Tylko co dziesiąty Polak uważa, że relacje z zachodnim sąsiadem są dobre - pokazuje sondaż IBRiS przeprowadzony specjalnie dla „Plusa Minusa”. Ujawnia też szansę na ich poprawę. Czy jednak nie przekreśli ich polityka władz w Warszawie i Berlinie? - czytamy w weekendowym „PM”.
CZYTAJ TAKŻE:
Relacje polsko-niemieckie według Polaków
„Plus Minus” przypomina, że wspólnota interesów Polski i Niemiec po 1989 r. przyniosła niespotykane owoce: poszerzenie Unii Europejskiej i NATO, zwielokrotnienie handlu przez Odrę i poważny udział w polskim cudzie gospodarczym, wreszcie niezwykłe zacieśnienie kontaktów międzyludzkich.
Wszystko to jednak staje pod znakiem zapytania
— czytamy w weekendowym wydaniu gazety.
Przeprowadzony przez IBRiS sondaż dla „Plusa Minusa” wykazał, że relacje między Warszawą a Berlinem jako „zdecydowanie dobre” ocenia 0,1 proc. respondentów. Odpowiedź „raczej dobre” wybrało 11,3 proc. badanych.
Z kolei „raczej źle” ocenia je 35,9 proc. ankietowanych, a „zdecydowanie źle” 15,9 proc. Odpowiedź „ani dobrze, ani źle” wybrało 36,8 proc. respondentów.
Pesymizm charakteryzuje w szczególności zwolenników Zjednoczonej Prawicy, wśród których aż 70 proc. ocenia negatywnie relacje z naszym najważniejszym sąsiadem (tylko 9 proc. jest przeciwnego zdania). Ale w elektoracie demokratycznej opozycji nastroje też nie są budujące, skoro 53 proc. pytanych uważa stosunki polsko-niemieckie za złe, a tylko 13 proc. za raczej dobre. Za zdecydowanie dobre nawet w tej części elektoratu nie uznaje ich nikt
— czytamy w gazecie.
Czy Niemcy mają wobec nas nieuregulowane zobowiązania?
Sondaż IBRiS wskazuje także, że 8,7 proc. respondentów odnosi się do Niemców „zdecydowanie negatywnie” a 8,3 proc. „raczej negatywnie”. Największą grupę stanowią osoby mające „raczej pozytywny” stosunek do tego narodu (33,8 proc.). „Zdecydowanie pozytywnie” o Niemcach myśli 18,7 proc. badanych. Z kolei 30,5 proc. wyraża obojętny stosunek do zachodnich sąsiadów.
Na pytanie, czy Niemcy w związku z II wojną światową mają nieuregulowane zobowiązania finansowe wobec Polski, 31,1 proc. badanych odpowiedziało „zdecydowanie się zgadzam”, odpowiedź „raczej się zgadzam” wybrało 17,9 proc. ankietowanych, a „trudno powiedzieć” - 15,9 proc. Odpowiedzi „zdecydowanie się nie zgadzam” udzieliło 20,5 proc. respondentów, a „raczej się nie zgadzam” - 14,6 proc.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/611960-tylko-co-10-polak-uwaza-relacje-polsko-niemieckie-za-dobre