadania właścicielowi szczegółowych pytań. Na miejscu upewnijmy się, jaki jest standard mieszkania, jego wyposażenie, rodzaj ogrzewania, średnie miesięczne koszty mediów.
Wynajem mieszkania - jakie formalności?
Pamiętajmy też, że zaproponowana przez właściciela wysokość czynszu to często kwota wyjściowa, którą można jeszcze negocjować. Po ustaleniu wszystkich warunków przystępuje się zazwyczaj do podpisania umowy, w której należy zawrzeć wszelkie istotne informacje. Do umowy dołącza się listę zawierającą pozostawione przez właściciela elementy wyposażenia. Podpisując umowę należy zwrócić uwagę na okres jej trwania, sposób rozwiązania, wysokość kaucji, stałego czynszu, a także ustalenia dotyczące rozliczenia za media. Umowa powinna być korzystna dla obu stron, dlatego nie należy składać podpisu zanim nie znikną wszelkie sporne zapisy. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z założeniami, a umowa zostaje zawarta, można się wprowadzać i cieszyć nowym mieszkaniem.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/621422-wynajem-mieszkania-od-poszukiwan-po-podpisanie-umowy