Na warszawskich Powązkach Wojskowych odbył się pogrzeb komunistycznego propagandzisty Jerzego Urbana. Na uroczystości pojawiła się „śmietanka” elit III RP – m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski czy redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik. Na cmentarzu zjawiła się także grupa protestujących.
Jerzy Urban zmarł w zeszły poniedziałek, dożywając 89 lat. W sierpniu 1981 r. został rzecznikiem prasowym rządu gen. Wojciecha Jaruzelskiego i pełnił tę funkcję do 1989 r. W czasie stanu wojennego stał się twarzą jego propagandy. Był również osobiście zaangażowany w nagonkę na księdza Jerzego Popiełuszkę, którą komunistyczne władze rozpoczęły w związku z rosnącą popularnością kapelana „Solidarności”. Już w III RP założył tygodnik „NIE”, w którym dokonywał obrzydliwych ataków na Kościół i papieża Jana Pawła II.
Kontrowersje wzbudziła także kwestia pogrzebu Jerzego Urbana, który zostanie pochowany w grobie rodzinnym na Powązkach Wojskowych. Zakazać mógł tego jedynie prezydent miasta Warszawy, które jest zarządcą cmentarza, jednak (co chyba nikogo nie dziwi) nie zdecydował się na taki krok.
Elity III RP na pogrzebie Urbana
We wtorek odbył się pogrzeb Jerzego Urbana. Wśród uczestników byli - były prezydent Aleksander Kwaśniewski, Adam Michnik, Marian Turski, Katarzyna Grochola, Olga Lipińska, Piotr Gadzinowski, Jan Hartman, a także Andrzej Rozenek.
Z relacji „Super Expressu” wynika, że głos podczas pogrzebu zabrał Aleksander Kwaśniewski.
Był człowiekiem bardzo wrażliwym. Ten język, ten styl nie był jego stylem w życiu codziennym. Wydaje mi się, że ta forma, ta chęć prowokacji, była tarczą ochronną
— mówił były prezydent.
Kto płacze po Urbanie?
O śmierci komunistycznego propagandzisty mogą państwo przeczytać w najnowszym tygodniku „Sieci”, gdzie pytamy, kto płacze po Urbanie.
Zgoda władz Warszawy na pochowanie Jerzego Urbana na Powązkach Wojskowych wywołała przynajmniej niesmak środowisk patriotycznych. Jednak jest spore grono tych, którzy wspominają go z rozrzewnieniem. Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” publicyści analizują, kto i dlaczego płacze po tej „ikonie dziennikarstwa i satyry”. Wszystkie artykuły z bieżącego wydania dostępne online na portalu wPolityce.pl w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.
CZYTAJ WIĘCEJ: W nowym numerze tygodnika „Sieci”: Tak III RP żegna Urbana. Kto i dlaczego płacze po tej „ikonie dziennikarstwa i satyry”?
mm/Onet/wPolityce.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/617775-pogrzeb-urbana-byli-kwasniewski-i-michnik-oraz-protestujacy