15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., nazywanej też „cudem nad Wisłą”. W 1923 r. dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego. Ponownie wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. Zapraszamy do śledzenia relacji z tegorocznych obchodów święta Wojska Polskiego.
CZYTAJ TAKŻE: 102. rocznica „Cudu nad Wisłą”. Zwycięska Bitwa Warszawska odmieniła losy Polski i świata. „Była fundamentem”
18:40. W Madrycie obchody święta Wojska Polskiego
Ambasada RP w Hiszpanii, Instytut Polski, organizacja historyczno-kulturalna Poland First to Fight oraz stowarzyszenia polonijne uczciły święto Wojska Polskiego składając hołd żołnierzowi AK Jerzemu Radłowskiemu Nowakowi przy jego grobie w Madrycie - poinformowała PAP polska ambasada.
Uroczystości zorganizowała attache obrony przy ambasadzie RP komandor porucznik Dorota Stachura.
W dniu Wojska Polskiego składamy hołd żołnierzom, którzy swoją patriotyczną i niezłomną postawą przyczynili się do tego, że możemy dziś żyć w wolnym i demokratycznym kraju - powiedziała ambasador RP w Madrycie Anna Sroka. - Pan Jerzy Radłowski Nowak, żołnierz AK, pomimo wymuszonej komunistycznymi prześladowaniami ucieczki z Polski i rozpoczęcia życia w drugiej ojczyźnie, nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach i o walce o wolność Polski
— podkreśliła.
Dyrektor Instytutu Polskiego Gabriela Słowińska zwróciła uwagę na genezę święta Wojska Polskiego, które - jak przypomniała - obchodzone jest na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Zwycięska bitwa, której szala przechyliła się na stronę Polaków 15 sierpnia, przesądziła o zatrzymaniu bolszewików na zachód Europy i zagwarantowała Polsce niepodległość, co przypisuje się szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej - podkreśliła w rozmowie z PAP. Wskazała, że w tym samym dniu w Kościele katolickim obchodzone jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Odradzającą się falę totalitaryzmu, przed którą teraz Ukraina broni Europę, Polska zatrzymała 102 lata temu
— powiedziała dyrektor Słowińska.
Podczas uroczystości rocznicowych na grobie Jerzego Radłowskiego Nowaka złożono kwiaty, odegrano hymn Polski oraz ulubioną pieśń żołnierza AK - „Czerwone Maki na Monte Cassino”. Członkowie organizacji Poland First to Fight pełnili wartę honorową w mundurach Brygady Strzelców Karpackich oraz typowych ubiorach żołnierzy AK podczas Powstania Warszawskiego.
Jerzy Radłowski Nowak był ostatnim polskim weteranem II wojny światowej mieszkającym w Hiszpanii. Zmarł w 2020 roku w wieku 92 lat podczas pandemii Covid-19, kiedy nie było możliwe zorganizowanie mu pochówku z należnymi honorami. Był znany i aktywny wśród Polonii hiszpańskiej, chętnie uczestniczył w wydarzeniach o charakterze patriotycznym i kulturalnym.
W czasie II wojny światowej, od 1942 roku walczył w szeregach Armii Krajowej. W 1944 roku został aresztowany przez Niemców i wysłany na roboty przymusowe do gazowni koło Krakowa, skąd udało mu się uciec dzięki pomocy AK. W 1947 roku wyjechał za zachód Europy, gdzie wstąpił do 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.
Po wojnie nie mógł powrócić do komunistycznej Polski. Pozostał na emigracji najpierw we Francji, a potem w Hiszpanii. W latach 80. pomagał polskim emigrantom politycznym, którzy po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego dotarli na Półwysep Iberyjski. Współpracował z organizacją Poland First to Fight rozpowszechniając wiedzę o polskiej historii z czasów II wojny światowej. W 2015 roku został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
18:00. Elżbieta Witek: naszym żołnierzom dziękuję za wierną, pełną poświęcenia i profesjonalizmu służbę
Naszym żołnierzom dziękuję za wierną, pełną poświęcenia i profesjonalizmu służbę w Polsce i poza jej granicami. Oddaję hołd tym, którzy poświęcili swoje życie, trwając przy Rzeczypospolitej - podkreśliła w poniedziałek, w dniu Święta Wojska Polskiego, marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Dziś Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięstwa w #BitwaWarszawska1920r. Naszym żołnierzom dziękuję za wierną, pełną poświęcenia i profesjonalizmu służbę w Polsce i poza jej granicami, oddaję hołd tym, którzy poświęcili swoje życie, trwając przy Rzeczypospolitej
— napisała w poniedziałek na Twitterze marszałek Sejmu.
17:55. Uroczyste obchody i piknik z okazji Święta Wojska Polskiego w Lublinie
Mieszkańcy Lublina tłumnie uczestniczyli w poniedziałkowych obchodach Święta Wojska Polskiego i pikniku, podczas którego żołnierze zaprezentowali współczesny sprzęt wojskowy, a rekonstruktorzy - umundurowanie i uzbrojenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej.
Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego na pl. Zamkowym w Lublinie z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, parlamentarzystów i delegacji służb mundurowych rozpoczęły się od podniesienia flagi państwowej i odegrania hymnu państwowego. Następnie wręczono odznaczenia i awanse.
W odczytanym podczas uroczystości liście, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak przypomniał, że święto obchodzone w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej upamiętnia wielkie zwycięstwo naszego oręża.
Heroizm bohaterów tamtych dni jest dla współczesnych żołnierzy wzorem odwagi i poświęcenia, inspiruje ich podczas szkoleń i ćwiczeń
— napisał Błaszczak w liście odczytanym przez szefa sztabu 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej ppłk Wojciecha Jakubczuka.
Minister wskazał, że „troska o obronność nie jest kwestią wyboru, tylko stałym obowiązkiem”, a za naszą wschodnią granicą toczy się wojna nie tylko o przyszłość Ukrainy, ale całej Europy.
Agresja Rosji potwierdziła, że Polska wybrała właściwy kierunek rozwoju swoich sił zbrojnych. Aby nie powtórzyły się tragiczne, bolesne zdarzenia z przeszłości naszej ojczyzny, Wojsko Polskie musi być liczne i silne, nowoczesne i sprawnie dowodzone. To dlatego za priorytetowe zadania uznaliśmy zwiększenie liczebności sił zbrojnych i głęboką modernizację techniczną
— napisał.
Pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. studenckich Jakub Koper odczytał list, w którym szef MEiN Przemysław Czarnek napisał, że 15 sierpnia oddajemy należny hołd wszystkim żołnierzom, którzy za niepodległość Rzeczypospolitej ponieśli najwyższą ofiarę, kombatantom, weteranom i wyrażamy wdzięczność dla tych, którzy czuwają nad bezpieczeństwem ojczyzny.
Żołnierze Sił Zbrojnych RP, Wojska Polskiego, ale także Wojsk Obrony Terytorialnej pozostają dla nas przykładem odwagi, gotowości służenia innym oraz wyjątkowego poświęcenia dla dobra narodu
— podał.
Głęboko wierzę w to, że wiedza oraz świadomość historyczna pozwalają na pełniejsze zrozumienie naszej narodowej tożsamości, kultywowanie wspólnego dziedzictwa, a niejednokrotnie stają się impulsem do podejmowania działań, mających na celu pielęgnowanie współczesnego patriotyzmu
— napisał.
Wojewoda lubelski Lech Sprawka zwrócił uwagę, że jeszcze rok temu 15 sierpnia sądziliśmy, że największym kryzysem współczesnej Polski jest pandemia.
Upłynęło kilka tygodni, rozpoczął się kryzys na granicy polsko-białoruskiej, a 24 lutego rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę
— przypomniał dodając, że tegoroczne święto ma szczególny wymiar.
Województwo lubelskie jest jednym z trzech województw, których te dwa kryzysy szczególnie dotyczą i jedynym, którego te dwa kryzysy dotyczą równocześnie
— stwierdził.
Wojewoda zwrócił uwagę, że w wyniku reformy strategii obronnej Polski z 2016 r. wojsko powróciło do województwa lubelskiego (Lublina, Chełma, Zamościa i Białej Podlaskiej), rozpoczęto formowanie WOT i modernizację techniczną wojska. Te wojska były potrzebne, zauważył Sprawka, jesienią 2021 r. do wsparcia straży granicznej w ochronie granicy polsko-białoruskiej.
Po przemówieniach odbył się apel pamięci, po którym żołnierze oddali salwę honorową. Następnie poczty sztandarowe złożyły wieńce przed pomnikiem pamięci żołnierzy AK-WIN zgrupowania mjr Dekutowskiego, odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, a następnie przez pl. Zamkowy przeszła defilada wojskowa.
Ppłk Jakubczuk powiedział mediom, że 15 sierpnia jest świętem wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w kraju i poza jego granicami, a także wyrazem szacunku ze strony społeczeństwa dla zaangażowania żołnierzy w obronę granic i współobywateli. Zapytamy o zagrożenie na Wschodzie odpowiedział, że go nie lekceważą.
Stąd nowa ustawa o obronie ojczyzny, nowe formy służby, które pozwalają na przeszkolenie jak największej liczby żołnierzy, potencjalnych obrońców naszej ojczyzny w przyszłości
— powiedział dodając, że szkolenie jest najważniejszym zadaniem żołnierzy w czasie pokoju.
Mówiąc o rozwoju brygady wymienił rozbudowę garnizonów w Lublinie, Chełmie i Zamościu, nabór żołnierzy, pozyskanie sprzętu i inwestycje na terenie jednostek.
To wiąże się z naborem ludzi i sprzętu do jednostek tak, żebyśmy potencjał obronny na wschodniej flance mogli budować i ewentualnie z pożytkiem dla całego państwa później wykorzystać
— stwierdził.
Szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Jerzy Flis przypomniał, że od soboty w całej Polsce odbywają się pikniki wojskowe, podczas których można m.in. zapoznać się ze sprzętem wojskowym i odwiedzić punkt rekrutacyjny.
Patrząc na liczbę osób zainteresowanych sprzętem, wojskiem, wstąpieniem do służby to wierzę, że sprostamy wyzwaniom, które stoją przed nami
— powiedział. Dodał, że zainteresowanie służbą wojskową jest duże.
Mieszkańcy, w tym wiele rodzin z dziećmi, tłumnie uczestniczyli w pikniku wojskowym na Błoniach pod Zamkiem, gdzie można było porozmawiać z żołnierzami, obejrzeć sprzęt wojskowy (m.in. czołg T-72M/M1R, moździerz samobieżny „Rak” i transporter opancerzony Rosomak-S), zapoznać się ze stoiskami Wojska Polskiego, Agencji Mienia Wojskowego, 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Służby Więziennej i spróbować wojskowej grochówki.
Sporym zainteresowaniem cieszyli się także rekonstruktorzy w mundurach z wyposażeniem oraz uzbrojeniem żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a także historyczne pojazdy wojskowe z okresu II wojny światowej znajdujące się w kolekcji lubelskiej Fundacji Niepodległości (m.in. samochód Willys Ford GPW „Jeep”, opancerzony wóz zwiadu Daimler „Dingo”, ciężarówka wojskowa GMC, półgąsienicowy transporter opancerzony M16 MGMC „Half-Track” i armata przeciwlotnicza Bofors kaliber 40 mm).
Krzysztof Bielak z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości i członek zarządu Fundacji Niepodległości powiedział, że tego typu rekonstrukcje to żywa lekcja historii.
Każdy nasz pojazd jest dostępny, każdy może do niego wejść, zobaczyć jak wyglądali żołnierze Polskich Sił Zbrojnych, jakie mieli uzbrojenie, założyć hełm, wziąć do ręki broń. Taka lekcja historii pobudza wyobraźnię i zmusza do myślenia
— wyjaśnił. Bielak zauważył, że w tym roku zainteresowanie pokazami uzbrojenia jest większe niż w minionych latach.
Myślę, że z powodu wojny na Ukrainie zainteresowanie obronnością i historią wzrosło
— stwierdził.
17:00. Tłumy mieszkańców i turystów na pikniku militarnym w Muzeum Broni Pancernej
Co najmniej kilka tysięcy mieszkańców miasta i turystów wzięło udział w pikniku militarnym w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Na odwiedzających czekał nie tylko pokaz sprzętu wojskowego – historycznego i współczesnego – ale też kuchnia polowa.
Jak mówił PAP szef Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu ppłk Tomasz Ogrodniczuk, poniedziałkowy piknik to nie tylko wystawa stała broni pancernej w czterech pawilonach i ekspozycja pociągu pancernego, ale także namioty i sprzęty wojskowe wystawiane przez jednostki Garnizonu Poznań, w tym m.in. Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.
Odwiedzający w poniedziałek Muzeum mieli nie tylko okazję zobaczenia i sfotografowania się na tle sprzętu bojowego, ale także zobaczenia „czołgu w akcji”, czyli podczas specjalnego przejazdu. W ciągu dnia odbywały się też m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych. Specjalne atrakcje przygotowane zostały także dla dzieci, w tym budowanie czołgów z klocków. Natomiast na smakoszy czekała kuchnia polowa.
Ogrodniczuk podkreślił, że Muzeum Broni Pancernej jest takim muzeum, w którym eksponaty nie są pochowane za szklaną gablotą, a historii można „dotknąć”.
Oczywiście z tym +dotykaniem historii+ należy być bardzo ostrożnym, ponieważ cały czas trzeba pamiętać, że jest broń pancerna, i trzeba być bardzo uważnym, ostrożnym, sprawdzać m.in. różnego rodzaju zabezpieczenia
— powiedział.
Ale kiedy uruchamiany jest silnik pojazdu, kiedy pojazd przejeżdża choćby kilka metrów – od razu pojawia się tłum ludzi. Po pierwszej godzinie trwania pikniku już otrzymałem sygnał, że Muzeum odwiedziło 2,5 tys. osób – w ciągu tylko pierwszej godziny, a frekwencja rośnie cały czas
— dodał.
Ulice dojazdowe do Muzeum były zakorkowane, znalezienie miejsca, aby pozostawić auto graniczyło niemal z cudem. Zwiedzających do Muzeum dowoziła m.in. autobusowa linia turystyczna. Sporo osób przyszło także pieszo.
W pikniku wziął udział m.in. pan Janusz, który na wydarzenie zabrał swoich wnuków. Chłopcy oglądali sprzęt wojskowy, dziadek robił im zdjęcia przy każdym pojeździe.
Byłem żołnierzem zawodowym, teraz już od lat jestem w rezerwie. Dla mnie to było ważne, by zabrać tu moich chłopaków, pokazać im to wszystko. Nie wiem, jak potoczą się ich losy, nie chce im niczego narzuć – ale mówiąc szczerze – byłbym bardzo dumny, gdyby których z nich zdecydował się wstąpić do armii
— powiedział.
Wiem, że to wymagające, że to służba – dlatego tu nie można na nikogo wpływać, wywierać żadnej presji. Na razie to są młodzi chłopacy, zdecydują sami. Ale takie pikniki to też dla nich okazja do edukacji. Czasy mamy, jakie mamy. O wojnie w Ukrainie rozmawialiśmy w domu, a teraz – dzięki takim wydarzeniom – będą mieli trochę lepsze pojęcie, to znaczy będą wiedzieli, jak takie sprzęty wyglądają, mogą się dowiedzieć, jaki jest mechanizm ich działania
— dodał.
Na piknik do Poznania przyjechała także pani Aldona z podpoznańskiego Swarzędza. Jak mówiła, co prawda ona sama „nie jest miłośniczką militariów”, ani sprzętu wojskowego, ale uznała, że Święto Wojska Polskiego to dobra okazja, by odwiedzić Muzeum, w którym nigdy wcześniej nie była.
W długi weekend zostaliśmy w domu i w sumie decyzja o tym, by tu przyjechać pojawiła się spontanicznie. Nie jest to coś, co mnie jakoś szczególnie interesuje, ale muszę przyznać, że robi to jednak spore wrażenie
— powiedziała.
To też moim zdaniem dobra okazja – nasz udział w tym wydarzeniu - żeby pokazać, dzięki choćby tej frekwencji tutaj, bo ludzi jest mnóstwo, że doceniamy polskich żołnierzy – bo gdyby coś się miało kiedyś wydarzyć – to oni pierwsi staną z tym twarzą w twarz i będą walczyć też o nasze bezpieczeństwo. Często myślimy o tym ogólnie, w sensie +bezpieczeństwo Polski, kraju+, ale to się zmienia, kiedy sobie uświadomimy, że +bezpieczeństwo kraju+, to konkretnie bezpieczeństwo moje i mojej rodziny
— dodała.
Obchody Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej trwają w Wielkopolsce od soboty. Tego dnia w Pyzdrach odbył się piknik wojskowy, organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie. W niedzielę piknik odbył się w Gostyniu, zaś w poniedziałek – w Pleszewie.
Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego, pod patronatem honorowym wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego, rozpoczęły się w niedzielę w Poznaniu, uroczystym apelem przed Pomnikiem „Armii Poznań”.
W poniedziałek odprawiona została uroczysta msza św. w Kościele Garnizonowym, a dla mieszkańców miasta i turystów zorganizowano atrakcje podczas pikniku militarnego w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.
14:20. W Święto Wojska Polskiego uczczono pamięć Polaków, spoczywających na cmentarzach Kijowa
W dniu Święta Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli wieńce na grobach polskich żołnierzy, pochowanych na cmentarzach w stolicy Ukrainy i jej okolicach. Oddali m.in. hołd Polakom z listy katyńskiej, spoczywającym na cmentarzu katyńskim w Bykowni.
Tutaj, na cmentarzach w Kijowie, wokół Kijowa i na całej Ukrainie, spoczywają szczątki tych, którym zawdzięczamy dzisiaj niepodległość. Szczątki bohaterów, którzy stawali do obrony ojczyzny na różnych etapach tej walki o niepodległość, którzy byli wierni do końca przysiędze i za to należy im się nasz szacunek
— powiedział PAP podczas uroczystości ambasador RP w Ukrainie Bartosz Cichocki.
Zwrócił uwagę, że Święto Wojska Polskiego jest okazją, by podziękować za opiekę nad polskimi grobami członkom polskiej społeczności Ukrainy oraz jej instytucjom państwowym.
To jest też szczególnie ważna okazja na obczyźnie, gdzie my, dyplomaci, spotykamy się z miejscowymi Polakami, którzy na co dzień dbają o te cmentarze oraz z Ukraińcami, którzy jak tu, w Bykowni, otaczają Polski Cmentarz Wojenny opieką instytucji państwowej
— podkreślił.
W położonej pod Kijowem Bykowni pogrzebano w zbiorowych mogiłach około 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym ok. 3,5 tys. Polaków z listy katyńskiej, zamordowanych w 1940 r. Cmentarz w Bykowni jest, obok Piatichatek w Charkowie, jednym z dwóch cmentarzy katyńskich znajdujących się na terytorium Ukrainy. Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni został otwarty w 2012 roku.
Ambasador RP zaznaczył w rozmowie z PAP, że w dniu Święta Wojska Polskiego odbiera wiele życzeń i gratulacji od przedstawicieli ukraińskich władz.
Dziś, także w kontekście tego nowego wydania rosyjskiego imperializmu, spotykamy się z wieloma gestami solidarności, odbieramy życzenia dla polskich sił zbrojnych ze strony członków rządu Ukrainy oraz dowódców poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. Widać w tych życzeniach świadomość wspólnoty losu, świadomość naszego środowiska bezpieczeństwa i wiary w to, że wspólnie zwyciężymy
— powiedział Cichocki.
Prócz Bykowni wieńce złożono na kijowskim cmentarzu Bajkowa, na którym spoczywają żołnierze Wojska Polskiego z roku 1920. Dyplomaci i Polacy Kijowa odwiedzili także cmentarz w dzielnicy Darnica, gdzie pochowani są polegli w czasie drugiej wojny światowej żołnierze I Armii Wojska Polskiego.
Nasi konsulowie i oficerowie attachatu obrony odwiedzają również cmentarze i miejsca bitw, związanych z wojną polsko-bolszewicką i powstaniem styczniowym. Składają kwiaty w miejscach pamięci i na grobach, związanych z rzezią wołyńską. Na terenie dzisiejszej Ukrainy leżą dziesiątki tysięcy naszych przodków, o których pamiętamy i o których pamięć się troszczymy
— przekazał ambasador Cichocki PAP.
14:15. Ukraińcy składają Polakom życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Premier Ukrainy Denys Szmyhal, wicepremier tego kraju Iryna Wereszczuk, a także przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk, minister obrony Ołeksij Reznikow oraz Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny złożyli Polakom życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego.
14:00. Obchody Święta Wojska Polskiego
Przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie i społeczności polskiej w tym kraju złożyli w poniedziałek, w Święto Wojska Polskiego, wieńce na wileńskim cmentarzu na Rossie, przy grobie, w którym jest pochowana matka Józefa Piłsudskiego i serce marszałka.
Przy mauzoleum Matki i Serca Syna z udziałem wojskowej asysty honorowej byli obecni kombatanci, harcerze, młodzież szkolna i akademicka, goście z Polski.
Stojąc tutaj, u stóp mauzoleum Matki i Serca Syna, odczuwamy głęboką wdzięczność dla tych, którzy obronili nasz kraj przed nawałą ze Wschodu
— powiedziała do licznie zebranych w polskiej kwaterze wojskowej na Rossie ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska. Ambasador podkreśliła, że zawdzięczając Wojsku Polskiemu w 1920 roku „nie tylko nasz kraj, także i kraje bałtyckie uniknęły niewoli i przez 20 lat, podobnie jak Polska, cieszyły się wolnością”.
Doroszewska przypominając trwającą inwazję Rosji na Ukrainę wskazał, że dzisiaj „ten sam wróg znów chce dosięgnąć Ukrainy i przywracać neoimperialny porządek w oparciu o argument siły i zastraszenia”.
Podobnie jak Polska w 1920 r., dziś to dzielni Ukraińcy, broniąc swojej ojczyny przed brutalnymi i nieuznającymi żadnych reguł i moralności najeźdźcami, bronią jednocześnie i nas - Polaków i Litwinów, oraz całej Europy
— powiedziała szefowa polskiej dyplomacji na Litwie.
Attaché Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy płk Sławomir Pawlikowski wskazując na aktywną współpracę Polski i Litwy w realizacji wspólnych celów strategicznych i wojskowych podkreślił, że „Polska jest dzisiaj silnym państwem, wiarygodnym i aktywnym partnerem oraz sojusznikiem struktur międzynarodowych: NATO, UE i ONZ”.
Jesteśmy gotowi bronić naszych wartości, naszego modelu społeczeństwa i sposobu życia. (…)Polskie Siły Zbrojne są i będą modernizowane oraz będą systematycznie zwiększać swoje zdolności. Głównym ich celem jest umocnienie poziomu bezpieczeństwa naszego państwa, zwiększenie potencjału obronnego Polski, ale również w szerszym kontekście – poziomu obronności NATO
— powiedział płk Pawlikowski.
Litewskie uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego po południu przeniosły się do Zułowa, miejscowości odległej o 60 km na północ od Wilna, miejsca urodzin marszałka. W Zułowie odbył się piknik z udziałem społeczności polskiej. Z repertuarem pieśni patriotycznych i okresu międzywojennego wystąpił śpiewak operowy Maciej Nerkowski.
13:45. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza
W Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Złożono również wieńce przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej, pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Po zakończeniu uroczystości na placu Piłsudskiego prezydent złożył wieniec przed pomnikiem naczelnika państwa przy Belwederze.
12:51. Wystąpienie prezydenta Dudy na pl. Piłsudskiego
Gdyby Armii Czerwonej udało się wtedy dotrzeć do zrewoltowanych Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, zapewne losy Europy i świata potoczyłyby się inaczej. (…) Ale do tego nie doszło. Niedoceniana przez Rosja polska armia, (…) okazała się barierą nie do pokonania
— mówił prezydent Duda.
Patrzymy z ogromną dumą na to wielkie zwycięstwo. (…) Tylko wojnę z Polską przegrała Rosja Sowiecka w całej swojej historii, na szczęście nie za długiej
— powiedział.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent podziękował żołnierzom za obronę granicy z Białorusią: Pokazaliście determinację, mimo ataków różnych durniów i zdrajców
12:46. Uroczysta odprawa wart
Trwa uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
12:41. Prezydent wręczył nominacje generalskie
W Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie. Na pierwszy stopień generalski prezydent mianował ośmiu pułkowników, podpisał jedną nominację na stopień generała dywizji, a dwóch oficerów awansował do stopnia generała broni.
Głównym punktem obchodów była uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Piłsudskiego o godz. 12 z udziałem głowy państwa. Po odprawie prezydent wręczył nominacje generalskiej, a także odznaczenia państwowe.
Prezydent Duda na początku sierpnia podpisał 11 nominacji generalskich. Na pierwszy stopień generalski prezydent mianował ośmiu pułkowników, podpisał jedną nominację na stopień generała dywizji, a dwóch oficerów awansował do stopnia generała broni. Generałami broni zostali zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Piotr Błazeusz i dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., nazywanej też „cudem nad Wisłą”. W 1923 r. dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego.
W poniedziałek rano, w Święto Wojska Polskiego, prezydent tradycyjnie uczestniczył razem z małżonką w mszy świętej w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy. Na mszy obecny był również wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Po zakończeniu uroczystości na placu. Piłsudskiego prezydent złoży wieniec przed pomnikiem Piłsudskiego przy Belwederze.
12:30. Szef MON: Naszym zadaniem jest zatrzymać rozprzestrzenianie się zła imperialnej Rosji
Za naszą granicą toczy się krwawa batalia o wolność i niezawisłość Ukrainy oraz o przyszłość europejskich narodów. Imperialna Rosja zawsze stała po stronie zła. Naszym zadaniem jest zatrzymać rozprzestrzenianie tego zła” - mówił wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak podczas obchodów Święta Wojska Polskiego.
Wicepremier podkreślił, że tegoroczne święto „przypada na czas dramatycznie trudny”.
Za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa batalia o wolność i niezawisłość Ukrainy oraz o przyszłość wszystkich europejskich narodów. Mijają lata, a jedno się nie zmienia: imperialna Rosja zawsze stała po stronie zła. Naszym zadaniem jest zatrzymać rozprzestrzenianie tego zła
— mówił.
Szef MON przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego, który mówił, że „niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym”.
Dlatego, by utrzymać niepodległość, musimy inwestować w wojsko, sprzęt wojskowy i infrastrukturę. Nie przypuszczałem, że będziemy krytykowani za to, że w szybki sposób znacznie zwiększamy bezpieczeństwo Polski. Mimo ataków i nieuzasadnionej krytyki razem z panem prezydentem będziemy konsekwentni w działaniach na rzecz modernizacji polskiego wojska, zwiększania jego liczebności i wzmacniania sojuszy
— oświadczył.
Błaszczak zobowiązał się również, że jako szef rządowego komitetu ds. bezpieczeństwa będzie kontynuował „wszystkie te dzieła, które zostały rozpoczęte, gdy przewodniczącym tego komitetu był premier Jarosław Kaczyński”.
Agresja Rosji pokazała, że Polska wybrała właściwy kierunek rozwoju Polskich Sił Zbrojnych. Jesteśmy konsekwentni w naszych działaniach
— dodał.
12:08. Początek uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie rozpoczęła się w poniedziałek w południe uroczysta odprawa wart - główna uroczystość przypadającego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego.
W uroczystości na placu Piłsudskiego uczestniczą m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i kadra kierownicza MON. Obecni są także m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński oraz szef BBN Paweł Soloch.
Prezydent przybył na miejsce w asyście szwadronu kawalerii Wojska Polskiego.
W uroczystości biorą udział żołnierze Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. W trakcie uroczystości zostaną oddane salwy armatnie. Głos zabierze prezydent, który następnie złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przed Belwederem.
Podczas uroczystości prezydent Duda wręczy także nominacje generalskie oraz odznaczenia państwowe. Prezydent na początku sierpnia podpisał 11 nominacji generalskich. Na pierwszy stopień generalski prezydent mianował ośmiu pułkowników, podpisał jedną nominację na stopień generała dywizji, a dwóch oficerów awansował do stopnia generała broni. Generałami broni zostali zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Piotr Błazeusz i dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.
11:28. Co się dzieje na Placu Piłsudskiego?
Parada Bohaterów Powstania Warszawskiego, honorowych gości Święta Wojska Polskiego.
11:25. „Dziś świętujemy wielki triumf polskiego oręża”
Dziś świętujemy wielki triumf polskiego oręża. Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej pozwoliło zachować niepodległość Rzeczypospolitej i zatrzymać marsz armii sowieckiej, której celem był podbój Europy - napisał w mediach społecznościowych minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Dziś świętujemy wielki triumf polskiego oręża. Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej w 1920 r. pozwoliło zachować niepodległość Rzeczypospolitej i zatrzymać marsz armii sowieckiej, której celem był podbój Europy i wywołanie międzynarodowej rewolucji komunistycznej
— napisał w poniedziałek na Twitterze Ziobro.
11:00. Minister obrony i naczelny dowódca złożyli życzenia Polakom z okazji Święta Wojska Polskiego
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i naczelny dowódca sił zbrojnych gen. Wałerij Załużny złożyli w poniedziałek życzenia Polsce z okazji Święta Wojska Polskiego, nawiązując m.in. do wspólnej walki polsko-ukraińskiej przeciwko Rosji bolszewickiej.
Wszystkiego najlepszego dla naszej zaprzyjaźnionej Polski i Wojska Polskiego! Nasi ludzie dobrze wiedzą, że Siły Zbrojne są gwarancją niepodległości państwa i wolności narodu. Za wolność naszą i waszą!
— napisał Reznikow na Twitterze. Życzenia opublikował w języku polskim.
Gen. Załużny w wystąpieniu wideo zwrócił się do Polaków słowami „Drodzy bracia!” i złożył życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego.
W bitwie warszawskiej wasz naród bronił państwowości i uratował Europę przed najazdem bolszewików. Sojusznikiem Polski w tej wojnie była Ukraińska Republika Ludowa
— powiedział naczelny dowódca sił zbrojnych, występując na tle ukraińskich sztandarów i polskiej flagi państwowej.
Jestem szczerze wdzięczny Polakom za wsparcie i pomoc w tym trudnym czasie. Walczymy o naszą i waszą wolność. Razem wygramy!
— powiedział gen. Załużny. Nagranie opublikowano na profilu Sztabu Generalnego armii ukraińskiej na Facebooku.
10:56. Bp Lechowicz: Państwo ma prawo bronić obywateli za pomocą środków zbrojnych
Państwo ma prawo, a nawet obowiązek obrony obywateli, także za pomocą środków zbrojnych - powiedział biskup polowy Wiesław Lechowicz podczas mszy św. z okazji Święta Wojska Polskiego. Przypomniał, że nauczanie Kościoła dopuszcza „usprawiedliwioną obronę konieczną”.
Kościół docenia wysiłki polskich żołnierzy na rzecz pokoju i pragnie im towarzyszyć z posługą duszpasterską
— powiedział biskup polowy.
Wojsko w swoim założeniu istnieje nie po to, by prowadzić wojny ofensywne, lecz by stać na straży pokoju i wolności. Tego rodzaju cel nie sprzeciwia się nauczaniu Kościoła, które dopuszcza „usprawiedliwioną obronę konieczną”
-– wyjaśnił biskup polowy WP.
Powołując się na Katechizm Kościoła Katolickiego, hierarcha powiedział, że „obrona dobra wspólnego wymaga, aby niesprawiedliwy napastnik został pozbawiony możliwości wyrządzania szkody”. Tłumaczył, że „z tej racji prawowita władza ma obowiązek uciec się nawet do broni, aby odeprzeć napadających na wspólnotę cywilną powierzoną jej odpowiedzialności”.
Bp Lechowicz podkreślił, że „państwo ma prawo, a nawet obowiązek obrony swych obywateli, także za pomocą środków zbrojnych, ale wyłącznie przy spełnieniu jasno sformułowanych warunków”. Wśród nich jest: sytuacja, kiedy „szkoda wyrządzana przez napastnika narodowi lub wspólnocie narodów jest długotrwała, poważna i niezaprzeczalna”; „wszystkie pozostałe środki zmierzające do położenia jej kresu okazały się nierealne lub nieskuteczne” oraz użycie broni „nie pociągnie za sobą jeszcze poważniejszego zła i zamętu niż zło, które należy usunąć” – wymieniał bp Lechowicz.
Biskup polowy zaznaczył, że „nauczanie Kościoła nie ma nic wspólnego z ideologią pacyfistyczną”, która - jak ocenił - „czasami prowadzi do niepokoju i zamętu”.
Jest raczej wyrazem realizmu. Służy pokojowi i obronie podstawowych praw człowieka w wymiarze osobistym i społecznym
— wyjaśnił biskup polowy Wojska Polskiego.
10:55. Szef Sztabu Generalnego WP złożył życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Każdego dnia czuję dumę i satysfakcję z Waszej służby, którą pełnicie dla Rzeczpospolitej i naszych obywateli - napisał w poniedziałek Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund T. Andrzejczak z okazji Święta Wojska Polskiego.
Te uczucia wynikają z niezmiennego od lat wysokiego zaufania, jakim darzą nas Polacy, a także z faktu, że Wojsko Polskie stale się rozwija, jest szkolone zarówno w kraju jak i za granicą, modernizowane, wyposażane w nowoczesny sprzęt i uzbrojenie
— podkreślił gen. Andrzejczak w liście skierowanym do oficerów, podoficerów, żołnierzy i pracowników WP.
Zwrócił uwagę, że rolą WP „jest dobrze wykorzystać te wszystkie atuty”.
Dlatego nie szczędzimy wysiłku podczas ćwiczeń i szkoleń, w czasie służby w międzynarodowych misjach wojskowych – wszędzie tam, gdzie nasze działania przyczyniają się do bezpieczeństwa kraju i regionu
— wyjaśnił.
Dziękuję wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska za siłę i determinację w codziennej służbie, a z okazji święta z wielkim szacunkiem życzę sukcesów i wytrwałości w realizacji nowych wyzwań
— zakończył swój list gen. Andrzejczak.
10:46. Msza w Katedrze Polowej WP
W Katedrze Polowej WP rozpoczęła się w poniedziałek msza św. z okazji święta Wojska Polskiego. Liturgii za ojczyznę i żołnierzy w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. przewodniczy bp polowy Wiesław Lechowicz.
W uroczystej eucharystii w Katedrze Polowej Wojska Polskiego biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych - cywilnych i wojskowych m.in.: prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, generalicja, korpus dyplomatyczny i wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
W liturgii biorą także udział wojskowi kapelani innych obrządków - jako goście.
15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r., został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.
10:45. Politycy PO złożyli wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Z okazji święta Wojska Polskiego politycy Platformy Obywatelskiej złożyli w poniedziałek rano wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
W delegacji uczestniczyli m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, rzecznik partii Jan Grabiec, a także posłowie KO: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Maciej Lasek, Dariusz Rosati oraz europoseł Andrzej Halicki.
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., nazywanej też „cudem nad Wisłą”. W 1923 r. dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego. Ponownie wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r.
10:45. Dowódca WOT złożył życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego
W ciągu pięciu lat od powstania dowiedliśmy jak potrzebne i ważne było powstanie WOT - napisali z okazji Święta Wojska Polskiego dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła i starszy podoficer Dowództwa WOT st. chor. sztab. Mirosław Ziarniak.
Za nami niełatwy rok. Intensywne szkolenie, zaangażowanie w walkę z pandemią, obrona granicy z Białorusią i wsparcie uchodźców z Ukrainy to tylko niektóre z ważnych zadań, które realizowaliśmy
— czytamy w opublikowanym w niedzielę na Twitterze liście skierowanym do żołnierzy i pracowników WOT.
Dzięki naszej służbie i bezprecedensowemu zaangażowaniu, oliwkowy beret stał się dla społeczności lokalnych synonimem niezawodności, pomocy i wsparcia
— napisano.
Przyjmijcie wyrazy uznania i szacunku, życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności dla całej wspólnoty WOT oraz naszych wielkich poprzedników z Armii Krajowej
— zakończyli swoje życzenia gen. broni Wiesław Kukuła i st. chor. sztab. Mirosław Ziarniak.
10:32. Minister Błaszczak: Dziękujemy żołnierzom Wojska Polskiego za ich codzienną służbę
Dziękujemy żołnierzom Wojska Polskiego za ich codzienną służbę. Dziękujemy za te wszystkie wysiłki, które składają się na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział w poniedziałek, w święto Wojska Polskiego, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Dziś przede wszystkim dziękujemy żołnierzom Wojska Polskiego za ich codzienną służbę. Dziękujemy za te wszystkie wysiłki, które składają się na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej
— podkreślił dziennikarzom Błaszczak.
Zwrócił uwagę, że w tym roku święto Wojska Polskiego obchodzimy również z żołnierzami wojsk sojuszniczych.
Szczególnie z żołnierzami wojsk Stanów Zjednoczonych, którzy na co dzień stacjonują w naszym kraju. Sądzę, że warto podkreślić, że od decyzji szczytu NATO-wskiego, wojsko amerykańskie, dowództwo V Korpusu stacjonuje w Polsce na stałe. To jest taka symboliczna zmiana. To jest taki symboliczny przełom, jeżeli chodzi o obecność wojsk sojuszniczych
— powiedział szef MON.
Zaznaczył, że niewątpliwie dzisiejsze święto przypada też w czasie dramatycznie trudnym.
Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Rosja napadła na Ukrainę. Lata biegną, ale jedno jest stałe - kiedy, Rosja próbuje odbudować swoje imperium zawsze to jest imperium zła. Zawsze dopuszcza się zbrodni wojennych. Tak było, kiedy Rosja była biała, tak było, kiedy Rosja była czerwona. I tak jest teraz, kiedy Rosja jest „Putinowska”
— podkreślił Błaszczak.
Marszałek Józef Piłsudski mówił, że niepodległość jest dobrem cennym i kosztownym. Dlatego inwestujemy w siłę Wojska Polskiego. Dlatego wzmacniamy Wojsko Polskie, również, jeżeli chodzi o liczebność Wojska Polskiego. Powołujemy do życia nowe jednostki Wojska Polskiego. Wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt, tak żeby Polska była bezpieczna
— mówił szef MON.
10:30. Soloch: Prezydent podziękuje żołnierzom za zaangażowanie
W Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda podziękuje żołnierzom za zaangażowanie; miniony rok był pełen wyzwań, prezydent pozostawał w ciągłym kontakcie z dowódcami – powiedział PAP szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Podczas dzisiejszego Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda będzie chciał podziękować oraz oddać szacunek siłom zbrojnym za ostatni rok bezprecedensowego zaangażowania
— powiedział Soloch PAP.
Oczywiście święto obchodzimy też myśląc o wspieraniu walczącej Ukrainy, co znajdzie odbicie w wystąpieniach prezydenta
— dodał.
Szef prezydenckiego BBN zaznaczył, że „ostatnie 12 miesięcy było pełne wyzwań dla wojska”.
Dokładnie rok temu prezydent wydawał postanowienie o wsparciu naszych sojuszników w ewakuacji cywilów z Afganistanu. Chwilę potem mieliśmy do czynienia z eskalacją napięcia na granicy z Białorusią i finalnie zaangażowaniem kilkunastu tysięcy żołnierzy w operacji ochrony granicy. Odbywało się to w cieniu rosyjskich ćwiczeń Zapad-21, po raz pierwszy na taką skalę mających miejsce tuż przy naszych granicach. Kolejne miesiące to już otwarcie narastające zagrożenie ze strony Rosji i brutalna agresja na Ukrainę
— wyliczał.
Według Solocha „wszystkie te kryzysy sprawdzały siły zbrojne w realnych warunkach”, a „w tym czasie prezydent Andrzej Duda był praktycznie w ciągłym kontakcie z dowódcami wojskowymi”. Minister przypomniał, że w BBN odbyło się około 40 narad koordynacyjnych z udziałem prezydenta, przedstawicieli rządu, wojska i innych służb.
Prezydent złożył około 20 wizyt roboczych w wojsku, także na granicy, przesmyku suwalskim, czy w kontyngentach. Konsultował się też z opozycją w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego
— powiedział.
Rola, jaką od roku odgrywają siły zbrojne, znalazła też odzwierciedlenie w objęciu przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka funkcji wicepremiera
— zauważył.
Był to też dla sił zbrojnych rok, w którym podjęliśmy pierwszy raz na taką skalę decyzję o wzmocnieniu armii - zwiększeniu jej finansowania, zwiększeniu liczebnym oraz przyspieszeniu modernizacji. To były założenia podpisanej przez prezydenta ustawy o obronie ojczyzny. Decyzję o zakupach uzbrojenia były efektem pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa w Europie, ale też przekazania przez wojsko znacznych ilości uzbrojenia ukraińskim siłom zbrojnym
— powiedział.
O wnioskach, jakie wojsko musi wyciągnąć z tych kryzysów, prezydent mówił w czerwcu podczas pierwszej od trzech lat odprawy kadry MON i sił zbrojnych
— przypomniał Soloch. W ostatnich latach doroczne odprawy nie odbyły się z powodu pandemii.
Wnioski dotyczyły zacieśnienia współpracy z innymi służbami i strukturami państwa, ale też szeroko rozumianej doktryny prowadzenia działań mającej bezwzględnie chronić obywateli potencjalnie najbardziej zagrożone tereny
— dodał.
Ten rok to też zwiększenie zaangażowania Wojska Polskiego w działania w ramach NATO i starania prezydenta o wzmocnienie sojuszniczego bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, co znalazło odbicie w decyzjach ze szczytu w Madrycie
— zaznaczył Soloch.
Nawiązał także do awansów generalskich dokonywanych przez prezydenta z okazji wojskowego święta.
Częścią wzmacniania sił zbrojnych są liczne nominacje generalskie, jakie prezydent dziś wręczy. Awansowani zostaną zarówno oficerowie z linii, jak i sztabów, w tym odpowiedzialni za współdziałanie z sojusznikami
— powiedział.
Przed Świętem WP prezydent podpisał 11 nominacji na stopnie generalskie, w tym osiem na pierwszy generalski stopień. Dwóch oficerów prezydent awansował do stopnia generała broni; jednym z nich jest prof. Grzegorz Gielerak.
Awans dla generała Gieleraka, szefa Wojskowego Instytutu Medycznego, to nie tylko uznanie dla jego wielkiej pracy w czasie pandemii, ale przede wszystkim proces wzmacniania systemu medycyny wojskowej i szpitalnictwa jako ważnego elementu odporności państwa w czasie kryzysów i wojny
— powiedział Soloch.
Za symbol zacieśniania wojskowej współpracy polsko-amerykańskiej uznał „fakt, że wśród odznaczonych dziś przez prezydenta znajdzie się generał dywizji Richard Neely, dowódca Gwardii Narodowej Stanu Illinois, która od lat współdziała z Wojskiem Polskim, m.in. w rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej”.
red./PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/610581-relacja-obchody-swieta-wojska-polskiego