W wieku 95 lat zmarł prof. Mieczysław Gogacz, filozof, przedstawiciel tomizmu, wykładowca - poinformował Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Prof. Gogacz opublikował 37 książek i prawie 1000 artykułów.
Prof. Mieczysław Gogacz urodził się 17 listopada 1926 r. w Nadrożu koło Rypina. Studia filozoficzne podjął 1949 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1952 r. uzyskał magisterium na podstawie pracy „Definicja ruchu u Arystotelesa”, napisanej pod kierunkiem Stanisława Adamczyka.
Dwa lata później został doktorem filozofii na podstawie rozprawy „Filozofia bytu w „Beniamin maior” Ryszarda ze Świętego Wiktora; promotorem był Stefan Swieżawski. Po doktoracie podjął zajęcia dydaktyczne w KUL.
W latach 1956–1957 skorzystał z jednorocznego stypendium Rządu Francuskiego umożliwiającego studiowanie na Sorbonie i prowadzenie badań w Biblioteque Nationale w Paryżu. Z Francji wyjechał do Kanady, gdzie w Pontifical Institute of Mediaeval Studies w Toronto kontynuował studia specjalistyczne u Étienne’a Gilsona.
W 1960 r. Wydział Filozoficzny KUL przeprowadził kolokwium habilitacyjne M. Gogacza na podstawie rozpraw wydanych pod wspólnym tytułem „Problem istnienia Boga u Anzelma z Canterbury i problem prawdy u Henryka z Gandawy”. Rada Wydziału Filozofii 13 kwietnia 1962 r. podjęła uchwałę o nadaniu mu stopnia naukowego docenta.
Prof. Mieczysław Gogacz w 1966 r. przeniósł się na Wydział Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej (ATK, obecnie UKSW) w Warszawie, gdzie w 1973 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1982 r. profesora zwyczajnego.
Kierował Katedrą Historii Filozofii, badając filozofię średniowieczną, szczególnie zaś spuściznę Tomasza z Akwinu. Wykładał historię filozofii, tomizm, antropologię filozoficzną. W latach 90. XX w., w związku ze zmianami w Polsce, prowadził zajęcia, głównie z filozofii realistycznej i etyki na Uniwersytecie Warszawskim, w Akademii Medycznej w Warszawie i w Wojskowej Akademii Technicznej.
Prof. Gogacz opublikował 37 książek i prawie 1000 artykułów. W swoich dwóch książkach pt.: „Mądrość buduje państwo” i „Okruszyny” napisał, że „programem dla Polski, dla jej kultury i duchowości Polaków jest mądrość i Chrystus”.
Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie 21 września 2022 r. o godzinie 11:00 w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Lasku Bielańskim, po którym nastąpi odprowadzenie Zmarłego, na Cmentarz Wolski przy ul. Wolskiej 180/182 do grobu rodzinnego.
PAP, kul.lublin.pl, uksw.edu.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/614411-zmarl-prof-mieczyslaw-gogacz-filozof-tomista